Özgirişim’in Ayak Sesleri

simple_wallpaperStartup dünyasını yakından tanıyanlar iyi bilir. Yeni Girişim veya Yeni Tekno Girişim adıyla tanımlanan startup şirketleri son derece ikonlaşmış Facebook, Twitter, Instagram, Uber ve Periscope şirket türlerine deniyor.  Akılda tam olarak ne olduğu anlaşılmıyor.

Tabii ki dünya üzerinde startuplar mantar gibi türediğinden sayısı yüz binleri bulan ve daha sonra batan başka startuplar da mevcut. Bu heyecanlı dünyayı takip ederken kullandığımız startup sözcüğü kanımca bizim içimizde bir yabancılaşma uyandırıyor. Yeni Girişim de tam yerini tutmuyor. Bundan dolayı kendim startup için özgirişim tabirini kullanıyorum.

Özgirişim kelimesini belki de başka Türk girişimci arkadaşlarım da kullanmış olabilir. Lakin startup sözcüğü için Türk Dil Kurumu tarafından tanınmış herhangi bir kelime söz konusu değill. Bundan dolayı özgirişim kelimesini çok önemsiyorum zira çağrıştırdığı ÖZ’lük startup dünyasının içeriği hakkında önemli ip uçları sunuyor.

Özgirişim’de her şey aslında özlü yapılır. İş planı yerine iş modeli, kurumsallık yerine 2-3 kişilik takım oyunu, tanımılanmış roller yerine her bireyin birden fazla farklı rolü, büyük fikirler yerine son derece sade ve yalın fikirler esastır. Bir iki senelik hedefler yerine haftalık ya da en fazla aylık projeleri bir an önce kullanıcıya test ettirmek söz konusudur. Büyük düşünmek yerine mümkün olduğunca kimsenin göremediği küçük sorunlar üzerine yoğunlaşılır.

Girişim fikrini farklılaştırmak için çözümü son derece kullanıcıya özelleştirmek elzemdir. Özellikle bir an önce kullanıcıyla test edilmelidir. Mesela Twitter 1 aylık bir kodlama sonrası hemen kullanıcıyla buluşmuştur. Facebook bir hafta sonu uğraşından sonra Harward’daki dar bir öğrenci kitlesiyle başlamıştır. Instagram çok yavan bir şekilde bir kaç hafta içinde görücüye çıkmıştır. Böylelikle gelecekte kullanıcının beğendiği veya beğenmediği özellikler ayıklanarak sade iş modeli bulunmuştur.

Özgirişim‘lerde fikir oluştururken de özlüğe dikkat edilir. Genellikle pek çok girişim fikrini dinlediğimde insanların bana fikir yerine özellik anlattığına şahit oluyorum. Halbuki fikir sizin bir soruna bulduğunuz çözüm için odaklandığınız özelliktir. Fikir gayet kısa ve net olarak açıklanabilmelidir. Özellik ve fikri ayırt edemeyen girişimciler işe baştan yanlış başladığı için daha sonrasında düzeltme şansları her geçen gün daha da azalmakta ve zorlaşmaktadır. Bunun haricinde piyasadaki mevcut uygulamaları ve Teknolojileri de yakından takip etmek gerekir. Sizin bulduğunuz fikrin aynısını başarılı yapan başka özgirişim şirketleri halihazırda olabilir.

Özgirişim ilk okul seviyesinden ele alınmalı ve her seviyeye hitap edebilen girişimcilik ruhu gençlere aşılanmalıdır. Büyük ekonomiler oluşturmak için büyük girişimcilere ihtiyaç var ancak her büyük girişimci küçük bir fikirle yola çıkar. Umarım özgirişim litaratürümüze bir an önce girer de bizim içimizde çağrıştırdığı şeyleri kültürümüzle özdeşleştirerek kendi başarı modellerimizi oluştururuz. ÖZ‘e dikkat eden girişimcilerin yolu açık olsun.

One thought on “Özgirişim’in Ayak Sesleri

  1. Geri bildirim: Startup Nedir? | 2kere2beseder

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s