Nikita ve Liderlik

nikita_poster(Dikkat spoiler vardır)

2010-2013 arasında çekilen Nikita dizisini yeni izleme fırsatım oldu. Maggie Q’nun başrolde olduğu Nikita, baştan sona liderlik özellikleriyle dolu bir yapıt olmuş.

Nikita Amerika’nın Division denen derin devlet bir yapılanmasında suikastçı olarak yetiştirilir. Kirli yapılanmada artık yer almak istemeyen Nikita oradan ayrılarak Division’ı bitirmeye karar verir. Yalnız başına başladığı yolda ünlü Udinov ailesinin güzel kızı Alexandra Udinov ile tanışır. Babası Division tarafından öldürülen Alex, Nikita ile birlikte Division’a karşı savaşmaya karar verirler. Süper ikili stratejiler üretir, risk alır, düzenli antreman yaparlar ve Division’ı bitirmek için her türlü tehlikeyi göze alırlar.

Bir davaya adanmış lider ruhun yalnız başına savaşması kabul edilecek bir şey değildir. Gerçekten de iyi bir liderin uzun soluklu bir macerada en azından bir kişiyi aynen kendisi gibi ikna ettiği görülür. Bundan böyle onlar artık iki kişi değil, 11 kişidir. Bundan dolayı Nikita’nın Alex’i ikna etmesi kendi davasının bel kemiğini oluşturur. 

İkili iyi anlaşsa da bazen kavga ettikleri de olur, anlaşamadıkları, küstükleri, bunalıma girdikleri de olur ama büyük ideal birliği ikiliyi her zaman tekrar bir araya getirmeyi başarır. Alex Nikita’nın eskiden babasını öldürdüğünü öğrenince süper ikili dağılma noktasına bile gelir ama sonunda affetmenin ve yoluna aynı idealde devam etmenin kutsallığı vurgulanır. İkili aynı zamanda bilgi odaklıdır, bir bilgisayar korsanı derecesinde olmasa bile sistemlere girebilme, analiz ve değerlendirme kabiliyetleri ekibe nokta atışı yapabilme fırsatları verir.

Nikita’nın da eski sevgilisi Division’da Siyah Kutuları korumakla görevli  Owen tarafından öldürülmüştür. Zamanı gelir Owen da ekibe katılır ancak Nikita Owen’nın sevgilisini görev icabı öldürdüğünü öğrenince Owen’ın ekibe tam anlamıyla katılımı biraz zaman alır. Bu sefer affetme sırası Nikita’nındır.

Nikita son derece adanmıştır bundan dolayı ekibine gönülden katılan arkadaşlarını ikna etmekte zorlanmaz. Kısa zaman sonra Division’da çalışan Michael’ı da ikna ederek yanına almayı başarır. Michael ile eski duygusal bağlarını tekrar kurabilen Nikita kişisel hayatında zor da olsa birisine yer açmayı başarır. Derken CIA’de analiz dahisi Ryan Flitcher da Nikita ile kader birliği yapar. En sonunda da Division’ın en büyük bilgisayar korsanı Birkhoff’u da ekibine katmayı başarır.

Yalnız başladığı yolda ekibine katılan her birey en az kendisi kadar birikimli ve tecrübelidir. Beş altı kişilik küçük, esnek ve yetenekli ekibiyle operasyonlar yaparak Division’ı ele geçirmeyi başarırlar. Çekirdek Nikita ekibi aslında artık bir ailedir. Birbirine ısınmaları ve sevmeleri operasyonlardan sonra başlar. Ne kadar çok zorluk atlatırlarsa birbirine bağları o derecede kuvvetlenir. Öyle ki birisinin sancısı, acısı diğerini çok etkileyebilir. Alex’in eski uyuşturucu alışkanlığı nüksedince her ne kadar Michael ağabey duyarlılığı gösterse de bundan en çok etkilenen Nikita olur.

Nikita gerçek bir liderdir çünkü her bir takım üyesinin üzerine titrer, onların dertleriyle dertlenir. Silahlı saldırıya uğrayan Ryan Fletcher’ın yatağı başından elinden tutup ağlayan tek kişi Nikita’dır. Owen’ın sorunlarıyla yakından ilgilenen, Alex’i kızkardeşi gibi görüp seven, Birkhoff yakalanıp işkence edildiğinde binbir zorluklarla elde ettiği Kara Kutu’yu takas edecek kadar vefalı bir annedir, abladır, babadır.

Nikita her zaman insiyatif alır. Sahada James Bonda vari çarpışır, vurulur, çatışır ve yaralanır. Takım üyeleri hata yaptığında bunu yüzlerine vurmayacak kadar diğergamdır. Yüzü kanlar içinde hemen bir sonraki hamleyi hesap edecek kadar idealisttir. Dünyanın en yetenekli küçük ekibiyle birlikte Division’ı bitirdikten sonra 300 kişilik Division’ı bir süre devam ettirmek zorunda kalır. Öldürmek istediği şeyi büyütmek zorunda kaldığı için eleştirilerin hedefi olur ama o ekibiyle birlikte doğru bildiği yolda devam eder.

Division’da darbe olup 300 kişilik ekip dağılınca geriye yine kendi çekirdek kadrosu kalır. Bu sefer Division’ın üstünde Oversight grubuyla savaşırlar. Sonra da dünyanın en büyük gizli örgütü Shop ile karşı karşıya gelirler. Nikita’nın değer yargısı kötüyü bitirmek olduğu için Division’ı yeterli görmez ve mücadelesine diğerleriyle savaşarak devam eder.

Nikita zamanı gelir yaptığı hizmetler devlet tarafından farkedilir ve üstün cesaret madalyası verilir. Ancak ekibinde ölen Ryan Fletcher’ın acısı ve intikam duygusu hiç bir madalya kaldırmaz. Ekibini tekrar harekete geçirerek şimdiye kadar öğrendiği bütün stratejileri, elde ettiği serveti ve imkanlarını Shop gizli örgütünü devirmek için kullanır. Eskiden kendisi için savaştığı zamanları bırakarak bu sefer Ryan Fletcher’ın intikamını almaya çalışır.

Nikita bütün zorlu mücadelelerinde yeri gelir Birkhoff’un, yeri gelir Alex’in mal varlığını kullanır, daha doğrusu onlar bunu teklif ederler. İşin bütçe boyutunu hiç bir zaman ihmal etmez çünkü bütün büyük davalar illa ki para gerektirir. Arkadaşlarından elde ettiği serveti cayır cayır davası istikametinde kullanır.

Nikita liderlik özelliklerini yolda geliştirir. Bazen hatalar yaptığı da olur ama en büyük özelliği hatalardan ders almak olduğu için bunları telafi etmesi çok uzun sürmez.

Nikita’nın liderlik özelliklerini şöyle özetleyebiliriz:

 • Teknik beceri için hem kendisi için hem de ruh eşi için zaman ayıran
 • Bilgi odaklı, hedeflerini açık ve net teyit eden
 • Ekibine karşı son derece şefkatli, değer veren
 • Affedici, müsamahalı
 • Son derece cesur ve gözü kara
 • Aklını her zaman duygularının önünde tutabilen
 • Uzun vadeli hedefler koyabilen, adanmış ruhlu
 • Hedefine ulaştığında hemen yeni bir hedef koyabilecek kadar olgun, çalışkan, azimli
 • Davası için mutlaka alternatif bütçe imkanları bulabilen
 • Yeni statejiler üretebilen, yeniliklere ve sürprizlere hazırlıklı
 • Ruh eşini (Alex) yetiştirmeyi bir zaman kaybı görmeyen
 • Ekibinin kaynaşmasını zamana bırakabilecek kadar sabırlı
 • İyi bir dinleyici

Beni dizide etkileyen en büyük şey ekibin kaynaşma süresinde aralarındaki çatışmalar oldu. Ekip kaynaştıkça enaniyetleri de aynı oranda azaldı. İyi bir liderin insiyatifinde ortak bir hedefte son derece kabiliyetli bir ekip büyük işler başarabilir. Bu tarihte hep böyle olmuştur şimdi de hep böyle olacaktır.

İyi seyirler

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s