Korsan Toplum

work hardGeçenlerde ev arkadaşlarıma diyorum korsan film izlemeyin kul hakkıdır, etik değildir, ayıptır, günahtır, hırsızlıktır, değmez diye tınlayan olmadı çok. Bir hafta sonra Comcast’ten uyarı yazısı geldi illegal film müzik indirmeyin diye. Modemden korsan sitenin linkini engellemek zorunda kaldık. Bunun gibi o kadar çok örnek gösterebilirim ki size. Maalesef etik değerler konusunda kendi insanımız çok zayıf.

Bir yandan hükümeti hırsızlıkla suçlarken diğer yandan korsan filmi mübah gören bir zıtlık hakim. İşin kötüsü de mütedeyyin olup olmaması çok etkili olmuyor. Namazlı niyazlı başka bir Türk arkadaşım korsan film izlemenin caiz olabileceğini söyleyerek fetvasını çoktan vermiş durumda. Bir zamanlar Hakkını Helal Et dizisini yayınlayan Samanyolu ekibinin de korsan yazılım kullandığını çok iyi biliyorum. Devlet kademelerinde kendi adamlarını sokmalar, mülakat sistemini öne geçirerek işin ehli insanları geriye itmeler ve daha neler neler..

Yani etik değerler ve adalet duygusu sanırım bağımsız bir duygu veya bir zihniyet belki de bir karakter meselesidir. Şöyle bir gerçek var ki Türk kültüründe veya Orta Doğu’da yetişen insanlar etik metik adalet falan dinlemiyorlar. Kendi adamını kayırmalar, torpil hastalığı ve nasıl olsa herkes yapıyor sistem böyle diyerek meşrulaştırma girişimi bizim içimize sinmiş ciddi bir hastalıktır.

Eskiden Üniversite yıllarımda Windows işletim sistemini satın almanın bir öğrenci olarak çok pahalı olduğunu hatırlıyorum. Microsoft bilinçli olarak göz yumduğu için korsan CD’ler öğrenciler arasında dolaşıyordu. İstediğiniz bir program varsa onun korsanını bir şekilde buluyordunuz. Şimdi ise her şey SaaS modelinde buluta taşındı, şirketler satış modelini değiştirdi. Artık aylık veya senelik abone olarak bulut sistemlerini kullanabiliyorsunuz.

Özellikle yurt dışında yaşıyorsanız crack veya korsan seçenekleri aklınıza bile gelmiyor. Hukukun caydırıcı olması ve insanların bu kültürü benimsememesi bunda çok etkili. Bundan dolayı ihtiyaç duyduğum Microsoft Office programına aylık $9 abone oldum. İlk ayı bedava ve istersem ikinci aya girmeden kapatabiliyorum. Hiç olmadı mı OpenOffice açık kaynak kodlu programını bedavaya kullanıyorum. Aynı şekilde Adobe InDesign programına da abone oldum. İstediğim kadar kullanıp sonra bırakacağım.

Bunun yanı sıra Ubuntu veya CentOS gibi açık kaynak kodlu bedava işletim sistemleri çok gelişti. Artık çok değişik alternatifler mevcut. Orta ölçekli şirketler bile paralı yazılımlar yerine açık kaynak platformlarını tercih ederek giderlerini kısma yoluna gidiyorlar. İş yerinde LMS için ihtiyaç duyduğumuz Network Cluster modelini 3. parti yazılım şirketinden satın almak yerine 4 ay dişimizi sıkıp açık kaynak kodlu araçları kullanarak kendi modelimizi kendimiz yazdık . Yani şirketin tek gideri 4 aylık maaşlar oldu bundan sonra tamamen bedava, üstelik bütün yönetim bizim elimizde.

Ne diyelim dürüstlük toplum olarak kaybettiğimiz en büyük değer..

Empati Kazanabilmek 

Türkiye’nin dünyadaki yerine baktığınızda rekabette çok geri olduğunu görürsünüz. Kendi markasını üretebilmiş bir vizyona bile sahip değil henüz. Yerli araba yaptık haberleri çıktığında milletçe sevinçten dört köşe oluyoruz, yani durum o kadar vahim. İnsan kendi üretti mi korsana eğilimin de azalacağı düşüncesindeyim. Kendisi ter döktü mü, yazılım, film ve sair endüstriyel üretim işlerinin zorluğunu tecrübe etti mi empatisi de gelişerek adalet duygusunun depreşeceğini düşünüyorum. İnsan başkasının parasını kolay kendi kazandığını zor harcarmış düsturuyla ilgili bir durum sanırım. Keşke kendi üretimimizi beklemeden etik değerlere riayet etsek ne güzel olurdu ama bunu insanımızdan istemek çok fazla. Kendi üretimimizi yapana kadar korsanlık devam edecek gözüküyor.

Hiç unutmuyorum, Üniversite yıllarında Türkiye’de nadiren de olsa bilgisayar oyunu yapılmıştı (ismini hatırlamıyorum). Hangi oyun cambazıyla konuşsam yerli mal olduğundan dolayı mutlaka satın alacağını söylüyordu. Bu tabii ki sakıncalı bir düşünce biçimidir. Başkasının malını helal görme buna mukabil kendi yerli malına şahin kesilme zihniyeti bizim ne derece sapkın bir düşünce sistematiğimiz olduğunun göstergesidir.

Memleketin kursağına kadar yolsuzluğa bulaşmış yöneticeleri ve ona ses çıkartmayıp bir de üstüne destek vermeye devam eden halkı için bu tarz korsan film, program muhabbetlerinin komik kaçtığını biliyorum. Yine de adalet vaadeden, hükümetin icraatlarını eleştirirken mangalda kül bırakmayan, dinden, diyanetten, saygıdan ve kul hakkından bahseden insanların bu tür mevzulara olan yaklaşımını görünce şaşkınlığımı gizleyemiyorum.

Allah affetsin diyeceğim ama Allah-ü Teala Hazretleri karşıma kul hakkıyla gelmeyin diyor… bilmem anlatabildim mi sayın korsan arkadaşım..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s