Girişim Fikrin Yanlış!

youarewrongStartup dünyası çok ilginç zor bir dünya. Hevesli girişimciler facebook, twitter, instagram, pinterest hikayelerinden etkilenerek onlar gibi startup kurup hayallerine ulaşma derdindeler. Sanıyorlar ki bir gece önce bir fikir düşünmüşler, ertesi gün onu uygulamaya koyup başarılı olmuşlar. Böyle bir şey yok tabii ki. 

Twitter kurucuları Odea diye bir web sitesi fikriyle podcasting yapmaya soyunmuşlardı. Odea’dan Twitter’a geçiş çok sancılı ve meşakkatli oldu. Odea konuştuğun sesleri mp3 formatında depolayabilen bir fikirdi. Oldukça gelecek vaadediyordu. Jack Dorsey projeye çok sonradan katılmıştı ancak Jack’a çizilen kader hepsinin çok önüne geçecekti. Pek çok kişiye göre Twitter ilk çıktığında bile sadece durumlarını güncellediğin aptal bir şeydi. Uzun süre acımasızca eleştirildi ancak ünlülerin katılımıyla birlikte site gerçek değerini yakalamaya doğru hızlıca evrimleşti. Daha sonraları toplumların sesi kulağı oldu, herkesin dili gözü oldu, toplumları ciddi şekilde değiştirdi.

Facebook tarafından $1 milyara satın alınan Instagram lokasyon bazlı Burnb uygulamasıydı. $500K lık yatırım bile almıştı. Uygulamayı hayata geçirmekte zorlanan Kevin Systrom ve Mike Krieger bununla çok vakit kaybetmediler. İlgi alanlarına yönelik fotoğrafları filtreleyebilen bir fikir doğduğunda hepimizin çok sonra yakından tanıyacağı Instagram da doğmuş oldu. Ancak bu sefer ilgi çok fazlaydı ve ilk günden sunucuları çökmüştü. Soğukkanlılıkla bütün zorlukların üstünden gelmesini bilen ekip esnekliğin ve azmin hikayesini de yazmış oldu.

Pinterest kurulmadan önce Tote isimli bir e-ticaret uygulaması geliştirmişlerdi. Uygulama sizin beğendiğiniz ürünler satıldığında güncelliği haber veriyordu. Ancak bununla çok zaman kaybetmediler zira kullanıcıların ilgi odağı olmayı başaramıyordu. Tecrübelerini biriktirip Pinterest’e doğru yol aldılar. Geçiş sürecinde Ben Sillberman startup ekosisteminde asansör konuşma yarışmalarına katılıyor Pinterestin fikir olarak ilk elden tecrübesini aktarıyordu.

Flickr’ın aslında Game Neverending diye bir oyunla başladığını biliyor muydunuz? Para sıkıntısı yaşayan kurucu ekip sosyal oyunla ayakta kalma derdindeydi. Daha sonra Flickr’ın 1.0 ilk versiyonuyla bir IM uygulaması yapmışlardı. Fotoğraflarını sürükle bırak mantığıyla başlayan projenin evrimleşmesi zaman aldı ama sonunda değdi. Kısa zamanda Yahoo tarafından $35 milyona satın alınan albüm sitesi beş parasız kalan ekip için yeterli bir paraydı.

Chicago’da genç girişimci ekip The Point isimli bir e-ticaret sitesi yapmışlardı. İnsanların grup aidiyetiyle indirimleri kovaladığını gören ekip Groupon fikriyle hiç kimsenin beklemediği şekilde piyasaya çıktılar. Groupon pek çok ülkede en çok klonlanan uygulamalardan birisi oldu.  Grup indirimi veya kupon ticareti insanların ilgisini halen çekmeye devam ediyor.

Ve daha niceleri… LivingSocial daha önceleri Facebook’ta sadece Hungry Machine isimli bir uygulamaydı. Fab.com eşcinsel erkeklerin sosyalleştiği bir sosyal network olmasına rağmen ibineliği bırakıp daha faydalı işlere yöneldiler. Facebook sadece Harward’da öğrencileri birbirine bağlayan bir siteydi. Fotoğrafları bile sonradan keşfettiler. Google arama motorundan büyük bir deve dönüşeceğini hayal bile edemiyordu, tek dertleri bilgiye en kolay ve etkili şekilde ulaşmaktı. Amazon kitap satışıyla başladı ama artık bulut teknolojilerin piri şu an. Amazon’a siz artık sadece e-ticaret firması gözüyle bakamazsınız, Amazon artık bir Teknoloji firmasıdır.

Hepsi piyasaya çıktığında evrimleşmeleri zaman aldı. Pinterest kullanıcıların fotoğraflarını organize etmek istediklerini sonra keşfetti. Flickr gibiler son derece alakasız oyunlarla başladılar. En ilginç yanı da hepsi piyasaya girdiğinde ciddi rakipleri vardı. Yavaş yavaş, test ede ede farklılaşmayı başardılar.

Bütün bu girişimlerin hepsi fikirlerinde saplantılı değildiler. Fikirlerinden gerektiğinde kolayca vazgeçebildikleri gibi son derece kullanıcı odaklı ve onların davranışlarını merkeze alabilen esnek insanlardı. Hepsinden önemlisi bütün bu büyük firmalar başlangıç fikirlerinde yanlıştılar. Yola koyulup kervanı yolda dürdüler, çok beklemediler.

Eğer senin bir girişim fikrin varsa, inan bana büyük ihtimal yanlış bir fikir. Bundan dolayı çok zaman kaybetmeden fikrini değiştirmesini bil, esnek ol ve ekibinle birlikte kullanıcı davranışlarını esas almayı unutma. İnsanoğlu’nun fikrini tam isabet ettirmesi çok zor bir ihtimal. İstişareyle, ortak akılla ve en önemlisi de test ederek gerçek kullanıcı deneyimini doğru yorumlamakla yol bulunur ancak.

Vizontele’deki gibi radyonun görüntülüsü, şerefsizim aklıma gelmişti diyorsan halen daha yolun başında bir çaylaksın demektir. Hadi kolay gele..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s