Arafta Kalmak

arafEşyalarımın çoğunu elden çıkarmış tek yön Türkiye bileti almıştım. Arkansas’taki iş yerim bana karşı ayrımcılık yapmış Greencard hakkımdan beni mahrum bırakmışlardı. Hiç bir umut kalmadı derken son hafta Houston’da mütevazi bir Üniversite’nin IT departmanından teklif aldım. 3 gün sonra gideceğim bileti iptal ettim.

 

Evet sonunda Texas eyaletinin Houston şehrine taşındım. Arkansas’ta tam bir araf dönemi yaşadım dersem yeridir. Vize sıkıntısı resmen belimi kırdı. Devlet’te çalıştığım için özele geçiş yapamıyordum dolayısıyla Silikon Vadisi’nde çok iş bulmama rağmen vizemi transfer edemiyordum. Avukatlar tuttum, araştırdım, sordum sonunda iş yerinde ayrımcılık ta eklenince artık Amerika’dan ayrılmaya karar vermiştim.

Neler Öğrendim

Arkansas eyaletinin Little Rock şehri  manevi olarak benim için sıkıntılı geçti. Yine de sonunda elde ettiğim kazanımları düşününce iyi ki arafta kalmışım diyorum.

  • İş yerinde eski sistemi tekrar yazmayı teklif etttim, karşılığında uzun vadeli Greencard istedim. Kabul edilmedi, üstüne üstlük yerime Amerikalı alındı. Vizeni uzatalım dediler (1 sene vize hakkım var), kabul etmedim. Sonra gidip kendim sistemi tekrar yazarak yeni bir medikal resim depolama programı yazdım. EasyPACS olarak adlandırdığım bu proje yeni bir startup adayı.
  • Proje github da herkese açık http://mehmetsen80.github.io/EasyPACS/  Bu projeyi hayata geçirecek bir hastane lazım, bunun için zamanım yok. Houston şehrine taşındığım için belki bir şansım olur çünkü Houston dünyanın sağlık merkezlerinden biri ve çok fazla hastane var.
  • Onlar üzerime geldikçe daha çok şey üretme dürtüsü oluyordu içimde. Oyvent projesini biliyorsunuz, webini hayata geçirip kullanıcılardan geri bildirim almıştık. Projenin webi tutmadı, öğrenciler bir app istediği için Android’i yarıda bırakıp IOS Swift öğrenmeye karar verdim. Oyvent IOS app’in kodlarına da buradan ulaşabilirsiniz. https://github.com/mehmetsen80/Oyvent-IOS
  • Oyvent’in mobil tanıtım arayüzüne buradan bakabilirsiniz: http://oyvent.com/mobile/  Henüz screenshotlar yok, uygulamayı test ettikten sonra koyacağız. Tasarımı ve tanıtımı yapan küçük bir ekibim var (Ashi ve Richard). Bunun yanı sıra bir kurucu ortağım (Adam) da var. Herkes farklı mekanlarda ama bu seviyeye kadar geldik çok şükür. Amerika’da bir Üniversite’ye özelleştirmeyi düşünüyoruz. Lokasyon bazlı olduğu için bir Üniversite’de öğrenciler, çalışanlar ve öğretmenler arasındaki iletişim ve sosyal etkileşimi dar bir alanda arttırabilme özelliği var.
  • Araf’ta olunca girişimcilik ekosisteminde olmuyorsunuz dolayısıyla yatırım bulabilme, ekibi genişletebilme imkanları çok olmuyor. Siz de mecburen teknik becerilerinizi arttırıyorsunuz ve yapabilirseniz uzaktan bir ekip kuruyorsunuz. Araf’ta olmak gerçekten de insanın iradesini perçinliyor. Akşamları ve tatilleri evde oturup proje üretmekten başka şansınız olmuyor. Bu da size çok düşünme ve zihinsel egzersiz yapma imkanı veriyor.
  • Son zamanlarda Arkansas’ta çok sayıda startup etkinlikleri olmaya başlamıştı. Bazı arkadaşların startuplarına danışmanlık hizmeti verdim. Onların yaptıkları hataları gözlemlemek ve onlara yön vermek güzel bir duygu. Araf dönemimde Startup ile ilgili bir kitap yazma şansım da olmuştu: Startup Alaturka
  • Bilgi paylaşmayan Çinli iş arkadaşlarıma karşı verdiğim mücadelede Spring Framework, Spring Boot, Maven, Gradle, Bootstrap, Thymeleaf, Spring JPA/Hibernate, Multi-Thread Applications öğrendim. Bunun yanı sıra Linux (CentOS, RedHat, Ubuntu) Environment, Amazon Cloud, Rackspace Cloud, IOS Swift Dev, Android Dev öğrendim.

Ve Houston

Bu sebeplerden dolayı çok blog yazamıyordum. Bir yandan vize sıkıntısıyla kendi derdime düşmüştüm. Diğer taraftan da uzun soluklu projelere odaklanmıştım ve gecem gündüzüm bir şey üretmekle geçiyordu. Geceleyin 1’de yatınca erken yatmış sayılıyordum.

Neyse şimdi Houston’dayım, yeni mütevazi bir işim var. Maaşı daha az, hem de büyük şehir. Nasıl geçineceğim bilemiyorum ama Greencard sağlayacaklar, yani uzun vadeli buralardayım gibi gözüküyor. Halen vizemin sıkıntılarını gidermeye çalışıyorlar. Yani halen her şey havada.

Çok belirsizlik insanı bunaltabiliyor ancak bir idealiniz varsa küçük bir odada yapayalnız kalsanız da uğraşacak ve odaklanacak bir şeyler buluyorsunuz.

Abi neden yazı yazmıyorsun diye soranlara umarım bir cevap olmuştur, çünkü araftaydım şimdi ise artık araftan çıktığımı kabul etmek istiyorum. Bunu zaman gösterecek çünkü hayat hep sürprizlerle dolu.

2 thoughts on “Arafta Kalmak

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s