Acemi Startup Girişimcileri

startupStartup kurmak pek çok gencin hayali, ne var ki çoğu Silikon Vadisi’nin büyüsünden etkilenerek yola çıktığından istemedikleri sonuçlarla karşılaşabiliyorlar. Bunlardan benim en çok ilgimi çekenler ise yaptıkları acemiliklerle girişimlerini yüzlerine gözlerine bulaştıranlar oluyor.

Fikir Hastalığı

Acemi startup girişimcilerini aslında hemen anlarsınız. Kafanızı şişirdikleri ilk şey “fikir” fantazileridir. O kadar abartırlar ki sanırsınız ki sevgilisinden bahsediyor. Ona aşık olmuştur ve en küçük bir eleştiriye tahammülleri yoktur. Bundan dolayı fikrin etrafında büyük bir aşkla ateş dansı yapmaya devam ederler. Ateşin cazibesi onları bir süre döndürse de gerçekler ortaya çıktığında en küçük bir soğuk rüzgarda ateş sönüverir ve girişim fikri bir türlü gösterilemeyen esnekliğin bedelini öder.

Fikir odaklı acemi girişimcilerin “fikrimi söylerim ama bana yüzde vereceksin” demeleri ise tecrübeli girişimcileri güldürmeye yeter. Genelde akademik dünyanın meşgul insanların bu tarz yaklaşımları olur. İlmin kibri onları eleştirmeye izin vermez. Böyle bir yaklaşımın yersizliğini vurgulasanız da Akedemik Doktorasını bitirmiş bir insana söz geçiremeyeceğiniz için onunla yola çıkmanın ne kadar tehlikeli olduğunu o zaman keşfetmiş olursunuz.

Acemi girişimci için genç, yaşlı, doktoralı farketmiyor eğer yeterince tecrübeli olmadığı halde üstüne üstlük bunu kabul etmeyip dinlemeyi hiç bilmiyorsa acemiliğin bedelini ödüyor. “Bu fikir başka bir yerde yok“, “milyar dolarlık proje“, “mutlaka bir NDA imzala” gibi klişe lafları duymuşsunuzdur. Bu tarz yaklaşımlara sahip acemi girişimciler execution kısmını ihmal ettiklerinden icra makamına ulaşmakta sıkıntı yaşıyorlar. Pazardan ürüne gitmesi gerekirken üründen pazara gidince iş işten geçmiş oluyor. Kendi fikirlerini hayata geçiremedikleri için benzer başarılı bir startupları gördüklerinde Vizontele’deki gibi “radyonun görüntülüsü, şerefsizim aklıma gelmişti” naraları atıyorlar.

Ve Heyecan…

Kanımca bir acemi startup girişimcisinin en belirgin özelliği heyecanını kontrol edememesidir. Herkes doğal olarak yeni bir girişime başladığında aşırı heyecan semptomlarına yakalanır ve bunda bir mahsur yoktur lakin bununla etrafındaki insanları itme riski taşır. Aşırı abartılı ve uzun süreli heyecanlar çevresinde itici karşılanır ve pek çok arkadaşı kendisinden soğuyabilir. Bir an önce yatırım bulduğunda girişimin başarılı olacağını varsayar. Zamanını ve enerjisini yatırım aramakla geçirir çünkü heyecanı ona bu itme kuvvetini verir.

Heyecanını kontrol altına almanın tek yolu tevazu hafzalasını genişletmesidir. Etrafına topladığı on kişiyle lord olamayacağını, tevazuyla insanın yükselebileceğini idrak etmesi gerekir. Geçmişinde bununla ilgili herhangi bir duygu eğitimi almamışsa muhtemelen Steve Jobs gibi olmak istiyordur. Genelde acemi startup girişimciler kendileri olmaktan ziyade Silikon Vadisi’nin büyülü medyatik karakterlerinden etkilenerek onun gibi olmak isterler. Aslında startup girişimleri kişinin gerçek kişiliğini ortaya çıkartır. Bundan dolayı yakın bir arkadaşınız startup işine girmişse onun gerçek yüzüyle karşılaşabilirsiniz. Startup girişimcisinin önceki ve sonraki hayatı kesinlikle bir olmaz.

Özellik mi Fikir mi?

Acemi startupların yaptığı başka bir büyük hata ise “özellik” ile “fikir” ayrımını yapamamasıdır. Ürününe özellik ekleme hastalığına tutulurlar. Fikrin kendisini sade bir ürüne bir türlü dönüştüremez. Dolayısıyla sunumlarında startup fikrini kısa sürede anlatmakta oldukça zorlanırlar. Bunun başlıca nedeni ise küçük ve sade düşünmek yerine büyük hayaller kurulmasıdır.

Müşteri kitlesini büyük konumlandırır, bir an önce büyük sektörün büyük oyuncusu olmayı arzu eder. Sonuç olarak bir problemi çözen ana fikir endeksli startup yerine çok özellikli karışık bir proje çıkar. İş modelini bundan dolayı aşırı derecede detaylandırır ve gerçeklik algısını kaybeder. Halbuki yatırımcılar çok karışık proje fikirlerinden uzak durur ve kullanıcılar da zaten ürüne bir türlü alışamazlar.

Sözler Havada Kalır

Acemi startup girişimcilerin başka bir özelliği ortaklık kurarken tarafların yetkilerini ve sorumluluklarını yazılı yapmak yerine sözlüye dayandırmalarıdır. Tarafların projeye ne kadar katkı yaptığını ortaya koymadan ortaklıktan alacakları paydaları kararlaştırırlar. Dolayısıyla zamanla ehil olmayan ortaklar projenin sonunu getirebilirler. İlkin yüzdeler havada uçuşur, zamanla sorumluluklar yerine getirilmediğinde yüzdeler pişmanlığa dönüşür. Halbuki bütün bu sorunlar vessel time birimiyle sorumlulukların zamana bağlı olarak aşılabilir şeyler. Tabii ki her şeyi yazılı yapmak şartıyla. Docracy.com bunun için çözümler sunuyor.

Bireysel Teknik Beceriler

Acemi startup girişimcilerinin hemen hemen bütününün ortak özelliği teknik becerilerini yeterince geliştirmeden balıklamasına proje fikrine atlamasıdır. En azından hangi framework, programlama dili, platform, IDE vs işe yarar bunu bilmesi gerekir. Yoksa ille de bir yazılımcı girişimci olur demiyorum. Hangi teknolojiler nerede nasıl kullanılır, bunlar hakkında fikir sahibi olması gerekir. Bunun için de sektörde en azından bir kaç sene çalışması kendi yararına olur.

Teknik beceri eksikliğinin en büyük dezavantajı yanlış teknoloji tercihleri oluyor.

Acemi startuplarla ilgili söylenebilecek daha çok şey var şimdilik bu kadar yeter sanırım.

3 thoughts on “Acemi Startup Girişimcileri

  1. Hocam bu girişimciler ( bende dahil ) yazılarınızı okuya okuya adam olacaklar başka yolu yok. Birde 2 sorum var.
    1- Eskiden daha sık yazardınız son zamanlarda iyice seyrekleşmesinin nedeni nedir ?
    2- Türkiyeye gelecektiniz geldiniz mi ?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s