Geek Kültürünü Anlamak

Geek_by_BaddieEskiden bilgisayar seviyesi yüksek olup anti-sosyal olanları hacker filmlerinde görürdük. Genelde gözlüklü olan bu tipler başka bilgisayar sistemlerini çökerten zeki insanlar olurlardı. Onları yönlendiren patronları onları bazen aşağılar bazen de filmin sonuna doğru delil kalmaması için canlarını alırdı.

Evet “geek” ten bahsediyorum, eskiden hacker olarak bilinen bu Hollywood ikonları günümüzde artık geek olarak anılıyor. Silikon Vadisindeki Google, Twitter, Facebook, Dropbox, Airbnb gibi başarılı startup girişimlerinden sonra geek olmak artık Hollywood yıldızı gibi bir şey oldu. Geekler dünyada insanların alışkanlıklarını değiştirmeye başlayınca ve sektördeki milyar dolarlarların akıtılmasına vesile olunca daha çok kıymete binmeye başladılar. Yalnız kanımca insanların aklına halen geek denince bilgisayara hakim anti-sosyal etiketi geliyor. Bizim dilimizde “inek” olarak karşılığını görmesine rağmen geek kültürünü yeterince anladığımızdan şüpheliyim.

Geek kültürünü tekil bir tanımlama üzerinden takip edenler büyük resmi kaçırabilir. Şöyle ki; Amerika Birleşik Devleti Başkan Barrack Obama’nın vizyonuyla son zamanlarda programlama derslerini bütün Amerika’ya iyice yayma derdindeler. Hem ders olarak, hem de kurs şeklinde ciddi ciddi üzerinde durmaya başladılar. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg gibi önemli isimler de bu kampanyaya aktif destek verenlerden.

Hangi meslek grubundan olursan ol mutlaka programlamayı öğren kültürünü aşılama gayretindeler. Yani yapmaya çalıştıkları sadece bir ders müfredatını değiştirmek değil, reklamlarla ve seminerlerle programlama kültürü oluşturabilmek. Bir nevi yeni nesli Bilgisayar Bilimleri üzerinde yetiştirmek istiyorlar. Ancak bunun için ilk önce büyük propagandalarla bu kültürü sevdirmeleri gerek.

Anlayacağınız Devlet tarafından tam destek gören yeni nesil bir “geek” kültürü geliyor. Sadece Silikon Vadisi değil, aynı zamanda Amerika’nın bütün coğrafyasında kendisini kabul ettirecek olan “geek” ler daha da kıymetlenecek. Ülkenin gidişatını değiştirebileceklerinden kimsenin kuşkusu yok zira bunun binlerce halihazırda yaşanmış örnekleri mevcut. Geekler Silikon Vadisinde milyar dolarlık sektörler oluşturarark kendisi çoktan ispat ettiklerinden böyle bir Devlet desteği normal karşılanıyor.

Ben şimdiye kadar her şeyi gördüm de Amerikan Hükümetinin Bilgisayar Bilimleri üzerinde bu kadar durmasını ilk defa görüyorum ve büyük bir ilgiyle takip ediyorum. Bana öyle geliyor ki Amerikan Hükümeti Silikon Vadisindeki geek kültürünü başka eyaletlere taşıyarak alternatif Ekonomiler oluşturmak peşinde. Şu an için Houston, Denver, San Antonio, Chicago ve New York girişimci geekler için yeni yükselen trend şehirler. Dahası da gelecektir.

Aşağıda Başkan Barrack Obama’nın Bilgisayar Bilimleri ile ilgili yaptığı konuşmayı göreceksiniz:

 

toplumGeek Türleri

Geekleri anlamak için onların dünyalarına girmeniz gerek. Yıllarını kendi projeleri üzerinde harcarlar da tek bir şikayette bulunmazlar. Şehvet derecesinde tutkularının peşinden giderler. Ancak şöyle bir şey var ki geekler de kendi içinde değişik sınıflara ayrılıyor. Geeklerin çok boyutlu olarak değerlendirilmesi kanaatindeyim.

Anti-sosyal Geekler: Gecelerini gündüzlerini bir şey üzerinde çalışarak geçirirler. Bir projeye ve fikre biraz saplantılıdırlar. Sosyal hayatları olmayan bu tip geeklerin projeleri genellikle tutmaz ve hayal kırıklığı yaşarlar. Ellerinden tutan bir girişimci olmazsa kendi misyonlarını tamamlama imkanına kavuşamazlar. Etliye sütlüye karışmazlar, kendi eğlenceleri de yine Bilgisayar üzerinden olur. Kendileri mütevazi bir hayatı tercih ettiklerinden kibirli insanlardan çok hazzetmezler. En tipik örneği Apple’ın mucitlerinden Steve Wozniak’tır.

Girişimci Geekler: Bu geekler sosyal olmakla birlikte girişimcilik namına ne gerekiyorsa takip ederler, seminerlere katılırlar, networklerini genişletirler. Kendi projeleri üzerinde saatlerini verebilseler de iki dünya arasında sıkışıp kalmış tiplerdir. Girişimcilik için Üniversite’yi yarıda bırakabilirler. Üniversite’yi bırakıp zengin olan meşhur hikayelerin sahipleridir. Sosyal yetenekleri olduğu için pazarlama gerektiren girişimcilik işlerine de kendileri el atarak odak noktalarını kaybedebilirler. İstedikleri gibi zaman ayıramadıklarından işleri yüzlerine gözlerine bulaştırdıkları da olur. Başarılı olanları genelde görev paylaşımına riayet ederler. En tipik örneği Bill Gates’tir. Gates Steve Ballmer’a yönetim işlerini devrettikten sonra kendi alanına daha rahat odaklanabilmiştir. Google’ın kurucuları Sergey Brin ve Larry Page de bu tiptendirler. Onlar da yönetim işlerini eski CEO Eric Schmidth’e devrederek rahatlamışlardı.

Kolpacı Geekler: En çok stratejik hata yapan geek türleri bunlardır. Bu familyadan olanlarda bazen sosyal ahmaklık görülür. Genelde kimsenin ihtiyaç duymadığı alanlar üzerinde odaklanarak zaman kaybederler. Yaptıkları küçük şeyleri büyük göstererek etraflarında itibar kaybına uğradıklarının farkına varmazlar. Geekliğin getirdiği şeyleri yaparlar ama bir yaparlar on kez konuşurlar. Kimsede olmayan özgüven bunlarda vardır. Tuhaf bir popüler kültür merakları vardır. Kendilerini film karakterleri yerine koyarak ifade ettiklerini görürsünüz. Bir yatırımcının canını okuyan geek tipidir.

Mucit Geekler: Bunlar girişimcilikten uzak ve daha çok bir bilimsel buluş yapma peşinde olan geeklerdir. Formaliteye önem verirler, daha çok akademik cenahtan olmaları tesadüf değildir. Gecelerini gündüzlerini labaratuarda geçirirler. Anti sosyal olmaları sosyal faaliyetlere vakit ayırmadıklarından dolayıdır. Hayatlarına önem sırası yön verir. Arkadaş grubuyla bir orman kampına gidip eğlenmektense labaratuarda olmayı daha önemli görürler. Aile hayatlarını daha çok önemsediklerinden dolayı düzenli bir aile hayatları vardır ama akılları her zaman yazacakları makale veya labaratuardadır. Labaratuar faresi olarak anılan bu tiplerin maddi beklentileri hemen hemen hiç yoktur. Tek hedefleri Bilim tarihine geçmektir. Albert Einstein bu sınıftandır.

Lider Geekler: Politik özellikleriyle dikkat çekerler. Geeklik onlar için amaçlarına ulaşana kadar vardır. Evet veya Hayır cevaplarını az duyarsınız, genellikle ikisi arasında orta yol tutarlar. Girişimlerinden gelir elde ettikten sonra sosyal projelere ağırlık vererek gündemde kalmayı severler. Politikacılara, iş adamlarına yakın olmayı tercih ederler zira onlar için hayatta her şey stratejidir. Evet gerçekten de çok iyi stratejistlerdir. Doğuştan bir strateji uzmanlıkları vardır. Doğru zamanda doğru insanlarla vakit geçirmeye dikkat ederler. Gereksiz gördükleri insanlarla asla vakit kaybetmezler. Aşırı iç referanslı olduklarından önemli kararlarda en son söz alan kişi olmayı yeğlerler. Deneysellikleri ön plandadır. Herkes hayır bile dese onlar bir deneyip görmek isterler. İçtihad yönleri güçlü olduğundan çok eleştiriye maruz kalırlar. Rakiplerini yenmek için onlarla iş konusunda yakınlaşmaya çalışırlar, olmazsa rahatlıkla çirkefliğe gidecek yolları mübah görürler. Koyun postunda kurt girişimcilerdir. En tipik örneği Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’tür. Başka bir Lider Geek örneği Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’tur.

 

One thought on “Geek Kültürünü Anlamak

  1. Geri bildirim: Bizimkisi bir Geek Muhabbeti | 2kere2beseder

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s