Girişimcilikte Liyakat Sahibi Olmak

eligible-Ben bir işin şahsı manevisine inanırım. Yaptığınız işin aslında kişilik olarak bir karşılığı vardır. Sizden bir beklentisi vardır. Onun beklentilerini karşılayabilmeniz için sizin liyakat sahibi olup olmadığınıza bakılır.

Bir Üniversite Kulübünde sunum yapması gereken bir arkadaşımı dinlemeye neredeyse kimse gelmezken sunumuna iyi çalışan başka bir arkadaşımı dinlemeye gelenlerin çokluğuna şahit olmuştum. Bir film oyuncusunun aylarca rol kovalarken diğerine tere yağından kıl çeker gibi ayağına gelmesi kısmet yörüngeli açıklanabilse de ilerideki muhtemel davranışlarına göre  Kaderin Sahibi tarafından liyakatına göre muamele edildiğini gösterir. Allah (c.c) için zaman kavramı yoktur, bazen siz teknik olarak yeterli olsanız bile sizin hakkınızda hayırsız olduğu için engellenebilirsiniz.

Başarılı olduğunuzda belki şımaracak, şöhretin ve paranın altında ezileceğinizden dolayı size verilmek istenen nimetler geri çekilebilir. Yani teknik donanımınız yeterli olsa bile sizin buna manevi liyakatınız olmayabilir.

Bazen tam tersi durumlar da yaşanabilir. Mesela bir proje fikrini çaldıran girişimci küplere de binse, fikir hırsızı projeyi kimsenin ummadığı şekilde ileriye taşıyabilir. Bundan dolayı bu görev ona verilebilir. Yani manevi liyakat olmadığı halde Kader’deki yazılmış etkileşimlerin gerçekleşmesi için hırsızın kendisi projenin sahibi liyakatine terfi ettirilebilir. Bundan daloyı hepimizin bildiği meşhur Facebook’un Mark Zuckerberg hikayesinin kısmetli girişimci hikayelerine denk geldiğini düşünüyorum. Facebook sanki Harward’daki şımarık ikiz kardeşlerin elinden alınıp Zuck’ın kucağına itilmiş gibi duruyor.

Rızık Meselesi

Sebep sonuçlar dünyasında yaşasak ta aslında metafizik bir alemde yaşıyoruz. Bizim görmediğimiz bir alemde rızık melekleri rızıkları dağıtırken bazı şartlar da göz önüne alınıyor. Mesela sabahleyin erken kalkmanız rızkın size daha önce gelmesi için önemli bir sebep. Demek ki liyakat sahibi olmak sabahın köründe başlıyor. Sonradan sizin göstereceğiniz gayret, niyet ve azimle orantılı olarak rızkınız artıyor ya da azalıyor. Başarılı insanların ortak noktasının seher vaktinde kalkması, sabahlarını iyi değerlendirmeleri tesadüf değildir. Gökten inen meleklerin sizin uyanıklığınıza şahit olmaları gerekiyor.

Kitap yazmak, iş kurmak, yabancı dil öğrenmek, yurt dışına gitmek, yeni mesleğe geçmek ve yeni yetenekler öğrenmek gibi şeylerin hepsi aslında birer rızıktır. İnsanın hayatını tamamen değiştiren bu hususlarda liyakat aramak rızık meselesini iyice anlamaya bağlıdır. Kişisel tekamül ile rızkın kapısını çalmak önemli olduğu gibi hırstan kaçınmak ta rızkın gelmesi için o kadar önemlidir. Hırs ile rızk kovalamanın süresini arttırmış olursunuz. Bundan dolayı kaçan kovalanır mantığı doğru bir mantıktır çünkü yerine göre eş, aile, çoluk çocuk ta birer rızıktır. Rızkın size gelmesini istiyorsanız alçakgönüllü ve kanaatkar olmalısınız.

İktisat ve Bereket’i Anlamak

Rızkın ikiz kardeşi olan bereket ise size zaman kazandıran önemli başka bir husustur. Bereket birim zamandaki en az işle en fazla sonucu elde etmek olarak tanımlandığı için, işe ehil girişimcinin bereketi iyice anlaması gerekir. Başkalarıyla rekabet adına bereketin esrarengiz tılsımını anlaması onu diğerlerinden farklı kılan önemli bir güç kaynağıdır.

Tasarruf etmek, seher vakitlerinde erken kalkmak, ticari harcamalarına azami dikkat etmek, tutumlu olmak, kanaatkar olmak ve en önemlisi de çılgınca dua etmek bereketin artışını sağlayan faktörlerdir. Günümüzde Startup (Yeni Tekno Girişim) çılgınlığını dışarıdan kopyaladığımız için kendimize bir türlü odaklanamıyoruz. Halbuki iyi bir startup en az imkanla prototipi geliştirdikten sonra müşteri ivmesi yakalamak ve sonra da müşterinin isteklerine göre ürünü şekillendirmek demektir.

Startup’ta kaynaklar kısıtlı olduğu için her şeyden tasarruf etmesi beklenir. İngilizce’de Saving dense de bizdeki karşılığı İktisat‘dır. İktisat eden ise işinde bereket bulur. Harcamalarına dikkat ettiği için startup bereketlenir ve en az insanla, en az eforla büyük işler başarabilir. Sanırım bereketin önemini girişimciler gerçekten de bilseydi liyakat ararken ecnebilerin hikayelerini bu kadar abartmazlardı. Kendi değerlerimizi kendi terminolojimiz ekseninde girişimcilik alanında henüz keşfetmiş değiliz.

Netice itibariyle liyakat sahibi olmak rızık, iktisat, bereket gibi önemil kavramların kendi değerlerimiz etrafında anlaşılmasıyla mümkündür. Niyetiniz, azminiz ve gayretiniz bu kavramların ışığında yeniden ele alındığında kendi kendinizi bulacağınız, öz güveninizi arttıracağınız ve saygınlığınızı pekiştireceğiniz diğer hususlardır. Biz metafizik bir alemde yaşıyoruz ve bu konular gerçekten de çok derin mevzular, bu sefer sadece bir giriş yapmak istedim.

Son olarak ta rızık meselesinde şu Hadisi Şerifi paylaşıp günlük hayatımızda ne kadar çok dikkatsiz yaşadığımızı hep birlikte görelim. Bu Hadis günlük farkındalığımızın ne kadar düşük olduğunu ispatlayan önemli bir Hadisi Şeriftir.

Allah Resulü (S.A.V) buyuruyorki :

‘Yirmi özellik rızkı azaltır. Bu cümleden: Haceti gidermek için yataktan çıplak kalkmak, yemekten önce eli yıkamamak, ekmek kırıntılarına saygısızlık etmek, soğan ve sirke kabuğunu yakmak, evin kapısının çerçevesini yıkamamak, evi akşam süpürmek, evi elbisenin bir köşesiyle temizlemek, eli ve yüzü elbisenin koluyla kurutmak, akşamları bulaşıkları yıkamamak, su konulan kabın ağzını açık tutmak, camiden çıkmak için acele etmek, sabah erken çarşıya gidip akşama kadar orada kalmak, fakirlerden ekmek satın almak, evlada beddua etmek, elbiseyi giyinik halde dikmek, ışığı üfleyerek söndürmek.’

Meclisi, Muhammed Bakır, Biharu’l-Envar, c.73, s.314, Hadis:1, Müessesetü’l-Vefa, Beyrut, HK.1404.

2 thoughts on “Girişimcilikte Liyakat Sahibi Olmak

  1. Yazınızı zevkle okudum, 3 dk mı çalmadığınız için teşekkür ederim.
    Sitenizi sıkkullanılanlarıma ekledim, bundan sonra daha çok ziyaret etmek dileğiyle tekrar teşekkürler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s