Girişimcinin Satış Tecrübesi Olmalı

sellDeğişik seminerlerde veya bloglarda girişimcinin olmazsa olmaz kurallarından bahsederler. Girişimcinin mutlaka uyması gereken 10 kural veya girişimcinin yaptığı en büyük 10 hata gibi yazılar son zamanlarda revaçta.

Bana göre bir girişimcide olmazsa olmazlardan “satış tecrübesi” gelmelidir. Girişimci hayatında en azından bir kere mutlaka bir şeyleri satmış olmalıdır. Geleneksel ticaretteki al gülüm ver gülümü bizzat tecrübe etmiş olmalıdır. Yurt dışındaki Türk’ler bu bakımdan biraz daha şanslı. Ayakta kalmak için AVM’lerde (Mall) çalışmak zorunda kalıyorlar. Bunun dışında festivallerde Türk Kültür Lokalleri, Türk mutfağının en güzel yemeklerini satmak için gönüllü satışçılara ihtiyaç duyuyor.

Şahsen 5 yıl önce Arkansas’ta 6 ay boyunca güneş gözlüğü satmıştım. İşin en ilginç tarafı da Master’dan sonra İngilizce’min yeterli olduğunu düşünüyordum. Ne zaman müşterilerle birebir etkileşime geçtim o zaman İngilizce öğrendiğimin farkına varmıştım. Ayrıca insanların nasıl farklı kişiliklerde olduğunu görme fırsatını da yakalamıştım. Herkes kendi karakterine göre güneş gözlüğü satın alıyordu. Kısa süre sonra Amerikan Futbol takımındaki iri yapılı gençleri doğru gözlüklere yönlendirmekte zorlanmıyordum. Bayanların ve erkeklerin tercihleri arasında da ciddi farklar yakalamak mümkündü. Güneş gözlüğü satmakla ne tecrübe edinilir ki demiştim ama hayatımın en büyük tecrübesi olmuştu.

Ayrıca Türk festivallerinde tavuk şiş, Türk çayı, Türk kahvesi, börek gibi satışlar da yaptım. En çok hoşlandığım şey ise müşterilerle olan etkileşimdi. Güler yüzlü olma, arkadaki müşterileri bekletmeme, her gelene içtenlikle selam verme, onları yönlendirme gibi müşterinin en çok ihtiyaç duyduğu şeylere cevap vermeye çalışmak benim için çok iyi deneyimdi. Bir sonraki sene önceki festivalden kalma sistem hatalarını bulup, bu sefer daha sistemli ve hızlı müşteri taleplerine cevap verme, onları sırada bekletmeme, festivalin sonuna doğru makul indirimlerle kalan ürünleri tüketme gibi geleneksel satış metodlarını öğrenmek benim için inanılmaz faydalı tecrübelerdi.

Son zamanlarda İnternet ve Mobil Teknolojilerinin gelişmesiyle, girişimciler doğal olarak bu alanlara kaydılar. Bir uygulama yazıp zengin olma telaşında çok genç var. Elbette mobil uygulamalar şu an dünyada bir girişimcinin etki alanında olan ve kendisini zengin edebilecek potansiyeli barındırıyor. Ancak yapılan hata sanırım geleneksel ticaret esaslarını küçümsemek oluyor. Dolayısıyla girişimciler müşteriyle sıcak etkileşime girme fırsatlarını da kaçırıyorlar. Girişimcinin en azından hayatında bir kere fatura kesmesi, elinin paraya değmesi, kredi kartı pos cihazlarını kullanabilmeleri gibi geleneksel ticaret tecrübesi edinmeleri şart.

Guy Kawasaki’nin çok sevdiğim bir sözü vardır. “Sales fix everything” yani “Satış her şeyi onarır”. Sizin girişiminiz yenilikçiği olmayan bir ürün de olsa, firmanızda çalışanlarınız ayrılsa veya istediğiniz ofis ortamında da çalışamıyorsanız dert değil, eğer satış yapabiliyorsanız bütün sorunlar kendiliğinden onarılır. Yenilikçi ürün olmasa da yatırımcı bulursunuz, çalışanınız ayrılsa da yerine başkasını bulursunuz ve gün gelir beğenmediğiniz ofis ortamını da değiştirebilirsiniz.

Girişimci mutlaka sadece satışa odaklanmalı demek istemiyoruz ancak satış olmadan da girişimciliğin önemli bir yanının eksik kaldığını düşünüyoruz. Bunun için yaz tatillerinde, hafta sonları veya festival gibi zamanlarda satış tecrübesi edinmek hayatınızda elde edeceğiniz en büyük tecrübelerden birisi olacaktır.

Bu arada söylemeden geçemeyeceğim. Her sene mutlaka Amerika’nın Greencard Lottery’sine başvuru yapın. Gördüğüm kadarıyla Greencard kazananların hemen hemen hepsi Amerika’ya gelip inanılmaz satışçı oluyorlar. Herkese iyi satışlar dilerim..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s