Steve Jobs Filmi’nin Düşündürdükleri

early-jobsBir haftalık kısa Türkiye tatilimden dönerken uçakta Steve Jobs’ın filmini yeni izleme imkanı buldum. Ashton Kutcher’ın canlandırdığı Jobs filmi hepimizin bildiği Steve Jobs’ın hayat hikayesini anlatıyor. Aslında film çok sıkıcıydı ancak girişimci gözüyle izlediğinizde farklı anlamlar yakalamanız mümkün.

Steve Jobs’ın hayat hikayesinde dikkat çeken en önemli kısım bence ekosistemin içinde yer alması. Jobs Kaligrafi dersinden tutun büyük şirketlere, yazılımcılara ve yatırımcılara erişim gibi imkanlardan yararlanıyor. Henüz İnternet çağı yok, kısıtlı imkanlar ancak büyük hayallerle yaşıyorlar. Kanımca Steve Jobs’ın hayatındaki en önemli ayrıntı Steve Wozniak’ı çalıştığı şirketten çıkmaya ikna etmesi olmuştur. Garajda Apple’ın ilk projelerinde çalışmayı kabul eden Wozniak hikayenin gizli kahramanı. İşte girişimciyle mucidin biraraya gelmesinden doğan dev şirket Apple.

Steve Jobs’ın ayrıca yönetim kurulunda yaşadığı Ali-Cengiz oyunları da ibretlik cinsten. Zorla Pepsi şirketinden kendi şirketine CEO olarak atanan John Sculley sonra Steve Jobs’ı kendi şirketinden attırıyor. İbretlik çünkü insana hak ettiğinden fazla değeri verdiğinde başına gelebilecekleri gösteriyor. Gerektiğinden fazla hakperestlik sahibinden okkalı bir tokat olarak geri dönüyor. Biri rakamlara odaklanırken diğeri hayallerine, yeniliğe, ekip çalışmasına odaklanıyor. Sonrası ise herkesin malumu, Steve Jobs Pixar’ı kuruyor, ardından Apple’a kahraman olarak geri dönüyor.

Peki böyle bir başarı hikayesi artık mümkün mü? Tabii ki hayır, Jobs o zamanın şartlarında rekabetin sadece Amerika içinde sınırlı olduğu farklı bir coğrafyada bulunuyordu. Şimdi ise her şey şeffaf ve daha rekabetçi. Artık garaj kiralamaya bile gerek yok, bulut sistemlerde sisteminizi tutuyorsunuz. Yatırımcılar, Üniversite’ler hızlandırıcı programları, startup organizasyonları düzenleyip sizi dinliyorlar.

Artık çok fazla girişimci olduğu için size sadece 1 dakikalık Asansör Konuşması (Elevator Pitch) hakkı tanıyorlar. Yani artık şimdi bir Apple çıkarmak daha zor. Coğrafi olarak ta Silikon Vadisi halen önde olmasına rağmen dünyanın başka yerlerinden iyi Startup’lar (Yeni Tekno Girişim) çıkması muhtemel. Artık daha kısa zamanda daha elle tutulur şeyler çıkartmak gerekiyor.

Türkiye’den bir Apple Çıkartmak

steve-jobs-Steve-wozniakAyrıca Türkiye gibi gelişmekte olan Devlet’ler halen politik sorunları konuşuyorlar. Henüz girişimcilere sıra gelmedi. Türk’lerle seçimleri, politik meseleleri konuşurken Amerika’lılarla  3D Printer, Amazon Drone’ları ve Amerikan filmlerini konuşuyorsunuz. Facebook İnternet Drone’larını dünyaya duyurmuşken biz politik nedenlerden dolayı Twitter ve YouTube’u kapattırıyoruz.

İşte Steve Jobs filmini izlerken 1970’lerde yaşayan insanların duygu ve düşüncesini anlamaya çalışın. O zamanlar benim gibi 80’liler henüz doğmamıştı. Türkiye sol-sağ sokak çatışmaları yaşıyordu. Deniz Geçmiş’lerin, Dev-Sol gibi örgütlerin medyada popülizmde tavan yaptığı yıllardı. Darbenin üzerinden henüz 10 yıl geçmişti ve insanları birbirlerini farklı politik fikirlerden dolayı kırıp geçiriyordu. Şimdi de çok farklı mı sanıyorsunuz? AKP vs Cemaat kavgaları aynı kafa değil mi? Yoksa Türkiye’nin en çok Facebook ve Twitter kullanıcıları arasında olmasından övünç duyulmasını yeterli mi sanıyorsunuz?

İşte 1970’lerde Steve Jobs ve Bill Gates gibi insanlar bir taraftan kız arkadaşlarıyla gençliğinin tadını çıkartırken, diğer taraftan da kendi Bilişim tutkularının peşinden koşuyorlardı. Evlerinin garajlarında iş kurabiliyor, yatırımcılarla buluşabiliyor ve en önemlisi projeleri için ekip oluşturabiliyorlardı. O zamanlar IBM piyasanın neredeyse tamamını elinde tutarken, Apple ve Microsoft gibi küçük firmalar Bilişim Dünyası’nda ben de varım diyordu.

Jobs gibi girişimciler Silikon Vadisini şekillendirirken yıllar sonra günümüz insanını bile etkileyebilecek çapta büyük işler yaptıklarının farkında değillerdi. Tutkularının peşinde giderken milyar dolarlarla oynayabilecek gençler olduklarını çok sonra anladılar. Elbette şartlar eşit değildi, onlar turnikeye erken girmişti biz ise çok geçmeden 1980’de bir Askeri Darbe daha görmüştük. Türkiye gibi üçüncü dünya ülkelerinde sokakta yürümek bile problemken Amerikalı girişimciler güven içinde hayallerini gerçekleştiriyordu.

Türkiye’de halen darbeler konuşuluyor ve gözümüzün önünde de güç kavgaları meydana geliyor. Kimlik kavgalarıyla boğuşmaktan yorulduk. Çok zor bir coğrafyada bulunuyoruz. Şirketler İstanbul, Ankara ve İzmir’e sıkışmış durumda. Eğitim sistemi felç olmuş, hırsızlık, yolsuzluk tavan yapmış. Şu an birbirimizi yemekle meşgulüz. Yine de Türkiye’de gençlerin politik gündemlerle boğuşmak yerine dünyayı değiştirebileceklerinin farkında olmaları kendi seçimleri olacak. Siz gündemle boğuşurken birileri hayallerini kovalıyor. Bunlar Türkiye’de de Dünyada da damgasını vuranlar olacaktır. Geleceğin Türk gençlerine selam olsun.

2 thoughts on “Steve Jobs Filmi’nin Düşündürdükleri

  1. Geri bildirim: Bizimkisi bir Geek Muhabbeti | 2kere2beseder

  2. Geri bildirim: Bir Nesil Steve Jobs ile Büyüdü | 2kere2beseder

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s