Kime Acıyalım?

TearsHeavenBir ara şirketten farklı bir departmanda çalışan bir bayan arkadaşım beni aramıştı. Dertleşmek istiyordu, nişanlısından ayrılmış dünyası başına yıkılmıştı. Buluştuk, teskin etmeye çalıştım, moral verdim ama ağlaması karşısında ben de çaresizdim. Kendisine çok acımıştım, içimden de dua ediyordum.

Sonra nedense onun geçmişiyle ilgili sorular sormaya başladım. Bir an için ağlamalarını unuttu, geçmişe gitti. Öyle şeyler anlattı ki ağzım açıkta kaldı. Terkettiği insanları, aldattığı erkekleri, yaktığı canları anlattı. Kendisi anlattıkça ağlaması da geçiyordu, tabii benim de ona acıma duygumdan zerre bir şey kalmamıştı. Sonra kendisi ahh aldığını kabul ediyor ve tekrar ağlamaya başlıyordu. O zamandan beridir ondan uzak durmaya çalışıyorum.

Arkadaşımın dükkanına yeni tanıştığım başka bir bayan yeni boşanmış ve çocuğunun geçimini sağlamak için garsonluk yapıyordu. Çocuğuna para yetiştiremiyor ve bazen başkalarından borç almak zorunda kalıyordu. Onun bu durumuna çok acıdım, keşke elimden gelse her zaman yardım etsem dedim. Yeri geldi ona borç bile verdim, dertleştim, dinledim. Sonra yeni girdiği lokanta işinde patronu ona önemli bir görev vermişti lakin dürüst davranmamış ve dağıtması gereken broşürleri dağıttım deyip yalan söylemişti. Patronu yalanını yakalamış ve işten kovmuştu. Zorla bulduğu işten kısa zaman sonra çıkarılmıştı.

Tek çocuğuyla yaşam mücadelesi veren genç kadına daha çok yazığım geldi. Sonra yardım etmek için patronuyla görüştüm ve gerçekleri öğrendim. İş sırasında sürekli telefonuyla ilgileniyor, yeterli derecede çalışmıyordu. İlk uyarıda patronu ona göz dağı vermişti ama işin hakkını bir türlü vermiyordu. Sonra dağıtması gereken broşürleri dağıtmamış ve arabasıyla başka yerde zaman geçirirken patronu tarafından yakalanmıştı. İşin ilginç yanı, patronu yeni aldığı garson onu tanıyordu ve daha önce başka yerlerden de bu gibi sebeplerle atıldığını söylüyordu. Bunu duyduktan sonra bütün acıma hislerim tekrar yok oldu.

Başka bir arkadaşım yıllar önce iş arıyordu. Çaresizlik bütün etrafını sarmış, hayat onu adeta bezdirmişti. Dertler ağıtlar yakıyor ve zaman zaman dertleşiyorduk. Ülkenin kötü gidişini bahane yapıyor, iş verenleri eleştiriyor, mülakattaki İnsan Kaynakları uzmanlarını yerden yere vuruyordu. Onu öylece dinleyip derdine ortak olmaya çalışıyordum. Acıma duygum yine zirvelerde geziyordu. Gel zaman git zaman bu arkadaş kendi işini kurabilme imkanına kavuştu. Bırakın iş bulmayı, insanlara iş dağıtıyordu. Artık bundan böyle patrondu. Yalnız artık eski dostlarını görmez olmuştu. Kibri ve enaniyeti onu farklı bir insana bürümüştü. Daha önce acıdığım adama bu sefer farklı duygular besliyordum. Uzak olsun öyle kibirliler benden.

Artık gerçekten kime acıyacağımı şaşırdım. Birisine acıyorsun sonra onun arkasında hiç göremediğin hikmetler çıkıyor. Acıyacaksam artık sokakta mendil satmak zorunda kalan çocuklara acımak istiyorum. Artık yetimlerin baba şefkatini göremeyeceğinden dolayı veya insanın en doğal ihtiyacı olan su sıkıntısı yaşayan Afrikalı İnsanlara acımak istiyorum. Acıyacaksam savaşlarda sebepsiz yere ölen kadın ve çocuklara acımak istiyorum. Acıyacaksam kendi günahlarıma acımak istiyorum.

 

One thought on “Kime Acıyalım?

  1. selamlar, öncelikle iki bayan örneğinden sonra bayanlarla alakalı olduğunu düşündüm yazının..sonrasında baktım ki genel..neyse ki..çünkü kadın erkek ayrımına inanmam..sonrasında şunu söylemeliyim ki, acımaktan korkarım, iyi bir şey olmadığını düşünürüm hep. genel olarak insanoğlu..diye başlayan cümleler de kurmak istemiyorum çünkü bu algılarla alakalı..çektiğimiz ve karşılaştığımız insanlar. tek değiliz ya bizler? kimseye acıma, yardım et edeceksen 🙂 kime acıyacağıma değil kime güveneceğime, kimin kötü yönde değişmeyeceğine derdim belki eskiden..ki bu da yine hiç kurmak istemediğim genel yanlış kalıplara giriyor..insan kendi izin veriyor belki de kazık atılmasına. belki de iki kere ikinin beş ettiği konusunda haklısın :)))

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s