WhatsApp’ın $16 Milyar Dolara Facebook’a Satışından Öğrendiklerimiz

facebook-whatsappFacebook $16 Milyarı gömdü ve WhatsApp’ı satın aldı. Daha doğrusu WhatsApp kendisi sattı da diyebiliriz. Bütün dünya medyasının birinci derece gündemi oldu. Bütün gözler Whatsapp’ın kurucuları Jan Koum and Brian Acton ikilisine çevrildi. Bloglar, forumlar, haberler doldu taştı. Gelin o zaman biz de WhatsApp’ın girişimcilere ne gibi dersler içerdiğini kaleme alalım.

Basitlik Yine Kazandı

WhatsApp’ın kullanıcı arayüzünün soluk ve zevksiz olması bilinen bir gerçek. Tasarımcılar UI (User Interface) için kötü not vermesine rağmen UX (User Experience – Kullanıcı Deneyimi) kendisini tekrar kanıtladı. Kullanımı o kadar basit ve sade ki ünlü blogçu Andrew Chen’e göre WhatsApp Craiglist’in mesajlaşma versiyonu.

Whatsapp is the craigslist of messaging. The product sucks, but everyone uses it because everyone uses it.

Demek ki basitlik UX’ın anlaşılmasına bağlı. En aptal insana bir ürünü kullandırtabiliyorsanız basitliği yakalamışsınız demektir. Mesela WhatsApp’ın ilk çıktığında rakipleri gibi isim, soyisim, cinsiyet gibi insanların üye olmak için vakit kaybına sebep olmadılar. Sadece bir telefon numaranız sisteme girmeniz için yeterliydi. Basitlikle ilk rakiplerini geçtiler. Sonrası da malumunuz.

Niş Uygulamalar Önemlidir

Etkileşime dayalı niş uygulamaların önemini bir kez daha gördük. Snapchat Facebook’un $3 milyarlık teklifini reddetmiş sorun değil, insanların sosyal varlık statüsü oldukça başka uygulamalar mutlaka olacaktır. Geçmişe iyi bakın, MIRC, ICQ, MSN Messenger gibi ne chat programları tarihe karıştı. Gerçek şu ki insanlar eğlenceye dayalı sosyal uygulamalardan eninde sonunda sıkılıyorlar. İnsanın doğası bunu gerektiriyor, insanoğlu farklı heyecanlar, farklı deneyimler arıyor. Bundan dolayı Snapchat’ın $3 milyarlık teklifi reddetmesini şaşkınlıkla karşılıyoruz, belki de bizim bilmediğimiz bir şey var ya da kurucuları henüz çok toy insanlar.

Her neyse konumuz WhatsApp ve kurucuları doğru bir hamle yaparak 500+ milyon üyeye sahip bu uygulamayı satmakta bir beis görmediler. WhatsApp iletişim ihtiyacını karşıladığı için diğer chat programları kategorisine koyulamaz ancak buna rağmen uygulamayı elden çıkarmaya karar verdiler.

Mobilite Halen Lider

Mobil şöyle önemli böyle önemli demeye artık gerek yok. Artık herkes mobilitenin öneminin farkında. Yalnız mobiliteyi cep telefonundan ibaret görenler fena yanılıyorlar. Mobilite artık çantanız, giyisiniz, kol saatiniz, gözlüğünüz yani üzerinizde ve yanınızda taşıdığınız her şey. Hatta en önemli mobilite kendinizdir.

WhatsApp ise elbette bir cep telefonu uygulaması. Çok iyi bir mobil uygulamanın çılgınlar gibi nasıl yayılabildiğine hepimiz tekrar şahit olduk. Siz niş ile mobili bir araya getirdiğinizde kısa zamanda dünya çapında bir firma olabilme fırsatını yakalayabilirsiniz. WhatsApp’ın 32 kişilik bir ekipten oluştuğunu düşünecek olursak mobilite ile daha minimum kişiyle çok daha fazla kâr etmek artık mümkün.

Çılgın hayaller artık münkün

Evet zaman geçtikçe birbirimize çok daha fazla bağlanacağız ve bir gün gelecek mobil çılgınlık insanların hayallerinin dışında olacak.

Şöyle ki:

Siz hafta sonu bir uygulama geliştireceksiniz ve bir kaç günde 500 milyon üyeye ulaşacaksınız. Haftaya milyar dolara uygulamanızı satacaksınız.
– Mehmet Şen

Şaka değil bu, bu bir gün gerçek olacak. Bunun şu anda  bile emareleri var. 2012 Mart ayında Draw Something kurulduktan 7 hafta sonra $200 Milyon’a satılmıştı. WhatsApp 3 sene sonra $16 Milyar, Instagram 2 sene sonra $1 Milyar ve YouTube 11 ayda $1.6 Milyara satılmıştı. Ahmak Snapchat kurucuları ise 2013 Temmuz ayında kurdukları uygulamayı 7 ay sonra kendilerine yapılan $3 Milyarlık satış teklifini geri çevirdiler. Her neyse..

Süreler uygulamalara göre çok değişken ancak mobiliteyle, güçlü bulut server alt yapılarıyla, big data’yla birlikte bir gün gelecek kısa zamanda milyon kullanıcıları yakalamak mümkün olacak ve bir gün haberler sizden bahsedecek.

Acımasız Kapitalizm şu an halen bir gerçek

Fakir ile zenginin arasını açtıkça açan acımasız kapitalizm helen yerinde duruyor. WhatsApp’ın kurucusu başarısını reklamlara karşı koyduğu tavrından kaynaklandığını ima ediyor. Bunun için resmi bloğunda 2012 de Dövüş Kulübü filminden replikler veriyordu:

Reklamlar Yüzünden Araba Ve Kıyafet Peşindeler. Nefret Ettiğimiz işlerde Çalışıp Gereksiz Şeyler Alıyoruz.
– Tyler Durden

Sözünü de tutmuştu, WhatsApp için hiç reklam vermediler, PR yapmadılar, iyi güzel de sonunda en kapitalist bir firmaya $16 milyara şirketi toptan sattılar. Demek ki kapitalizme karşı üretilen sözüm ona edebi felsefeler zamanı geldiğinde mum gibi sönebiliyor. Belki de buradaki en büyük ders Facebook’un satın alması değil, WhatsApp’ın kendisini satmasıdır.

Zengin ile farkir aynı yemek masasına oturduklarında masanın kime ait olduğu önemli olabilir ama kimin oturduğu daha önemlidir.

Sonuç

WhatsApp’ın satılması kabul edin ki bizim gibi bütün girişimcileri gaza getirdi. Acaba ben de iyi bir uygulama yapıp satabilir miyim rüyaları gören girişimciler iyice artacak. Tabii başarısız olan binlerce Startup firmalarını görebilmeniz ve Türkiye’deki şartları da hesaba katarak şunu söyleyebiliriz:

Yav he he.. hem de ne.. bizi en çok çeken motorun yaptığı dalga köpürtmesi.. anlayamazsınız..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s