Bir Liderin Psikolojisi

lider_psikolojisiBen bir Psikolog değilim, bilmediğim alanda ahkam kesmek haddime değil lakin her zaman olduğu gibi gözlemlerime dayanarak bir liderin psikolojik yapısının etkisine değineceğim.

Günümüz artık öğrenmek isteyen bireyler için önemli gözlem fırsatları sunuyor. Bunlardan birisi de şirketinizdeki müdür, ülkenizdeki devlet başkanı, aile reisiniz veya bir spor kulübündeki teknik direktör gibi bir topluluğa öncülük yapan liderlerin günlük davranışlarıdır.

Şirketimde müdürüm toplantıya asık suratlı başladığında nasıl verimsiz geçtiğini iyi biliyorum. Aynı şekilde neşe dolu, gülümseyerek toplantıyı nasıl verimli hale getirdiğine de şahit oldum.

Babanızın eve yorgun da olsa mutlu gelmesi sizi de sevindirir. Onun neşesi sizin neşeniz olur. Sert, kaba, baskıcı ve haşin bir babanın evladının geçirdiği psikolojik zorlukları atlatması zaman alır. Eğer baskıcı tutumları içselleştirip kabullenirse muhtemelen kendisi de ileride benzer davranışlar gösterecektir.

Bir Devlet Başkanı veya Başbakan’ı her gün haber kanallarında öfkeyle bağırıyor, kaşlarını çatıyor ve çatışma üzerinden besleniyorsa bu bütün bir milletin ruh halini etkileyecek güçtedir. Bu ruh hali başta hazır kıta bekleyen yazarların kalemine yansırken, medyadan da halkın iç dünyasına nüfus edecektir.

Normalde Devlet Başkanları’nın İletişim Uzmanları vardır ancak genelde bildiğini okuyan liderler uzman tavsiyelerini göz ardı ederek kendi fıtri yönlerini ortaya koyarlar. Böylelikle bir Devlet Başkanı’nın Psikolojisi bütün halkın davranışlarına dönüşür. Liderin öfke, panik, korku ve endişe gibi davranış biçimleri koskocaman bir milletin davranışı oluverir. Bütün bunlardan ülkenin Ekonomisi de nasibini alır.

Amerika’da Liderlik Psikolojisi Nasıl Yönetilir

Amerika Birleşik Devlet’leri gibi gelişmiş Devlet’lerde Başkan’ın gülümsemesi, pozitif enerjisi ve etrafına yaydığı olumlu tutumları tesadüfi davranışlar değildir. Başkanlar İletişim Uzmanlarına son derece iyi kulak verirler ve yapmacıktan da olsa ellerinden geldiği kadar gülümsemeye çalışırlar. Bunun için gerekirse dişlerini bile göstermeye çalışırlar.

Bunun aksi davranışlar Gelişmiş Devlet’lerin Liderlerinde bir zayıflık emaresi olarak algılanır ve “cool” olmayan liderler halk tarafından çok benimsenmez. Bundan dolayı bazen bir liderin gülümsemesi, gülümserken dişlerini göstermesi bile yetmez, daha fazlası gerekir. Halk liderlerinin çoluk çocuklarıya birlikte sağlıklı aile hayatını da görmek ister.

Başkan Obama’nın Beyaz Saray’da Christmas (Noel) tatilinde eşine sarılarak fotoğraf çektirmesi, çocuklarıyla birlikte bahçede oyun oynaması, Oval ofiste köpek beslemeleri ve bazen temizlik görevlileriyle sarmaş dolaş olması fıtri olabileceği gibi aynı zamanda İletişim Uzmanları’nın tavsiye ettiği iletişim teknikleridir.

Başkan ruhsal durumunu halka doğru anlatmak için Başkan eşi son derece önemli rol oynar. Aralarındaki sevgi, saygı, hitap, sarmaş dolaşlık, çocuklarına olan düşkünlük 350 milyonluk Amerika Halkının çok önem verdiği şeylerdir. Dikkat ederseniz bütün Başkan’lar bu tarz şeylere son derece önem verirler. Bütün bu davranışlar tesadüfi değildir.

Zaten uzmanlar genellike “be yourself” modelinde liderin kendisine ait olan fıtri bir şeyin açıktan gösterilmesinden yanadır ve bu doğrultuda tavsiye verirler. Zira siz ülkenize ne kadar iyilik yaparsanız yapın, halkın liderini sevebilmesi için doğru da algılaması gerekir.

Böylece halk liderlerini aynen kendileri gibi yaşayan insanlar gibi görürler ve bunun sonucunda da liderlerine olan duygusal bağlılıkları pekişir. Amerikan halkında özellikle bu türlü şeyler son derece önemlidir. Amerikan Siyasetinde gülümsemek, aile hayatı ve sair kişisel olumlu davranışlar en büyük Liderlik Siyasetidir.

Günümüzdeki Instagram, Twitter ve Facebook gibi sosyal medya araçlarıyla halkla anlık iletişim kurmak ise artık son derece kolay olduğu için Beyaz Saray artık bu tarz iletişim metodlarına daha çok önem verir.

Sonuç

Bir liderin Psikolojik durumu yukarıdan kendi takipçilerine doğru akar. Genelde takipçiler liderlerine olan itimadları sayesinde her dediğini doğru anlamaya meyillidirler. Böyle olunca Liderin hangi konuyu söylediğinden çok nasıl söylediği daha çok önemli olur.

İyi Liderlik duyguları yönlendirebilme becerisi olduğu için önce “nasıl” a sonra “ne” ye odaklanan algı yönetimidir.

Liderin verdiği savunma veya atağın bir benzerini takipçileri de verir. Onun sözlerini doğrulamak için ellerinden geleni yaparlar ve en önemlisi de bütün bunları liderleriyle aynı Psikolojiyle yaparlar. Benzer davranışları göstererek olumluysa olumlu, öfkeliyse öfkeli, sevinçliyse sevinçli olurlar. Lideri kendisini temsil ettiği için Liderinin yanlışlarını da görmezden gelme ihtimallari çoktur.

Yani Liderin dili onun dili olur, kulağı onun kulağı olur, gözü de onun gözü olur. Özellikle fanatik takipçiler bir süre sonra artık dilsiz, sağır ve kör olabilirler. Bu Psikolojik ortak tutum kibir, enaniyet ve öfkeyle beslenirse eğer toplumda ciddi marazlar doğabilir, anlamsız kavgalar başgösterebilir.

Özellike Türkiye gibi Liderlik Kültü olan bir ülke için bir Liderin Psikolojisi bütün herkesin Psikolojisi olur. Liderin davranış yoğunluğuna göre halkın da tansiyonu artar veya azalır. Bundan dolayı Türkiye’de artık gelişmiş Devlet’lerde olduğu gibi Liderlik yetiştirme programları olmalı ve bir an önce “Liderlik” modelini tekrar gözden geçirmelidir.

Liderlik meselesine Bilimsel olarak yaklaşmayan Devletler sorunlarını gelişine çözmeye çalışacak ve Lider kıtlığı yaşamaya devam edeceklerdir. Bu tarz Devlet’ler gelişine iyi bir Lider bulsa bile onun Psikolojisine mahkum kalacaktır.

Bundan dolayı Orta Doğu coğrafyasında otoriter Lider’lerin çıkması tesadüfi değildir. Bu liderler rakipsiz kalarak ileriki yıllarda Narsistlik yönleri hortlayabilir ve koskocaman ülke yılların kazanımlarını bir anda kaybedebilme tehlikesi yaşayabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s