Monotonluğun Gücü

monotonluk“Monoton” günlük hayatımızda sıkıcı olarak tarif ettiğimiz bir kelime. Sürekli aynı şeyleri yapmaktan sıkılan insanların kullandığı bir terim olmasına rağmen monotonluk gerçekten böyle bir şey mi? O zaman gelin monotonluğun farkındalık kazanılğında nasıl bir güç olduğunu hep beraber görelim.

Aslında bütün hayatımız 24 saatlik bir zaman diliminden oluşur. Yani hayatımızın bütünü bir günden ibarettir. Hafta içi en çok zaman geçirdiğimiz insanlar da iş arkadaşlarımızdır. En çok sevdiklerimizle daha az vakit geçiririz. Her günümüz kahvaltı, trafik ve iş, eve dönüş ve yemek gibi süre geldiğimiz tekrar işlerden oluşur.

Bu kadar sıkıcı bir hayatı yenmenin yolu yaptığınız işte farkındalığınızı geliştirmektir. Siz eğer farkındalığınızı etkili kullanırsanız monotonluğunuzu bir havuzda biriktirebilir ve büyük hayallerinize ulaşmak için kayda değer itme gücü yakalayabilirsiniz.

Evet monotonluğunuzu farkındalıkla biriktirebilmelisiniz. Hedeflerinizi küçük ölçülebilir adımlara bölerek katettiğiniz günlük mesafeyi ölçebilirsiniz. Geliştirdiğiniz yetenek sabırla havuzunuzda birikirken siz bir taraftan özsaygınızı pekiştirecek diğer taraftan da bu yolculukta rakiplerinizin önüne geçebileceksiniz.

Diyelim on parmak klavye kullanmasını öğrenmek istiyorsunuz. Her gün on parmak yazılım programından kendinize ait dersler oluşturabilir ve günlük gelişmenizi takip edebilirsiniz. Her gün mutlaka uygulamalı çalışıp kendinizi kandırmazsanız kısa zaman içinde şu anda benim yazdığım gibi klavyeye hiç bakmadan hızlı şekilde yazabilme becerisine ulaşabilirsiniz. Yıllar sonra hızınızı arttırıp ulaştığınız yeteneğinize kendiniz bile inanamayacaksınız.

Eğer bir yazılımcıysanız ve örneğin Android uygulama geliştirmeyi öğrenmek istiyorsanız kendinize üç aylık bir program çıkartabilirsiniz. İlk önce İnternet’teki tutorial’ları okuyabilir sonra yavaş yavaş “Hello World” dan başlayıp ileri düzey Android uygulamaya geliştirmeye geçebilirsiniz. Muhtemelen bu süreç size tekrar tekrar aynı şeyi yaptığınız için zorlu gelecektir ancak monotonluğun gücünün meyvesini üç ay sonra göreceksiniz.

Geliştirdiğiniz uygulamayı yakın arkadaşlarınızla paylaşıp zevkine varınca monoton çalışmanın ne kadar etkili bir çalışma biçimi olduğunu farkedeceksiniz. İşten sonra kendime ayırdığım günlük üç saatlik Android geliştirmeden sonra şimdi bir şirkete Android uygulaması yazabilecek yeteneğe ulaştığımdan bu monotonluk havuz tekniğini herkese tavsiye ederim.

Hayalinizde iyi bir yazar olmak arzusu varsa şimdiden bir blog sayfası açabilir ve düşüncelerinizi paylaşmaya başlayabilirsiniz. Yazdığınız haftalık yazıları sosyal medyada paylaşıp arkadaşlarınızdan geri dönüşüm alıp kendinizi daha da geliştirebilirsiniz. Her hafta sonu kendinize bir yazı yazma gibi monoton bir programı uygularsanız bir yıl içinde toplam yaklaşık 50 yazıya ulaşmış olursunuz. İlk yazılarınızda son yazılarınız arasındaki kalite farklılığını gördüğünüzde monotonluk havuz biriktirme tekniklerine ne kadar geç başladığınızın farkına vararak pişmanlık bile duyabilirsiniz.

2 Ocak 2012’de Takipçiler Gürühu (Forrest Gumb) yazımla blog hayatıma başlamıştım. Şu an 2. senemi geride bırakmak üzereyim ve toplamda 150+ den fazla yazım oldu. Girişimcilik, Kişisel Gelişim, Siyaset, Amerika ve Sinema alanlarında aklımdaki bütün düşünceleri bütün herkesle paylaşmaya çalıştım. Yazılarımı yazarken monotonluğun zorlu süreçlerini tatmama rağmen sonunda kayda değer okuyucu kitlesine ulaşma şansım oldu. Bundan dolayı monotonluk sizi de hayalinize mutlaka ulaştıracaktır.

İngilizce konusunda kendinizin yetersiz olduğunuzu düşünüyorsanız, İnternet’ten haftalık dersler alabilir, haftalık alt yazılı filmleri izleyebilir ve dinlediğiniz İngilizce şarkılarını anlamaya gayret gösterebilirsiniz. Kendinizi haftalık monotonluk havuzuna bırakabilir ve etkin dinleme özelliklerinizi geliştirebilirsiniz. Turistlerden öğrendiğiniz İngilizce kalıplarını, şarkılarda yakaladığınız kelimeleri, filmlerdeki replikleri belleğinizde tutabilir ve bunları günlük yazıp çalışabilirsiniz. İnternet’ten aldığınız haftalık derslerdeki kalıpları dışarıdaki farkındalığınızı kullanarak öğrendiklerinizle karşılaştırarak İngilizce anlama yetinizi geliştirebilirsiniz.

Eğer ahçılık yeteneğinizi geliştirmek istiyorsanız, Online tarifler alabilir ve bunu her hafta sonu hayata geçirmeye çalışabilirsiniz. Yemeğinizi yakınlarınıza tattırıp onlardan geri dönüşüm alabilir ve gelecek hafta daha iyisini yapabilirsiniz. Bir kaç ay sonra monotonlukla beslediğiniz insanları görünce aslında kendi yeteneklerinizi de beslediğinizin farkına varacaksınız.

Monotonluk farkındalıkla birlikte kişisel gelişim havuzunuzda birikebilecek ve hayatınızda sizi hayalinize her gün bir adım daha yaklaştıracak bir güce sahiptir. Yalnız bunun için irade de gerekir. Uflayıp puflayanların şu ana kadar kayda değer bir gelişim sergilediklerine henüz şahit olmadım. Zira monotonluk istikrarın üvey kardeşidir. Monotonluk çok sevimli bir tabir değildir ama istikrarlı bir şekilde sizi hedefinize ulaştıran yegane motordur.

Evet monotonluk sıkıcıdır mıkıcıdır ama kendi yeteneklerinizi keşfedip kemale ermenizi sağlayacak önemli biriktirme tekniğidir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s