Startup Kültüründe Esneklik Faktörü

esneklikGeçen hafta sonu Startup Weekend North West Arkansas’taki programa katıldım. Bu sefer hiç bir fikir sunmayarak başkasının fikrine yardımcı olmaya çalıştım. Toplamda 12 takım oluşturuldu ve ben içinden bir takıma katılarak onlara Android kısmında destek olmaya çalıştım.

İlk öncelikle şunu söyleyeyim, bu tarz programlarda iyi bir fikrin tutması çok zor bir olasılık. Zaten amaç bu da değil, asıl amaç girişimcilik kasınızı geliştirmek, ekip çalışmanızı daha verimli hale getirmek ve en önemlisi de pazar analiz gücünüzü arttırmak.

Görüştüğüm, katıldığım bütün programlardan sonra girişimcilerdeki en temel sorunun esneklik olduğunu söyleyebilirim. Bu programdaki genç takım liderinin fikrini değiştirmeye yanaşmaması, mentörlerin tavsiyelerini kulak ardı etmesi gibi etkenler bizi başarısızlığa sürükledi.

Ürüne aşırı bağlılık ve onu değiştirmeye direnç çabası girişimcilerin temel ortak sorunu. Bunu aşmanın yolu da esneklikten geçer. Startup’lar ile ilgili başarı hikayelerinden daha ziyade başarısız hikayeler daha çok önemlidir. Başarısızların ortak özelliği de bir noktada tıkanması, ilgi çekememesi, piyasadaki bir ihtiyacı karşılayamamasıdır. Tıkanma noktasını aşmak için de fikrinden veya ürün değişikliğinden feragat edememesidir.

Ayrıca hemen hemen bütün Startup’lar iş fikrini biçimlendirme sancısı çeker. Onu değiştirmek, başka bir formata sokmak sanki elini kesmişcesine bir acı verir. Girişimcinin fikriyle kurduğu duygusal bağlılık ona çok yanlış kararlar almasına sebep olur.

Bazen fikir çok iyi de olsa, hitap edilen pazar ve kullanıcı kitlesi onu hayata sokmaya elverişli olmayabilir. İşte bu durumda da esneklik gerekir zira kullanıcı kitlesi girişimcinin düşündüğünden çok daha farklı bir profil olabilir. Belki de farklı bir kullanıcı kitlesi bu fikri daha çok benimseyebilir veya farklı bir coğrafi kitle bu fikre daha çok elverişli olabilir.

Girişimcinin esneklik yüzdesi girişimin hızında önemli bir faktördür. Ne kadar çok esneklik o kadar hız diyebiliriz çünkü farklı metodlar deneme, değişik yollar bulma isteği girişimciye farklı bakış açıları kazandırır. Bir fikrin kullanıcı kitlesine uymayan kısımlarını önceden görmek sonraki hata olasılıklarını azaltacaktır.

İşte bu da tamamen esneklikle ilgili bir husustur çünkü ne kadar çok esnek olursanız o kadar çok yöntem denersiniz. Ne kadar çok yöntem denerseniz o kadar çok karar verebilme alanları yaratırsınız ve sonuç olarak hata payınızı düşürürsünüz. Hatta bazen o kadar çok esnek olabilmelisiniz ki kendi markanızı öldürüp yerine son derece farklı bir markayla devam edebilmelisiniz.

Bazen de takımın yetersiz donanımı da iyi bir fikrin çuvallamasına sebep olabilir. Takım bireylerinin kendi yeteneklerine uygun kanalize edilmesi, eğitimden geçirilmesi ve birbirleriyle uygunluğu gibi pek çok faktör zaman gerektirebilir. İşte bu durumda da esneklik devreye gider ve liderliğin önemli bir yönünü ortaya koyar. İnsanların idare edilmesi fikri değiştirmek kadar zordur. Yetersiz esneklikten dolayı birbirlerinin enerjilerini tüketen takım arkadaşları bir süre sonra sıkılacaklar ve projeyi terkedeceklerdir.

Esneklik faktörünü küçümsemeniz sizin takımınızın dağılmasına sebep olabilir. Özellikle teknik kısmını üstlenen bireyleri fikrin biçimlenmesine dahil etmemek, onların fikirlerini almamak ve uygulama geliştiricilere köle muamelesi yapmak gibi hatalar tamamen esneklik sorunlarıdır. Kendisini özel hissetmeyen bireyler er ya da geç takımdan ayrılacaklardır.

Bundan dolayı takım liderinin esnekliği en çok ta takım uyumluluğunu etkiler. Takım çalışanlarının projeyi sahiplenmesi, işini zevkle yapması, fikirlerinin dinlenmesi, kendilerini ifade edebilmeleri, gerektiğinde tatil yapıp dinlenme ihtiyaçlarını karşılayabilme gibi bütün unsurlar esneklik faktörüyle doğru orantılıdır. Neticede Startup kültürü kurumsal bir yapı değildir. İnsanların çalışırken eğlenmelerini sağlayabilmeniz startup kültüründe daha kolaydır. Hal böyleyken bu avantajdan faydalanmayıp takımınızın dağılmasına sebep olmanız sizin beceriksiz liderlik özelliğinizden kaynaklanabilir.

Startup kültüründe olmazsa olmazlardan sayılan çeviklik, hız ve dönüşüme ayak uydurmak gibi hemen hemen pek çok şey esneklikle ilgilidir. Aşırı kurumsal firmaların esneklik sorunları çalışanların işten ayrılmasına sebep olurken, Startup’larda insanların zevkle çalışması, işi sahiplenmesi gibi etmenler esneklik kültürünün artı yönleridir ancak bunu kullanabilmek tamamen takım liderinin insiyatifinde olan bir husustur.

Girişim fikrine aşık olanların nasıl bir platonik aşk yaşadığını ve bunun sonuncunda da nasıl hüsranla bittiğini çok müşahede ettim. Startup ilişkilerinin ibretlik platonik aşk hikayelerinden ders almayan nice girişimler aynı akıbetle neticelenecektir. Girişim fikrine veya ürüne aşık olmak yerine, fikrin veya ürünün pazarla örtüşebilmesine, müşteri veya kullanıcıların ihtiyaçlarının karşılanmasına aşık olanlar ise esneklikten nasibini almış şanslı girişimcilerdir.

Esnekliğin önündeki en büyük engellerden biri insanın kendi egosudur. Bundan dolayı Startup kültürü bir nevi insanın kendisine karşı açtığı çetin bir ego savaşıdır. Dünyadaki en zor şey insanın kendi fikrini değiştirmesi, empati yapabilmesi, gerektiğinde bütün her şeyi bırakıp farklı kulvarda koşmayı kabullenmesidir.

Startup geçici bir süreçtir, sonsuza kadar Startup olarak kalınmaz. Eninde sonunda Startup girişimin zaten kurumsallaşması gerektiğinden girişimcinin en azından bu süre boyunca esnek olması gerekir. Kendi kendine söz geçirebilen esnek girişimcilere selam olsun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s