Aşırı İddialı olmak

(Kendim hariç, aşağıdaki gerçek isimler değiştirilerek verilmiştir)

are_u_sureHayaller kurmak, hedeflerin peşinden gitmek, istediğiniz kişiyle evlenmek, hayatınızın aşkını bulmak, istediğiniz eğitimi almak, tehlikeleri göğüslemek çok güzel şeyler yalnız bu cesur yolculukta aşırı iddialı olanlar her zaman peşinden koştukları şeylerle imtihan olmuşlardır.

Hasan çok fakir idi. Bir gün zengin olduğunda yoksullara yetimlere nasıl yardım edeceğini söyleyip duruyordu. Bir gün işleri yolunda gitti. Zenginliğe ulaşıtığında var yemez amca rolüne bürünmüştü. Fakir öğrencilere burs sözünü unutmuş yetimlere sahip çıkma sözünü es geçmişti. İlk önce eşinden boşandı, arkasından ciddi bunalıma girdi sonra da bütün işlerini tekrar kaybedip yalnız başına fakirlik hayatı yaşamaya başladı.

Bendeniz Yeditepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 3. sınıfa geçtiğimde çok iddialıydım. Kesinlikle bursum kesilmez, notlarımı her zaman olduğu gibi yine yüksek tutacağımı kesin bir dille iddia etmiştim. Üniversite’deki 3. ve 4. yıllarım çok garip nedenlerle çok sıkıntılı geçti. Notlarım düştü, az kalsın bursumu kaybediyordum. Paçayı kıl payı kurtarmıştım. Yaşadığım stresi mezun olduktan ancak 2 yıl sonra atlatabilmiştim.

Ahmet platonik bir aşka tutulmuştu. Kankası Arif ona yardım edeceğine Ahmet’i  ayıplıyordu. Onun gibi hiç bir zaman karşılıksız bir aşk hatasına düşmeden kendisi için en uygun eşi seçeğine inanıyordu. Aradan yıllar geçmişti. Ahmet başka biriyle güzel bir evlilik yapmıştı ve tesadüfen tekrar karşılaşmışlardı. Bu sefer Arif platonik bir aşkın pençesinde kıvranırken Ahmet ona acıyordu.

Zeynep çok gitmek istediği Üniversite’yi kazandığında mutlaka çok başarılı olacağını ve geleceğini tamamen garanti altına alacağını düşünüyordu. O Üniversite’den başka seçenek yoktu Zeynep için. Ülkenin en iyi Üniversite’sine gitmeye kendisinin en layık kişi olduğunu düşünüyordu. Gerçekten de istediği Üniversite’yi kazanmıştı. Kazanmıştı kazanmasına ama kendisini sosyal eğlencelere, hatta daha da ileriye gidip aşırı dozda alkole vermişti. Neticede okuldaki uygunsuz davranışlarından dolayı da okuldan atılmıştı.

Meryem 1 yıllık nişanlısından artık sıkılmış farklı bir ilişki arıyordu. Zira kendisi kadar güzel bir insanın seçenekleri çoktu. Kendisi daha iyilerine layıktı, eğer daha yakışıklı ve daha sosyal birisini bulursa daha mutlu bir evlilik yapabileceğine adım gibi emindi. Zira nişanlısı çok sıkıcı ve asosyal bir gençti. Gerçekten de dediği gibi yaptı, ilk önce nişanlısını terketti sonra daha yakışıklı, karizmatik ve sosyal bir eşle evlendi. Bir kaç yıl sonra kocası bir trafik kazası geçirerek felç oldu. Meryem bütün hayatı boyunca ona bakmak zorunda kaldı ve evden çıktığı çok nadir oldu.

Alper biricik yavrusunun iyileşmesi için gece gündüz Allah’a dua ediyordu. Eğer iyileşirse Allah’a çok şükreden bir kul olacağına söz vermişti. Bir kaç ay sonra Allah yavrusuna şifa verdi ancak Alper verdiği sözü unutarak çocuğuna aşırı derecede bağlandı. Allah’a şükretmek şöyle dursun, ne namaz ne niyaz, ne dua eskiden hiç bir şey kalmamıştı. Bir gün hayırsız oğlu kumardan eve sinirli sinirli geldiğinde tartışmışlardı. Tartışmada baba Alper oğlundan bir darbe almış ve kanlar içinde can vermişti.

Buğra çok ayrıldığı sevgilisinin peşinden koşuyor ve onu ikna etmek için elinden geleni yapıyordu. Onunla bir hayat kurduğunda yüzde yüz çok mutlu olacağına inanmıştı. Sonunda kızı ikna ettiler ve kısa zaman sonra evlendiler. Biraz zaman sonra aralarındaki geçimsizlik o kadar fazlaydı ki boşanmak zorunda kaldılar. Buğra boşanmanın etkisiyle bunalıma girdi ve o gün bu gündür soluğu Psikyatristlerde alıyor.

Yukarıdakilerin hepsi aşırı iddialı insanlardı. Bir şeye karar verdiklerinde hayırlısını dilememişlerdi. İşi oluruna bırakmamışlardı. Tevekkülün ince sırrını anlamamışlardı. Bir şeye karar verdikten ve azmettikten sonra sonucunu Mevla’ya bırakmamışlardı.

Siz bir şeyi çok istediğinizde ve peşinden koştuğunuzda aslında ona ulaşırsınız. Gerçekten de azimli insanın önünde Evren kendisine bir yol açar ve istediğine kavuşur. Lakin aynı şeyle imtihan da olursunuz. Hele ki hayırlısını dilememişseniz imtihanınız daha da çetin olur. İddialı olan kişi cebine ateşten taş koyan kişidir. Bir gün onları elleriyle cebinden çıkarmak zorunda ve düşürmeden tutmak ve ısısına katlanmak zorundadır.

Güzel örnekler de var. İmran ailesi Allah’tan bir erkek çocuk istediklerinde hayırlısını dilemişlerdi. Allah kendilerine bütün kadınların baş tacı Hz. Meryem’i lutfetmişti. Hz. Musa yol arkadaşıyla uzun bir yolculuğa çıktıklarında balıklarını unuttuklarını farkettiler. Yolu geri döndüklerinde Hz. Musa gerçekten de buluşmak istediği Hz. Hızır ile karşılaşmıştı. Hz. Musa güzel bir şeye niyet etmişti, Allah ta onu daha kısa zamanda istediği kişiyle buluşturmakla kalmamış, aynı zamanda Hz. Hızır ile sırlarla dolu başka bir yolculuğa çıkartmıştı. Hz. Muhammed (S.A.V)’in  Mekke’deki işkence hayatı 13 yıl sürmüştü, sonra da inananlarla birlikte Medine’ye hicret etmek zorunda kalmışlardı. Bütün dünyaya yayılacak İslam’ın ilk merkezi burası olmuştu.

Evet yığın yığın çok güzel örnekler var. Peygamberler’den normal insanlara kadar herkeste hayatın cari hükmü aynıdır. Bazen siz bir plan yaparsınız ve melekler size tebüssüm eder zira Allah’ın sizin için daha güzel bir planı vardır.

“Bazen hoşunuza gitmeyen bir şey, hakkınızda hayırlı olabilir ve hoşunuza giden bir şey de hakkınızda şer olabilir. Allah bilir siz bilmezsiniz.” (Bakara: 216)

buyuran Yüce Allah (c.c) bizleri aşırı iddialı olmaktan menediyor. Kendimize her zaman bir yanılma payı vermemizi öğütlüyor zira gayb alemi bizim elimizde değil. Dolayısıyla Tevekkül edip hayırlısını isteyen ya gerçekten istediğine ulaşır ya da ondan daha iyisine ulaşır, bundan hiç şüpheniz olmasın.

One thought on “Aşırı İddialı olmak

  1. Allah razı olsun hocam yazı için. Allah bana ve benim gibilere hem tevekkülün dozunu hemde iddalı olmanın dozunu (hayırlı) bir şekilde ayarlamayı nazip etsin

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s