Türkiye’nin Kurumsal Resmi Web Site Tasarımları

turkiye-nin-kurumsal-web-site-anlayisiFarkında mısınız bilmiyorum Türkiye’nin Bakanlıklar başta olmak üzere pek çok kurumsal resmi web sitesi İnternet’in ilk günlerindeki tasarıma sahip. Pek çoğu donuk, bayağı, görsellikten fersah fersah uzak ve itici bir tasarımda yapılmış.

Fontların küçüklüğünden tutun ana renklere kadar rastgele seçilmiş tasarım anlayışı var. Anasayfalar’ın UX’i yeterince iyi düşünülmemiş. Devlet’in UX (User Experience Design) ve UI (User Interface Design) arasındaki farkı bildiğini bile düşünmüyorum. Özellikle Bakanlık gibi önemli kurumların ortak hiç bir standardının olmayışı Devlet’in sanal zihniyetini göstermesi açısından oldukça manidar.

marmarayBir kaç gün önce bir haber sitesinde Marmaray ile ilgili yandaki afişi gördüm. “Hayaldi Gerçek Oldu, Marmaray 29 Ekim’de Hizmetinizde” sloganıyla uzun zamandır uğraşılan bir projenin tanıtımı yapılıyordu. Çok heyecanlandım ve bu güzel mütevazi şık afişin hemen linkine tıkladım.

Bir de ne göreyim Web 1.0 devrinden kalma bayat bir web sitesi. Kullanıcı dostu zaten hiç değil. Bu yazıyı yazarken tekrar tıkladım bu sefer site çalışmıyor. Allah’ım çıldıracağım asrın projesi diyorlar reklam veriyorlar tıklıyorsun bu sefer site açılmıyor, Allah’ım Sen aklıma mukayyet ol.

İnşaallah siteyi tekrar yeniden tasarlıyorlardır da bütün endişelerim yersiz çıkar. Asrın projesi dedikleri bu kadar önemli bir projeye Devlet’in projenin şanına yakışır bir web sitesi yapması gerekirdi! Reklam afişine önem verdikleri kadar sitesine de en az o kadar önem verselerdi yurt dışında gururla Amerika’lı arkadaşlarıma gösterebilirdim. Umarım siteyi en tezden elden geçirirler de bütün bu sorunları çözerler.

Yine de Marmaray sitesini adam gibi bir tasarıma kavuştursalar da bu durum Devletin resmi kurumlarındaki genel tasarım mantığının aşıldığını göstermez çünkü halen pek çok Devlet’e ait resmi kurumların çoğunda benzer tasarım sorunları mevcut.

Mesela Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın genç girişimcilere sunduğu 100 Bin liralık karşılıksız hibe desteğini araştırmak için sitesine girdiğimde benzer sorunla karşılaştım. Ana Sayfanın dağınık tasarımı yüzünden içinde kayboldum. Milli Eğitim Bakanlığı’nın sitesine girin benzer sorunlarla karşılaşacaksınız. Neyin nerede olduğu belli değil, sitede dağınıklık söz konusu ve kullanıcı dostu değil.

T.C. Demiryolları’nın sitesi de aynı sorundan muzdarip. Onda da fontları bir tuhaf, aşırı küçük ve tasarım gerçekten de çok yavan. Halbuki T.C Demiryolları son zamanlarda önemli başarılara imza attı. Bu başarıları takip etmek isteyen için web sitelerini es geçmeleri kabul edilebilecek bir davranış değil.

T.C Sosyal Güvenlik Kurumu’nun da sitesi kullanıcı dostu olmasına rağmen seçtikleri renkler çok donuk. Neden sürekli donuk mavi renkleri seçerler onu da anlamış değilim. Bu tarz sitelere girdiğimde Devlet’in soğuk yüzünü hissediyorum ve bir an önce işimi halledip çıkmak istiyorum.

Güzel örnekler de var

Türkiye Cumhuriyet’ine ait Kurumsal Web Sitelerinin tasarımını yerin dibine batırma gayretinde değilim. Zira güzel örnek siteler de mevcut. Türkiye’nin omurga web sitesi https://www.turkiye.gov.tr/  tasarım olarak fena değil. Oldukça sade bir tasarım ve kullanıcı kolaylığı mevcut. Ana sayfaya girdiğinizde sade bir listeyle ana gruplar listelenmiş. Devlet’e ait bütün kurumsal sitelere ulaşabileceğiniz alt gruplara hemen ulaşabiliyorsunuz.

Başka güzel bir örnek te bizim gibi yurt dışındaki Türk Vatandaşların çok kullandıkları e-Konsolosluk sitesi de oldukça kullanışlı bir site. İlk ana sayfada lokasyonunuzu seçtikten sonra sizi teker teker yönlendiren bir ara yüze sahip. Bu sitede hiç kaybolduğumu hatırlamıyorum.

Ayrıca e-Pasaport bence aralarında en başarılı olanlardan. Tasarımı o kadar sade ve bir o kadar da şık ki ana sayfada oklarla sizi yönlendiren ara yüzü var. Ne yapmanız gerektiği konusunda hiç bir eksiklik bırakmıyor. Son derece kullanışlı bir arayüzüyle Pasaport ile ilgili bütün sorularınızı hızlıca öğrenebiliyorsunuz.

Başka dikkatimi çeken güzel tasarımlı site de Raytürk. Özel bir teşebbüs olan bu portal Türkiye’nin Raylı Sistem proje haberlerinin yapıldığı, en son Raylı sistemler hakkındaki gelişmeleri takip edebileceğiniz bir site. Raytürk sitesi aslında Devlet’in bu tarz sitelere bakarak portal mantığına geçmesi için örnek bir tasarıma sahip. Siteden de görebileceğiniz gibi sütünlar içinde Tab’ler kullanılmış ve tek bir sayfadan kolaylıkla çok fazla bilgiye ulaşabileceğiniz kullanışlı ve güzel bir arayüze sahip. Devlet’in mutlaka bu tarz sitelerden danışmanlık alması lazım.

Neyse demem o ki, Devlet istediğinde Kurumsal Web Sitelerine gereken önemi veriyor. Ancak çoğu zaman bu web sitesi tasarımının öneminin yeterince farkında olmadığı sonucuna varabiliriz. Özellikle Bakanlıklar’ın siteleri bunların başında geliyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s