Alışılmışın dışında bir film – Gravity

Gravity Sandra Bullock and George ClooneySon zamanlarda Türkiye’nin ve dünyanın manyak gündeminden nasıl kurtulurum hesabını yapıyordum. Hani şöyle güzel bir film olsa da beni farklı alemlere götürse. Öyle ki her şeye dışarıdan bakabileyim ve biraz olsun rahatlayabileyim. Bu film öyle bir film olmalıydı ki son derece yalın bir o kadar da güçlü betimlemesi olsun, sözlerden ziyade görsel şöleniyle içimde şimşekler çaksın, zihnimi esnetsin ve bu dünyaya asıl geliş gayemizi bana hatırlatsın.

Bu duygu ve düşünceyle Gravity filmine gittiğimde ihtiyaç duyduğum bütün his ve düşünceyi bana sunacaklarını hiç tahmin edememiştim. Filmde toplam 2,5 adamla son derece yalın bir senaryoyla 3D gözlükte uzaya gitmeyi başardım. Astronot Dr. Ryan Stone (Sandra Bullock) ve Matt Kowalsky (George Clooney)‘nin son derece başarılı oyunculuğuyla resmen uzayda birlikte seyahat ettim desem yeridir.

Dünyayı uzayın yalın diliyle anlatabilen alışılmışın dışındaki filmlerden Gravity. O kadar yalın ki kullanılan sözcüklerin sayısı, oyuncuların azlığıyla birlikte uzayın daha çok görsel olarak işlenmesi son derece iyi bir tutarlılık oluşturmuş. Uydu sistemlerini tamir etmeye çalışan Dr. Ryan Stone ve diğer 2 kişilik ekip arkadaşları uzaydaki diğer uydu çöplüğünün gazabına maruz kalması da çok ilginç bir çelişki oluşturmuş. Koskocaman uzay yalın ve tıkırında işlerken orayı bile insanoğlunun uydu çöplükleriyle doldurması ve sonra da onun yüzünden bir kazaya kurban gitmesi oldukça manidar olmuş.

Bu kazadan sonra Dr. Ryan Stone acaba dünyaya geri gidebilecek mi? ana çatışmasını sordurmayı başarabilen çok yalın bir senaryoda siz filmi sonuna kadar nefesinizi tutarak izliyorsunuz. Evet her şey çok basit, uzayda bir kaç insan, yer çekimi yok, yön yok, hava yok. Varsa sadece Amerika, Çin ve Rusya’nın uzay istasyon çöplükleri var. Dr. Ryan Stone’un onlara teker teker ulaşarak dünyaya geri dönmesinden başka çaresi yok. Aslına bakarsanız geri dönüş formülü de çok kolay ama işte en basit formüllerin en zor yolculuklar olduğunu gösteren eşsiz bir film olmuş Gravity.

Dr. Ryan Stone karakterinde Sandra Bullock tek kişilik oyunculuk performansıyla bizi uzaydaki sessizliğin içine götürürken, çaresizlik anlarında göstermiş olduğu mücadele Yer Küremizin ne kadar hususi ve özel yaratıldığının nişanesi olmuş. Mesela Dr. Ryan Stone uzayda kaybolduğunda yer çekimi olmadığı için kendi etrafında dönmeye başlıyor ve bizim gibi dünyalılar bir an için onu boşlukta dönüyor zannediyoruz. Sonra kamerayı onun gözüyle gösterdiklerinde yani onun gözünden baktığımızda sadece gözünün önündeki film gibi saran sahneleri görmüş oluyoruz. İşte uzay bu kadar göreceli bir şey. Yer çekimi olmadığı için döndüğünüzü bile hissetmiyorsunuz, sadece gözünüzden görüntüler akıyor.

Böylelikle Yer Küre’nin tamamen kendi sakinlerinin ihtiyacına özel göreceli (relative) tasarlanmış ve bu tasarımın tamamen yer çekiminin (Gravity) hüviyetlerine göre özel olarak ayarlandığını bir kere daha hatırlamış olduk. Biz dünyalılar için Kuzey, Güney, Batı ve Doğu varken uzayda bunun anlamı hiç yoktu. Biz göklere bakmak için kafamızı yukarıya çevirirken uzayda bu her yön olabiliyordu. Göklere çıkmak için Hidrojenli füzeler inşaa edip Yer Çekimi’ne (Gravity) meydan okumamız gerekirken uzayda en ufak bir itme kuvveti (push) size sonsuza kadar aynı yönde ivme kazandırabiliyordu.

Size birisi Yer Küre’yi anlatmanızı istediğinde ona uzayı anlatın veya en kısa yoldan Gravity filmini izlemesini tavsiye edin. Bazen bir şeyin değerini anlamak için onun zıddını anlamak daha akıllıca bir tercih oluyor. Gravity’i  izlerken cismimizle uzayda ne kadar çok küçük bir alan kapladığımızı daha iyi anladım. Bu kadar küçük bir cisim için İlahi Kudret’in bütün büyük cisimleri bize nasıl hizmet ettirdiğini bir kez daha hatırladım. Güneş, yıldızlar, ay gibi her büyük cisim bizim için hizmet ediyorlar ve biz bunun farkında çok değiliz. Her sabah güneş lamba gibi başımızda açılıyor ama bu eşsiz nimetin farkında değiliz. Dolunay eşliğinde aşk şiirleri yazıyoruz ama gerçek Aşk’ı ıskalıyoruz.

Yer Küremizde balığın ihtiyarsız olarak suyu tüketmesi gibi bizim de her an Oksijeni tüketmemiz kendi acizliğimizi anlamamız için yeterliyken bu gafleti uzaya gittiğimizde hatırlamamız insanoğlunun şükür konusunda ne kadar çok nankör olduğunun ispatı oluyor. Gravity filmiyle Evrende mini minnacık dünyamızın tamamen bizim yaşam ihtiyaçlarımıza göre tasarlandığını daha iyi anlıyorsunuz. Bu filmle özellikle dünyaya hükmedenle bütün uzaya hükmedenin aynı Tek İlah olduğu kanaatine aklınızla rahatlıkla varıyorsunuz.

Uzayda yer çekimi, hava gibi sebepler sükut ettiğinde sizin yardımınıza koşacak öyle bir Zat olmalıydı ki hükmü hem uzaya geçsin, hem Dünyanın Sahibi olsun, hem Güneşe hükmetsin, hem de orayı şenlendiren fakat bizim göremediğimiz Mele-i Ala’nın sakinlerinin Sahibi olsun. Hem de koskocaman güneşten büyük yıldızları gözümüzü şenlendiren ve küçük ışıklar olarak zevkimize hizmet ettiren öyle bir Zat olsun ki sözü hem aya, hem gezegenlere, hem de bütün Galaksilere birden geçsin ve her biri belli kanunlarla birbiriyle ilişkili olsun.

Kısacası öyle bir film yapacaksın ki içinde hiç bir dini tema olmayacak, hiç bir siyasi mesaj içermeyecek, sadece bir kaç insan olacak, her şey çok basit olacak, son derece nesnel öğeleri içerecek ama aynı zamanda sana ihsan edilen bütün nimetleri birden hatırlatacak, seni dünyanın şatafatlı hayatından kurtaracak, suçun kan dökmenin ancak Yer Küredeki zalim insana mahsus olduğunu gösterecek, senin küçüklüğünü sana tekrar idrak ettirecek ve en önemlisi de “Padişahım Senden büyük Allah var” dedirtecek ve bunu dedirtirken de gerekçelerini en güzel şekilde görselleyebilecek eşsiz bir film olacak. İşte biz bunların hepsini birden anlatabilen filme Gravity diyoruz ve bunun için mutlaka izlenmeli diyoruz.

Bazen gerçekleri görmek için yaşadığın gerçeklerden çıkmak gerek..

İyi seyirler..

One thought on “Alışılmışın dışında bir film – Gravity

  1. Geri bildirim: Muhafazakârların Sinemayla İmtihanı | 2kere2beseder

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s