Girişimcilik Akımı (IV) – Yeni Rol Modellerine İhtiyaç Var

earthŞu an itibariyle hemen hemen bütün başarı hikayeleri dışarıdan gelmektedir. ABD’nin başını çektiği başarı hikayeleri bizde Ayşe, Fatma, Mehmet isimlerine tekabül etmediği için yurdumuzun yeni rol modellerine ihtiyaç duyduğu tartışmasız kabul edilen bir gerçektir.

Yurt dışında Dr. Oz dediğimde herkesin tanıdığını müşahade ettim ancak Dr. Mehmet Öz dediğimde kimsenin tanıyamamasını da düşüncecek olursak, kendi Anadolu isimlerimize başka memleketin insanlarının da aşina olmadığını söyleyebiliriz.

Türkiye’de yıllar önce Tenis kursu hocama bizden neden bir türlü başarılı Raket’ler çıkmıyor diye sorduğumda cevabı  çok ilginçti. Aslında bizde tenise inanılmaz bir merak var ve Türkiye’nin kendi içinde bir yan spor olarak yapan yüzlerce insan var. Yalnız hiç biri profesyonel olarak bu işe girmiyor ve küresel bir başarıya inanmıyor. Bizde Tenis dendiğinde insanların aklına Hülya Avşar geliyor.

Bunun gibi örnekleri başka alanlarda da görebilirsiniz. Eğer Türkiye’nin sisteminin bu işe engel olduğunu düşünüyorsanız o zaman Türkiye’den burs alarak Amerika’ya giden milli yüzücümüz Derya Büyükuncu’nun neden bir türlü Olimpiyatlarda altın madalya getiremediğini sorgulamanız gerekir. Dünya çapındaki bilardocumuz Semih Saygıner’in neden bilardoyu bırakıp müziğe, şova soyunduğunu da irdelemeniz gerekir.

Memleketten kolay kolay küresel başarı hikayeleri zaten çıkmıyordu, çıkanlar da sebat edemiyordu ve ülke olarak istenen randımanı bir türlü alamıyorduk. Henüz İnternet projelerinde milyon dolarlık örnekler olsa da henüz milyar dolarlık hiç bir başarı hikayemiz yok. Bunu ilk önce kimin çıkaracağını merak ediyorum.

Spor Olimpiyatları gibi alanlarda tel tel dökülmemiz, ciddi anlamda sporcu yetiştiremememiz, sanata yeterli kadar değer vermeyen bir devlet anlayışı gibi faktörleri de eklerseniz başarıya ne kadar aç bir toplum olduğumuzu farkedebilirsiniz. Başarıya o kadar açız ki, insanımız nereden, nasıl ve hangi yöntemlerle  başlayacağını bilmiyor. Danışmanlık ihtiyacı olduğu gibi başarı güzergahında örnek model olmadığı için takip edebileceği rol modeli yok.

Yeni rol modelleri çıkartamamanın pek çok nedeni var. İlk öncelikle Türkiye’de pek çok şey halen politik düzlemde tartışılıyor. Ülkedeki gelişmeler de vatandaşa yansıyor. Çoğuz zaman yanlış rol modelleri üzerinden gidiliyor. Medyada gösterilen rol modelleri genellikle politik demeçleriyle tanınıyor. Bunun en son örneklerinden biri Fazıl Say tartışmasıdır. Piyanonun P’sinden anlamayanlar onu savunuyor, yeren de sanatçının yaptığı hakarete tepki olarak yeriyor. Ancak Fazıl Say’ın liyakatından kimse bahsetmiyor.

Ben en son dayanamayıp Arkansas eyaletinde yıllarını piyanoya vermiş üç tane uzman piyaniste sordum. Hiç biri Fazıl Say’ı tanımıyordu. Fotoğrafa iyice baktılar, uzunca baktılar sonra benden özür dileyerek kendisini tanımadığını söylediler. Şimdi ya Türk medyası halkla dünya sanatçısı diye dalga geçiyor ve bize onu rol model olarak sunuyor ya da sorduğum piyanistler hiç bir şeyden anlamıyor. Fazıl Say’ın politik duruşu umurumda değil ama halen kendisinin sanatında ne kadar iyi olduğu hakkında kuşkularım var.

Yani Türkiye’de liyakate göre bir sistem kurulmaması da yeni rol modellerinin çıkmamasında önemli bir etken. Ben yine de bireysel başarı tercihlerinin daha önemli bir etken olduğuna inanıyorum. Gerçekten de Türk insanına küresel başarı vizyonu vermek çok zor ama imkansız değil. Belki de en zoru özgüven aşılamak.

Yine de artık Türkiye eski Türkiye değil, hızla değişiyor, çok yakında güzel girişimci başarı hikayeleri duyacağımıza eminim ancak başarılı olacak gençlerimizin bu yükü kaldırıp kaldıramayacağından tam emin değilim. Bazen Allah (c.c.) bir insana başarıyı kaldıramayacağı için vermez. Bunun çok değişik sebepleri var ancak şu kadarını söyleyebiliriz ki yeni rol modelleri çıkarmak için daha çok zamana ihtiyaç var.

One thought on “Girişimcilik Akımı (IV) – Yeni Rol Modellerine İhtiyaç Var

  1. “yeni rol modelleri çıkarmak için daha çok zamana ihtiyaç var.” demişsiniz ama unutmayın hocam zaman izafidir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s