Girişimcilik Akımı (II) – Akıma Kapılanlar

earthTürkiye’de bulunduğum sıralar bir gün heyecanla bir arkadaşım beni aramıştı. Telefonda heyecanlı ses tonuyla beni önemli bir seminere götüreceğini söylüyordu. Sürpriz olması için içeriğini söyleyemeyeceğini söyledi. Ben de kişisel gelişim semineri sanıp, önemli birisinin geldiğini sandım ve söz verdiğimiz yerde buluştuk.

Halen gideceğimiz yeri bana söylemiyordu, yüzündeki heyecanla bana bir şey anlatmaya çalıştığı kesindi. Seni oraya götürünce anlarsın dediği için merakım iyice artmıştı. Acaba hangi konuşmacı gelmişti diye iyice meraklanmıştım. Yolda beni heyecanlandırmak için tuhaf tuhaf hikayeler anlatıyordu. Kısa yoldan zengin olmanın mümkün olduğundan, az çabayla büyük paralar kazanabileceğimden bahsediyordu. Doğrusu onu şimdiye kadar hiç böyle şeylerden bahsederken görmemiştim.

Derken bir mağazanın önüne geldik, kafamı kaldırıp AMWAY ismini görünce jeton düşmüştü. Network pazarlama tekniklerinin azizliğine uğramıştım. Beni bunun için mi çağırdın diye hayıflandım. Telefonda söylerse gelmeyeceğimi bildiği için arkadaşımın pazarlama tuzağına düşmüştüm. Madem o kadar geldik semineri dinleyelim bari dedim. Seminerde Amway pazarlama şirketinde uzun süredir çalışan heyecanlı bir kadın ateşli konuşmasıyla insanları da heyecanlandırmayı başarmıştı. Seminerin formatını bilmeme rağmen benim de heyecanlandığımı hatırlıyorum.

Sonra başarılı bir kaç kişi çıkardılar ve onlar da firmanın ürünlerini yakın arkadaşlarına pazarlayarak nasıl zengin olduklarını anlattılar. Seminerden sonra da üye olmayan benim gibi insanları ikna etmek için yakındaki bir kafeteryada ikna metodları uygulayarak üye yapmaya çalıştılar. Etrafımdaki kırmızı ojeli kadınlar kendilerini bana iş kadını olarak takdim ettiler. Beni ikna edemeyince üsluplarının ne kadar sertleştiğini dün gibi hatırlıyorum.

Arkadaşımın bir akıma kapıldığı açıktı. Akıma kapılanlar kendi erdemlerinden er ya da geç taviz vereceklerdir çünkü peşinden koştukları ana motivasyon çoğu zaman maddi metadan başka bir şey değildir. Network pazarlama şirketlerindeki insanların çevresindeki en yakın insanları bile pazarlama aracı olarak görmeleri bunun en büyük ispatıdır. Akrabasının bir düğününe gittiğinde bile oradaki kalabalığı elindeki ürününü tanıtmak için bir fırsat olarak görür.

Eğlenceden zevk almak yerine para kazanmak hırsındadır. Cuma’dan sonra bile cami cemaatine Amway ürün broşürleri tanıtan insanlarla karşılaştım. Kadıköy meydanında küçük beyaz kağıt dağıtan insanlar görmüşsünüzdür. Kağıdın üzerinde adresi olmayan ve sadece telefondan ibaret içerikle karşılaşırsınız. Bu telefonu aradığınızda hayatınızın değişeceğini, size yeni iş imkanlarının açılacağını vaadederler.

altinsemerBir akıma kapıldığınızda hangi değerlerin arkasından gittiğinize çok dikkat edin. Sırtınıza altın semer vurulanlardan olmayın. Kişiliğinizden ödün vermeyin. Bu girişimcilik için de olsa böyledir. Niçin girişimci olmak istediğinizi keşfetmeye çalışın. İleride para kazanıp kazanmamanız farketmez, yüreğinizdeki motivasyonu keşfetmek zorundasınız. Gerekirse yeinden şekillendirmek zorundasınız.

Kendinize herkese faydası dokunacak bir misyon biçmek zorundasınız. Açlıktan milyonların öldüğü, her yerin kan revan olduğu, zenginlerin aşırı zengin fakirlerin aşırı fakir olduğu, zenginin malının yine zenginler arasında dolaştığı bir dünyada iyi bir misyon pek ala bulabilirsiniz. Adaletin yerle bir olduğu bir zaman diliminde misyon bulamıyorsanız siz kesin ya saf bir dünyalısınız ya da yanlış gezegende yaşıyorsunuz.

Çevrenize iyi bakın, herkes farklı telden çalıyor. Pek çok insan farklı akımların peşinden gidiyor. Günümüzde girişimcilik akımı da maalesef bazı insanlar tarafından bu hale sokulmuştur. İnsanlara Silikon Vadisi’nde start-up’ların (yeni girişim) kısa zamanda ne kadar para kazandığını ballandıra ballandıra anlatıyorlar.

Böyle olunca girişimciliğin ana gayesini para kazanmak olarak düşünen sayısız girişimci ortaya çıkıyor. İşte girişimcilik akımına kapılanlardan kastımız budur. Böylelerden olmayın, kendinize bir misyon biçin, neden yapmak istediğinizi araştırın, para kazanmak sizin için önemli bir hedef olsun ama misyonunuz olmasın, asıl gayeniz olmasın, hele hele motivasyonunuz hiç olmasın.

Devam edeceğiz…

One thought on “Girişimcilik Akımı (II) – Akıma Kapılanlar

  1. Geri bildirim: Girişimcilik Akımı (III) – Hayal Edin | 2kere2beseder

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s