Girişimcilik Akımı (I) – Fırtınalar yerini Sessizliğe Bırakır

earthDünya üzerinde büyük bir girişimcilik fırtınası esiyor. Girişimcilik yarışmaları, kamplar, hızlandırma programları, seminerler, eğitimler derken kendimizi bir anda girişimcilik fırtınasının içinde bulduk. İnternet ve mobil teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte yeni dünya düzeninde pastadan pay almak isteyen gelişmekte olan ülkeler de kolları çoktan sıvamış durumda.

Amerika’daki 2008 krizinden bu yana libarel ekonomideki etmenler tartışıladulsun, artık herkes Ekonomideki tıkanıklığı gidermek için yeni iş sahaları açma konusunda hem fikir. Bunu da ancak yeni nesil girişimciler yetiştirerek giderebileceklerini düşündüklerinden girişimcilik Üniversite’ler başta olmak üzere Devlet’lerin etkin kurumlarında kendine yer bulmuştur.  Bir nevi digital devrimcilik diyebileceğimiz bu süreçte acımasız kapitalist düzene karşı ilk defa bu kadar açıktan meydan okunmuş, rayından çıkan Ekonomiyi yerine oturtmak için ilk defa küresel düzeyde girişimcilik bu kadar popüler olmuştur.

Her şeyden önce girişimcilik bir akıma dönüşmüş durumdadır. Bir akım oluştuğunda taklitlerini başka ülkelerde de mantar gibi yayıldıklarını görüyorsanız, bu bir akımdır ve unutmamalı ki her beşeri akım mutlaka geçicidir. Zamanı geldiğinde büyük taşlar yerine oturur, küçük taşlar ise sadece arayı doldurur. Fırtınalar yerini sessizliğe bırakır. Eski heyecan yerini daha profesyonel ve kurumsal yapılara bırakır. 90’lı yıllarda Kişisel Gelişim akımı da böyle olmuştu. Amerika’dan ilk önce Avrupa’ya sonra Türkiye gibi başka ülkelere yayılmıştı. Kişisel Gelişim akımı yerini sertifikalı uzmanlara bırakmış durumda. Sundukları çözüm de halktan ziyade daha çok kurumsal danışmanlık alanlarında devam ediyor.

Girişimcilik Akımı da böyle olacak, şu anda gelişmekte olan ülkelerin Yeni Girişim (Startup) ‘lere verdikleri destekler devletin de içine iyice girmesiyle birlikte gerekli standartlarını yakalayacak ve bu standartların dışındaki girişimciler dışarıda kalacak. Akımı standartizasyona dönüştürmeyi başaran ülkeler Ekonomilerinde yeni girişimciler yetiştirerek yeni istihdam kapıları oluşturabilecek, Ekonomileri rahat nefes alacak ve dışa bağımlılık azalacak. Milyar dolarlık şirketler oluşturarak arkadaki girişimcilere yeni rol modelleriyle motivasyon verecek, dünyayla daha iyi rekabet edebilecek. Tarihte insanoğlu bu kadar büyük bir nüfusla bu kadar yoğun girişimcilik akımını oluşturabilmiş midir, bunu bilmiyoruz, belki de bu insanoğlu için ilktir ancak şurası kesin ki girişimcilik insanın varolduğundan beri varolan bir husustur.

Şu andaki dünya üzerindeki akıma aldanarak girişimciliğin yeni bir yenilikmiş gibi sunulması bir pazarlama aldatmacasıdır. Zaten büyük akımların vermiş olduğu zarar, yayılması için kullanmış olduğu acımasız liberal pazarlama araçlarıdır. Akımların mucitleri insanların bu ilgisinden istifade edebilmek için türlü türlü yollar denerler. Onların ilgisini suistimal ederek tuhaf, gereksiz girişimcilik kitaplarından tutun pahalı girişimcilik seminerlerine kadar ne varsa sonuna kadar kullanırlar.

Devam Edeceğiz..

One thought on “Girişimcilik Akımı (I) – Fırtınalar yerini Sessizliğe Bırakır

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s