Türk Yapımı Animasyon Filmleri Neleri Değiştirir?

Shrek12001 yılıydı ve ben lisede Üniversite’ye hazırlanıyordum. O zaman Final Fantasy (The Spirits Within) animasyon filmiyle ilk tanışma anımdı. İlk defa bu kadar gerçeğe yakın karakter çizimleriyle karşılaşmıştım. Aslında 1998’de çıkan Antz animasyonunu geleceğe dair önemli ip uçları veriyordu ama Final Fantasy kadar gerçek yüz karakterleri ilk defa bu kadar başarılı çizilmişti.

İlk defa CGI teknlojisini duymuştum. Filmin nasıl yapıldığı, karakterlerin nasıl çizildiği hakkında belgeseller çıkmıştı. Filme giden bir arkadaşım bana filmi anlatırken dediklerini hiç unutamıyorum: “Bir süreden sonra kendini kaybediyorsun ve aynen normal film gibi izliyorsun”

Dönemin en popüler yönetmenlerinden Steven Spielberg’in Final Fantasy animasyon filmine nasıl çok sert tepki verdiğini dün gibi hatırlıyorum. Endişesi bu sektörün normal filmlerinin önüne geçip geçmeyeceğiydi. Spielberg’e göre bu tarz animasyon filmleri gerçek film sektörüne vurulan feci bir darbeydi. Yıllar sonra kendisi de bu inadından vazgeçip Monster House filminin yönetmenliğini üstelenecek ve kendisini tekzip edecekti.

Aradan yıllar geçti ve artık bütün dünya Amerika Birleşik Devletleri’nin ürettiği animasyon filmlerine aşina oldu. Animasyon sektörünün geldiği son noktayı görmek için bu linkteki listeye bakabilirsiniz. Kısaca Shrek, Toy Story, Up, Wall-E, The Incredibles, Finding Nemo, Monsters Inc, Ratatouille, Antz, Kung Fu Panda, Ice Age, Tangled, Bolt, The Polar Express, Megamind, Beowolf, Madagascar, Monster House, How to Train your Dragon vs..

Dünyanın kucağına 1990’lardan beri yeni bir sektör itildi ve biz bu filmleri büyük bir zevkle izliyoruz. Arkadaşlarla bir araya geldiğimizde Shrek’teki komik eşeği, Madagascar’daki cesur komik penguenleri ve Ice Age’deki Sid karakterini anlata anlata bitiremiyoruz. Yani anlayacağınız izlemekten öteye geçemedik. Ben tam bu blog konusu için zihin hazırlığı yaparken master programından mezun olduğum Southeastern Louisiana Universitesi‘nde yeni bir Medya-Animasyon programı açıldığını haber aldım. Yani anlayacağınız ABD halen boş durmuyor, bu işe yatırım yapmaya bütün sektörleriyle devam ediyor, biz ise izlemekle yetiniyoruz.

Türk Animasyonları Hayal Değil

Hiç düşündünüz mü böyle bir sektöre hakim olan Devlet’in nasıl bir güce sahip olabileceğini, neleri değiştirebileceğini. Böyle bir sektörü elinde bulunduran bir Devlet demek Üniversiteleriyle, Özel Sektörüyle, Medyacılarıyla, Görsel Tasarımcılarıyla, Mühendisleriyle önemli bir seviyeyi gösterir. Animasyon sektörüne sahip olmak demek sanal sektörden milyar dolarlar devişrebilmek demektir.

Şimdi Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin varını yoğunu koyup bu sektöre yatırım yaptığını düşünün. Bunun için gerekli donanımda nesillerin yetiştirilmesi, en son Teknolojinin takibi, Amerikalı uzmanlarla birlikte çalışılması vs. ne gerekiyorsa yerine getirdiğini hayal edin. Bunun ekonomik anlamda ülkeye ne çok büyük katkısı olacağı tartışmasız önemli bir gerçek ancak Türk Animasyon Sektörünün yaratacağı etki bununla sınırlı değil.

Eger Türk yapımı Animasyonlar üretebilseydik kendi içerigimizi kendimiz konumlandırabilirdik. İçerik oluşturma konusundaki hassasiyetimi blog okurlarım iyi bilir. Yazılarımın çogu içeriğin önemi üzerinedir. İçerik oluşturmanın en önemli ayaklarından biri de Animasyon filmleridir. Animasyon filmleriyle gerçek oyuncu, sahne tasarımı gibi zahmetlerden kurtularak sanal alemde istediğiniz karakterleri oluşturabilir, onları istediğiniz şekle sokabilir ve en önemlisi de kendi kültürünüze uygun içerikler üretebilirsiniz.

Evet Türk Animasyon filmleriyle Nasrettin Hoca’yi Bir Dünya Starı yapabilir, Dede Korkut hikayelerini tekrar canlandırabilir, Piri Reis haritasının sırlarını işleyebilir, Barbaros Hayrettin Paşa’nın Preveze Deniz Savaşını görselleyebilir, İbni Sina gibi büyük dahileri hatırlatabilir, şanlı Türk tarihinizdeki kahramanlıkları gün yüzüne çıkartabilir, dünyanın hiç tanımadığı önemli tarihsel Türk figürlerinizi kendi çizginiz istikametinde anlatabilirsiniz.

Hem ille de tarihsel dokunuzu işlemeniz de gerekmez. Yine kendi değerleriniz ışığında yeni Türk kahraman karakterleri oluşturabilirsiniz. Yaratıcılık gerektiren bir sektörde geçmişin hikayelerine bağımlı kalmak, yeni hikayeler oluşturaramak çok büyük bir haksızlık olur.

Türk Animasyon filmleriyle siz kendi genç neslinizi istediğiniz şekilde yetiştirebilir, onları kendi mayanızda pişirebilir, kültürünüzün ince zevkli detaylarını onlara rahatlıkla aşılayabilirsiniz.

Türk Animasyonlarıyla size benzer kültüre sahip Orta Doğu halklarıyla özel bağlar kurabilir, Animasyon karakterlerinde onlara da yer vererek onları onurlandırabilir, onlarla aranızda özel zihinsel sanal bağlar oluşturarak aynı duygu ve düşünceyi tekrar paylaşabilirsiniz. Türk Animasyonlarıyla dünyada başka Haklar nezdinde itibarınızı rahatlıkla pekiştirebilirsiniz. Türk Animasyonları kadar büyük başka bir siyaset aklıma hiç gelmiyor.

Bu Animasyon sektörü öyle bereketli bir sektör ki ünlüler de buradan çok ekmek yiyor. Animasyon karakterleri ünlü isimler tarafından seslendiriliyor. Ünlülerin Animasyon karakterlerini seslendirmeleri, kişiliklerinden karakterlere duygu yüklenmeleri Animasyon filmlerine farklı ve zengin bir hava katıyor.

Animasyon filmleri yapı itibariyle 7’den 70’e herkes tarafından izlenen yegane bir sektördür. İçinde hareketli sahneler koyarak çocukların sıkılmalarını önleyebilir, ince espriler serpiştirerek büyüklerin mizah duygusuna aynı anda hitap edebilirsiniz.

Şu unutulmamalıdır ki Animasyon demek film demektir yoksa çizgi film değil! Animasyon filmlerine çizgi film muamelesi yapan dinazor Devlet Erkanına bir şey anlatmak çok zor. Zaten şu andaki Devlet Büyüklerinden bir beklentimiz de yok. Böyle bir vizyona sahip tek bir Devlet Adamı ben hiç duymadım.

Genç neslin sanal dünyadan kopmasını beklemek kadar gerçeklikten uzak politikalar üretirken, onların dünyalarına biz neden girmiyoruz. Yabancı sanal içeriklerle yetişen genç nesle biz neden yeni alternatifler sunmuyoruz. Hem de bu alternatiflerden biz yetişkinler de para kazanabilecek ve Animasyon filmlerinden biz de zevk alabilecekken.

Türk Animasyon filmleri hayal değil, gerçeğin ta kendisidir. Bu meseleyi ne kadar erken konuşsak, ne kadar erken yatırım yapsak, ne kadar yeni Üniversite Bölümleri açsak azdır. Artık çok farklı bir dünyayla karşı karşıyayız. Özellikle 2013 yılı pek çok tanınmış simaların ölümüyle ve pek çok yeni toplumsal hareketlere tanıklık etti. Bütün bunlar ileride büyük değişimlerin habercisidir. Animasyonlar Filmleri üretmek te bu değişimin en büyük ayaklarından biridir.

2 thoughts on “Türk Yapımı Animasyon Filmleri Neleri Değiştirir?

  1. Türklerin kültürel zenginliği ve tarihsel geçmişi animasyon dünyası için tam bir altın madeni. Akıllıca kullanılırsa yapılan yatırım altın yumurtlayan tavuğa döner…

  2. Geri bildirim: Muhafazakârların Sinemayla İmtihanı | 2kere2beseder

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s