Girişimcilerin İlhama İhtiyacı Var

inspirationTürkiye girişimcilik ekosisteminde hemen hemen herkesin dile getirdiği ortak bir sorun var, “Yenilikçi fikir çıkmıyor”. Pek çok büyük Türk İnternet girişimlerine rağmen özgünlük sorunu halen yerinde duruyor. Şu andaki başarılı Türk girişimlerin yabancı girişimlerin klonları olduğu için de Uluslararası standartlarda büyük girişim olarak henüz kabul görmüyor.

Herkesin mutabık olduğu bu sorunun altında girişimcilerin görmezden geldiği “ilham” sorunu olduğuna inanıyorum. Yenilikçi fikirler ilhamla geliyor, ilham da ancak beyindeki esnek boşlukların kortezlerinde kendine yer bulabiliyor. En önemlisi de ilham beyin ile ruhun ortaklaşa etkileşiminden çıkan çekme kuvvetinin bir sonucu oluyor.

Aslında ilham gelmesi ruhsal bir süreçtir. Genellikle dini terminolojiyle anlatılan bu husus Allah’ın melekler aracılığıyla insanın kalbine akıttığı feyz olarak anlatılır. Halk arasında şairlerin, bestecilerin, Evliyaların ve Veli zatların anlık olarak maruz kaldığı ruhsal bir durum olarak bilinir. Bizim bu yazıda kastettiğimiz ise girişimcinin maruz kaldığı ilham şeklidir. Girişimcinin dini ve dili ne olursa olsun istifade edeceği bir ilham şekli de görmezden gelinemeyecek bir gerçektir.

İlham girişimcinin kendisinin oluşturduğu bir etkiden ziyade, dışarıdan çekilmesi gereken ruhsal bir paradigmadır. İlham beyinde oluşturulan boşluklara akıyor, kalbe dokunuyor, insanı heyecanlandırıyor ve Yenilikçi fikir ortaya çıkıyor. Yenilikçi fikirlerin çıkmamasının en büyük nedeni ilhama müsait olmayan zihinler ve ruhların durumu oluşturuyor.

Girişimcileri sürekli seminer kovalarken görürsünüz, orada uzmanlara gelecek trend ve teknolojileri sorduklarına şahit olursunuz. Halbuki seminerler iyi network oluşturmak için gerekli aktivitelerdir yenilik aramak için değil. Peki günümüz girişimcileri ilham meselesini neden es geçiyor. Kanımca ilham boyutuna yeterince önem vermedikleri için olabilir ancak bence en büyük nedeni cep telefonu, İnternet ve Televizyonda kaybedilen zaman olabilir.

Çevrenize bakın, arkadaşlarınızla bir cafede oturduğunuzda bile iletişim kuramadığınız bir zaman diliminde yaşıyoruz. Herkes cep telefonunda bir şeyler karıştırıyor, arkadaşlarla geçirilmesi gereken zaman hunharca sosyal medyada harcanıyor. Bana ayırması gereken zamanı cep telefonuna ayırdığından dolayı  üzerini çizmek zorunda olduğum ev arkadaşlarım bile oldu. “Cep telefonuyla kanka olandan kanka olmaz kanka” sözüme alınan dostlarım bildiklerini okumaya devam ettiği için bazı insanlardan gerçekten de soğudum.

Bırakın arkadaşları, insanlar artık kendilerine bile vakit ayırmıyor. Doğa içinde yürüyüş, spor, kitap okuma, akraba ziyareti oldukça azaldı. Farkındalık bu zaman diliminde çok zor hale geldi. Bilinçaltından yaşayan insanlar aldıkları kararlarda alışkanlıklarının kurbanı haline geldi. Varsayılan ile düşünenler (Default thinkers) robotsu yaşam yaşadıklarının farkında bile değiller. Televizyonun karşısında adeta hipnoz olmuş aileler ne kadar büyük bir tehlike ile karşı karşıya olduklarının farkında değiller.

Dikkatin dağılması (distraction) ve odaklanma (focus) sorunları teknolojiyle birlikte doruk noktasına ulaştı. Bunun üstüne bir de siz büyük şehirlerin trafiğini ekleyin, stres, gürültü kirliliği gibi unsurlar da zihinsel ve ruhsal hayatımızı derinden etkiledi. Çocuklar çocuklarını tam anlamıyla yaşayamaz hale geldikeri için bu konuda Ebeveynlere yönelik yeni eğitimler bile çıktı.

Evet gerçekten de girişimci olmak her zamankinden zor hale geldi. Halbuki girişimcinin yenilikçi fikirlere ihtiyacı var, ilham da yenilikçi fikir için önemli bir yol. İlham gelmesi için ise beyinde boşlukların oluşturulabilmesi gerek. Roman okuma, meditasyon, bilinçli yemek yapmak, mizahi ve duygusal görsellik materyallerin tüketimi (karikatür, animasyon, sinema), düzenli spor egzersizleri, gezi, doğa hayatı gibi aktivitelerle beyinde boşluk oluşturulması gerek ki ilham buralara aksın.

İlham ancak esnek, algıya açık, adeta anten gibi ilham dalgalarını kendine çekebilen beynin özel olarak oluşturulmuş boş hücrelerine gelir. İlham boş hücrelere ve hazır ruhlara gelir ama kesinlikle boş insanlara gelmez, özellikle zaman katillerine hiç gelmez. Evet beynin esnetilmesi, hazır hale getirilmesi ve stresten arındırılması gerek ki ilham gelsin ve yenilikçi fikirler ortaya çıksın. Bütün yenilikçi fikirler ilhamdan çıkar önermesi yanlış olur, ilham yenilikçi fikirlerin çıkması için en önemli unsurlardan birisidir demek istiyoruz.

i-Phone fikrinin Steve Jobs’ın bir İstanbul hamamında aklına gelmesini Türk hamamıyla ilişkilendirmek yerine oradaki rahatlık, algıya açık bir zihinle açıklamak daha tutarlıdır. Arşimet’in suyun kaldırma kuvvetini sakin sakin banyo yaparken keşfetmesi ve çırılçıplak buldum buldum diye herkese haykırmasını da ilham boyutunun çevresel şartları ile açıklayabiliriz. Ödevlerindeki soruları çözemeyen öğrencinin lavaboda çözebilmesini de rahatlamış beyinle açıklayabilirsiniz. Programlama yaparken çözemediğim kısımları alış veriş yaparken çözebilmem de aynı kapıya çıkıyor. Bazen gerçekten de stres ortamından uzaklaşmak, sakinleşmek, beyni esnetmek ve ruhu her türlü algıya açık hale getirmek gerekir.

İyi bir girişimciye ilham gelmesinin iki ana şartı vardır. Birincisi çok çalışmak ve ilham kazanmaya hak kazanmak, ikincisi de zaman zaman beynin içinde boşluk oluşturulacak ortamlarda vakit geçirmek. Bunları yaptığınız takdirde enayi enerjisinden sıyrılarak kimsenin aklına gelmeyen yenilikler İlahi Kudret tarafından sizin beyninize akacak, oradan kalbinizde teyit edilecek, sonra da insanlığa hizmet edecektir. İlham Kader’in Sahibi tarafından her çalışkan girişimciye verilen tarafsız bir hediyedir, yeter ki kişi şartlarını yerine getirsin. Şundan emin olun, siz öğrenmeyi isteyince O size istemeyi de öğretecektir.

4 thoughts on “Girişimcilerin İlhama İhtiyacı Var

  1. hocam sizce ufukla da alakalı değil mi ? “Bizim icraatlarımıza onların hayalleri bile ulaşamaz” dusturuna binaen hedefi ulvi tutunca, işaret ettiğiniz diğer şartlarda vucut bulduktan sonra İlahi ilham oluk oluk akmaz mı ?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s