Startup Weekend ve Takım Çalışması

teamwork_startupweekendGeçen hafta sonu Little Rock şehrinde bir ilk olarak “Startup Weekend Little Rock” organizasyonu Clinton School tarafından gerçekleştirildi. Startup Weekend merkezi Seattle olan dünya çapında kâr amacı gütmeyen girişimcilik programıdır. Türkiye’de de İstanbul, İzmir ve Ankara’da gerçekleştirilen organizasyonun amacı 54 saat içinde seçilen fikirlerin hayata geçirilmesidir.

Little Rock şehrinde ilk defa yapıldığı için heyecanlıydık. Ben ve kardeşim  programa kendi fikirlerimizle katıldık. 22 kişilik 1’er dakikalık asansör konuşmasının ardından sadece 10 fikir seçildi. Kendi fikrimiz seçilmediği için başka bir fikrin takımına katıldık ve 2. olduk.

54 saatlik bu organizasyonda katılımcıların hepsinin neredeyse Amerika’lı olması dikkat çekti. Dolayısıyla 2 Türk olarak biz de dikkat çekmeyi başardık. Şöyle ki, fikrimiz seçilmeyince biraz da hayal kırıklığının etkisiyle tam gitmeye karar vermiştik ki 2 genç organizatör yanımıza gelerek neden başka bir takıma katılıp katılmadığımızı sordular.

Bu konuşmadan da tam ikna olmamıştık ki yanıma bir adam yaklaştı ve bana hangi takıma katıldığımı sordu. Ben de kendisini yarışmacılardan biri sandım ve açıkça içimden geçenleri söyledim. Uzun süre çalıştığım bir video projesi fikrimin seçilmediğini ve başka bir takıma kendimi adapte etmekte zorlandığımı dile getirdim.

Meğersem bu Beyefendi Arkansas’taki yatırımcı ağlarında çalışan birisiymiş. Projemi sordu, sonra şu masaya geçelim bana detaylıca anlat dedi. Kardeşim de bize iştirak etti. Hem ben hem de kardeşim kendi projelerimizi detaylıca anlatma imkanı bulduk. Yaklaşık yarım saat boyunca karşılıklı beyin fırtınası yaparak 2 projeyi de enine boyuna tartıştık. Görüşmemiz bittikten sonra biz de kararımızı değiştirerek başka bir fikrin takımına katıldık.

54 saat o kadar eğlenceli geçti ki kelimelerle tarif edemem ancak bir o kadar da ibretlik bir hafta sonuydu. Her fikrin değerli olduğunu bir kez daha anladım. Bazen bencilliği bırakıp, başka insanlara yardım etmenin çok önemli bir artısı olduğunu söyleyebilirim. Buz nevindeki enaniyetini ortak bir havuza akıtıp eritmenin başarı basamaklarında önemli bir etken olduğunu bir kez daha gördüm.

Takımımızın projesi VidLibs ve bu projeyle biz 2. olduk. Fikir gerçekten çok iyi. Normalde MadLibs diye bilinen çok eski bir oyun var. 2-3 cümlecik bir hikayende fiil, sıfat ve isimleri arkadaşların dolduruyor ve ortaya komik bir hikaye çıkıyor. İşte VidLibs projesi de bunun videolu versiyonu oluyor. Ne ilginç ki bu oyunun videolu versiyonu hiç yapılmamış. Bir video hikayesinde fiil, sıfat ve isim boşluklarını arkadaşların dolduruyor ve ortaya komik bir video çıkmış oluyor.

Startup Weekend Little Rock bizim için çok iyi bir deneyim oldu. Hem yeni arkadaşlar, network edindik, hem yatırımcılarla tanıştık, hem de kendi projemizi en önemli insanlarla paylaşma imkanı bulduk. Başka projeye katılabilme yeteneğimizi göstererek kredimizi arttırdık. Yani nereden bakarsanız kâr elde ettik. Yeni şeyler de öğrendim, cross-learning (çapraz öğrenme) ve serendipitous discovery (kazara keşif) gibi kavramları bize bedava verdikleri “Get Lucky” kitabından tekrar keşfettim.

En sonunda yapılan sunumlar görülmeye değerdi. Birbirinden güzel projeler sunuldu ve bizim takımımız 2. liği kaptı. Birinci takımı herkes kalkıp ayakta alkışladı ve bence en önemli an buydu. Rakibinin birinciliğini alkışlayabilme becerisi rekabet olgunluğunun bir göstergesidir. Ne yazık ki bu olgunluk kendi insanımız tarafından çok gösterilemiyor.

Programdan sonra başımdan geçen olayları anlattığım Türk arkadaşlarımın soruları kendilerini ele veriyordu.
Sizin fikriniz seçildi mi?  -Hayır- Eee o zaman..?
İyi de siz ne kazandınız?  Network, arkadaş.  -Hımm..
Peki ödül var mıydı? Evet ama ödül fikir sahibinin oluyor, istersen onun ekibine sonra biz de katılabiliyoruz. -Hımm yani başkasını zengin ediyorsunuz..

2. takım $500 ve avukatlık imkanlarından faydalanıyordu. Bu ödül direkt fikir sahibine gidiyordu. Yani fikir sahibine arkadan bir itme kuvvetini veren ekibe bir şey yoktu. Bundan dolayı Türk arkadaşlarıma göre bunun bize hiç bir faydası yoktu. Bazıları hiç anlam bile veremiyordu. Bir iki kişi dışında tebrik eden olmadı, tebrik edenlerin neredeyse hepsi Amerika’lı arkadaşlarımdı.

Bizdeki bu son derece düz mantık bakış açısı ne yazık ki çok sağlıksız bir bakış açısı. Birincisi amacımız orada para kazanmak değildi. İkincisi oraya zaten bir şeylere öğrenmeye, çevre edinmeye ve bir fikre yardımcı olmaya gidiyorduk. İlle de fikrim seçilsin mantığına kapılıp geri dönseydik çok şey kaçıracağımızı şimdi daha iyi anlıyorum. Katılımcıların %99’nun Amerika’lı olması da çok şey anlatıyordu zaten. Oraya gelenlerin çoğu aslında bir takıma girmek için gelmişti. Kimisi yazılım geliştirici, kimisi pazarlamacı kimisi de iş fikri geliştirme uzmanıydı. İnanılmaz sinerjik bir ortam oluştuktan sonra herkesin mutakıp kaldığı şey yeni arkadaşlar edinmekti.

Benim için en büyük tecrübelerden birisi de bencilliği yenmek oldu. 2 hafta önce de benzer bir deneyim yaşadım. Üzerinde çalıştığım aynı video projesinin çok önemi bir bölümüne sıra gelmişti ve hiç vaktim yoktu. Yeni kebap lokantası açmaya çalışan ev arkadaşımın yardıma ihtiyacı vardı. Normalde yardım ediyordum zaten fakat o akşam her zamankinden daha çok yardıma ihtiyacı vardı. Benim de başka işlerim vardı. Sonunda ona yardım etmeye karar verdim. Onun lokantasına gidip restorasyon işlerinde çalıştım. Gece 12’ye doğru eve geldim, duş aldıktan sonra son bir kez projeme bakayım dedim. Aradan tam 2 saat geçmişti ve geceleyin istediğim sonuca çok hızlı ulaşmıştım. Bir hafta sürer dediğim şey 2 saatte bitmişti. Ben bunu Allah’ın bir nimeti olarak değerlendirmiştim.

Startup Weekend organizasyona çağırdığım yabancı arkadaşlarımın hiç biri gelmemişti. Sebep olarak ta kimisi proje fikri olmadığını, kimisi de başka takıma katılmanın anlamsızlığını dile getirmişti. Karşılaştırma yapınca bana kızanlar oluyor ama demeden edemeyeceğim. Benim gözlemim Amerikalı’lar başarıyı bizden daha iyi takdir ediyorlar. Ne zaman küçük bir başarı ya da menfaat elde etsem Türk, Hintli, Çinli arkadaşmlarımın nasıl kıskandığını buradaki tecrübemden çok iyi biliyorum. İhlas, samimiyet kelimelerini dilimizden düşürmeyen yeni nesil Türk’ler bile 20. Lema’nın takım çalışması ve ittifak hakkında olduğunu çok çabuk unutuyorlar. En değerli hazinemizi uygulayabilene de çok rastlamadım zaten. Anlayan anladı..

VidLibs Facebook Sayfası: https://www.facebook.com/Vidlibs

2 thoughts on “Startup Weekend ve Takım Çalışması

  1. Muhterem. Evvela Tebrik ederim. Yazılarına çok ara veriyorsun daha sık bekliyoruz. Gerçekten şu dağınık zihnimi düşüncelerimi yazılarınla hizaya sokuyorum zaman zaman. Enaniyeti kırmak kolektif şuur halkasında bir nefer olmak büyük erdem. Hasılı Allah bize meşveretin ne tükenmez bir hazine olduğuna müdrik eylesin.

  2. Çok güzel bir organizasyonmuş. Yabancılarda maç bitiminde yenilen takımın yenen takımı tebrik ettiğini görmüştüm sanırım bende. Takdir ve tebrik etmek o ruhu yakalamak güzel birşey. Yenilgiyi kabul etmek ve vazgeçmemek daha da önemli. Tebrik ederim böyle güzel bir organizasyonda kendinize birşeyler katmışsınız. Arayı açmayın abi, faydalı yazılarınızı dört gözle bekliyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s