Kalp kalbe değince

kalp_kalbe_deginceErdemli insan olmak ne zor. Sabredersin acı çektirirler, affedersin pişman olursun, gönülden seversin terkedilirsin, dürüst ticaret yaparsın ayağını kaydırırlar, iyilik yaparsın nankörlük görürsün, peşinden koşturursun küstahlık yaparlar. Sevginin ve saygının çok sıradan ve klişe durduğu bir devirde erdemlerden bahsetmek ne yaman bir çelişki.

Bütün bunların verasında yine de erdemli yaşamak bir tercihtir. Sabır, yardımseverlik, alçakgönüllülük, alicenaplık, vefa, teslimiyet, dürüstlük, hasbilik, sadakat, şükür, iyilik gibi erdemlerin hepsi birer tercihtir. Kısa vadede kaybettiğiniz, uzun vadede ise mutlaka kazandığınız yaşanılası çok zor erdemlerdir.

Neredeyse bütün erdemlerin ortak noktası insan oluyor. Hayatınızdaki en büyük nimetler ve nikmetler tanıştığınız insanlar oluyor. Bundan dolayı hepsinde sizi harekete geçiren şeyin kalbinizin onun kalbine dokunmasından kaynaklanıyor.

Yani kalbiniz başka bir kalbe değiyor. Bunun sonrasında ortaya çıkan kıvılcım katsayısına göre çekeceğiniz acı, alacağınız zevk, duyacağınız lezzet belirlenmiş oluyor. Başka bir deyişle bu an kader anınız oluyor. Kalp kalbe değince ömrünüzden büyük bir zaman dilimini çalacak bir kapıdan girmiş oluyorsunuz.

Hayatınızdaki önemli insanlarla ilk nasıl tanıştığınızı hatırlayın. Çakmak taşlarının birbirine sürtülmesinden çıkan kıvılcımlar gibi ilk tanıştığınız andaki bu kıvılcımı hatırlamaya çalışın. Kaderin sahibi sizi bir araya getirmiş onu gördüğünüzde gözlerinizden önce kalpleriniz birbirine dokunmuş, size ise sadece ona yaklaşmak ve kelimelere dökmek kalmış. Evet her şey “tak” sesinden sonra başlamış. Ringte gong sesi gibi başlamış ilk round. Sadece sesi farklı “tak”.

Ağzınızdan dökülen kelimeler bile aslında bu değme anını anlatabilmek içinmiş. Siz farkında olmasanız bile kelimeleriniz değme anını devam ettirebilmek için uğraştığınız bir çaba olmuş. Yukarıda sayılan erdemlerin savaşına gönüllü yazılan bir asker gibi her zaman o anı korumak için verilen bir mücadeleymiş.

Her şey başta kolay başlamış, çıkmalar, koklaşmalar yerini sorumluluklara bırakınca geriye sadece geçmişteki kalplerin sürtünme sıcaklığı kalmış. Bu sıcaklığı korumak ise zamanla zorlaşmaya başlamış. Her şey ne güzeldi başta oysa. Ruh ikizini bulmasına bulmuş ama  eski heyecanları korumakmış asıl mesele.

Kalp kalbe değdiğinde alınan ilk lezzet yerini mücadele ruhuna bırakmış.  O kalpten daha güzeli gösterilince sadakat ile imtihan olunmuş, ayrılık olduğunda sabırla, hata yaptığında dürüstlükle imtihan olmuş. İmtihanlar birbirini kovalamış, ya eski değme sıcaklığını koruyacak ya da soğuyup kül olup savrulacak.

Kalbin kalbe değmesinin en çetin imtihanı da şükürle olmuş çünkü bu anın değerini en başından itibaren bilmediği için bu nimet elinden alınmış. Birlikte geçirdiği en saçma sapan vakitlerin, en küçük gülüşlerin bile şükrü gerekiyormuş ama iş işten geçmiş. Zamanla şükür ondan öyle bir intikam almış ki en küçük gülümseme anını bile özler olmuş. Özlem hasrete, hasret pişmanlığa, pişmanlık kedere dönüşmüş.

Halbuki sadakat ve dürüstlük imtihanlarını başarıyla geçtiği halde şükretmediği için diğer kalbin elinden kaçmasına engel olamamış. En çok yıkıldığı an da onun kalbinin kendisinden başka bir kalbe değdiğini gördüğünde olmuş. Tekrar “tak”, bu sesi tanıyormuş, bir zamanlar kendisi için duymuştu bunu. Şimdi ne kadar da acı bir ses.

Her şeyin artık bittiğini düşünürken bir gün başka bir kalple tekrar karşı karşıya gelmiş. Tam o kalbi karşısındakine değdirecekken yaşadıkları aklına gelmiş. Artık daha bilinçliymiş, bu anın önemini herkesten daha iyi biliyormuş. Yaşayacağı bedeli artık kestirebiliyormuş, eskiyi düşünmüş, yaptığı hataları, ihmallerini, her şeyini düşünmüş. Sonra yavaş yavaş ona yaklaşmış, gözlerine dikkatlice bakmış, küçük bir gülümseme ve “tak”…

 

2 thoughts on “Kalp kalbe değince

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s