Sahiden Sevgililer Günü Nasıl Oluştu?

valentinesİngilizce’de Valentine’s Day diye geçen Sevgililer Günü’nün aslında Hristiyan mitolojisinden gelme bir tarihçesi var. Şu anda bile Valentine’s Day olsa bile gerçek ismi Saint Valentine’s Day veya St. Valentine’s Day şeklindedir ama “St” kısmı çıkartılmıştır.

M.S 270’li yıllarda o zamanın papazlarından Saint Valentine (Aziz Valentine) Roma İmparatorluğu’nun işkencesinden kaçmaya çalışan insanlara yardım ettiği rivayet edilir. O zamanki evlenmesi yasak olan Roma askerlerini evlendirdiği ve dinini yaşamak isteyen ilk Hristiyanlara yardım ettiği gerekçesiyle tutuklanır ve idam edilir. İdam edilmeden bir gün önce gardiyanın kız kardeşine “from your Valentine” (Valentine’ninden) imzalı bir aşk notu verdiğine inanılır.

Tabii bununla ilgili kesin bir tarihi belge yoktur. Bundan dolayı da Papaz Valentine’nın hikayesi efsane olarak anlatılır. Ancak 14 Şubat’ta idam edildiğine inanıldığı için pek çok klise onun adına bu tarihte “St. Valentine’s Feast Day” festivali düzenlemeye başlar. Ortodoks Klisesi ise bu tarihin 6 Temmuz veya 30 Temmuz’da olduğuna inanır. Yine de 14 Şubat halk tarafından kanıksanır ve festivaller uzun süre devam eder.

Bu günün aşka, romantizme bürünmesi ise 15. yy da, yani Orta Çağ’da şekillenmeye başlar. Bu zamanda “courtly love” kültür çılgınlığı başlamıştır. “Courtly Love” insanların eşlerine değişik yollarla (şiir, müzik) duygularını ifade etme çeşitidir. İşte burada sıkı durun, zira bu zamanda “courtly love” kültürü İspanya’daki Emevi İslam Medeniyeti’nde ilk olarak ortaya çıkmış ve Orta Çağ Hristiyanlarına kadar yayılmıştır. Yani Hristiyanlar Müslüman kültüründen etkilenerek günümüze kadar şekillenecek bir kültürü hayata geçirmeye başlamıştır.

Courlty Love aslında o zamanın meşru, saf aşk ve sevgi duygularını ifade etme kültürüydü. Bir nevi meşru flört diye de adlandırabileceğimiz bu dönem kalp, melek, ok gibi şu anda bile kullanılan sevgi simgelerinin ortaya çıktığı dönemdir. Courtly Love ismi o zamanlar elbette yoktu. 1800’lü yıllarda Frasız düşünür ve yazar Gaston Paris 15. yy’da çılgınca yayılan bu kültüre Courtly Love ismini vermiştir.

Orta Çağ’da Hristiyanlar karanlık bir çağ yaşarken, İslam Medeniyet’leri altın çağlarını yaşıyordu. Tıp, Astronomi, Şiir, Kimya gibi alanlarda Müslümanlar çok ilerideydi. Özellikle Edebiyat, Şiir gibi alanlarda kendileriyle etkileşimde bulunan Hristiyanları oldukça etkilemişlerdi. Endülüs Emevi Devleti’nin iyi yetişmiş şairleri sevgi ve aşk üzerine yazdıkları eserlerle Hristiyan’lar üzerinde ciddi bir etki bırakmıştı.

İslam toplumlarında sevgisini şiir ve müzik gibi yollarla eşlerine ifade edildiğini gören Hristiyanlar bu kültürü kendi toplumlarına da taşımayı başarmış ve arkasından Romeo ve Juliet gibi “courtly love” kültürü etkisinde oluşturulan aşk hikayelerini günümüze kadar taşıyabilmişlerdir. Bununla da yetinmeyip Valentine’s Day adı altında milyar dolarlık pazarlar oluşturabilmişlerdir. Aslında bütün bunlar gayri iradi, etkileşimle, uzun zaman içinde ve bilinçsizce meydana gelmiştir. Valentine’s Day ise 1800’lü yıllarda Amerika’lı Esther Howland’ın ilk Sevgililer Günü kartını yollamasından sonra gelenek haline gelmeye başlamıştır.

Yani kültürler birbirlerini etkileye etkileye nihayetinde 1800’lü yıllarda ticaretin ve ulaşımın da gelişmesiyle 14 Şubat kültürü kendini hızlı pazarlayabilecek bir hüviyete bürünmeye başlamıştır. Farkettiyseniz günümüzde sosyal medyanın ve teknolojinin de gelişmesiyle 14 Şubat Sevgililer Günü altın çağını yaşamaktadır. Kapitalizmin zirve yaptığı bir zaman diliminde milyar dolarlık büyük ticari payından dolayı da en fazla eleştiriye de bugün maruz kalmıştır.

Kısaca yüz yıllar önce eşler arasında masumca başlayan flört kültürü çığırından çıkmış ve tamamen maksimum tüketime dayalı yeni bir kültür haline gelmiştir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s