Django Unchained Filmi

Django_Unchained_PosterQuentin Tarantino denince akla hiç kuşkusuz Pulp Fiction, Kill Bill, Inglourious Bastards gibi filmler gelecektir. Sizi temin ederim bu sefer ünlü Yönetmenin filmleri arasında Django Unchained filmi de anılacaktır. Jamie Foxx, Christoph Waltz, Leonardo DiCaprio, Kerry Washington, ve Samuel L. Jackson gibi ünlü oyuncuların oynadığı filmde beklentimin çok üzerinde zevkli bir film izledim.

Tarantino’nun tarzını bilenler onun karakterler konusunda ne kadar çok derinleştiğini ve sizi karakterle nasıl bütünleştirdiğini iyi bilirler. Karakteri öyle hassas işler ki en ünlü oyuncuların yeteneklerinin zirvesini keşfetmenize olanak tanır. Daha önceki Inglourious Bastards filminde oynayan Brad Pitt’i nasıl  sıra dışı ilginç bir karakterde gördüyseniz bu sefer de aynı duyguyu tadabileceğiniz bir film var karşınızda.

Evet Quentin Tarantino gerçekten de kan, silah, kılıç, dövüş gibi şiddet öğelerini kendi tarzında beyaz perdeye aktarmayı başarabiliyor. En ilginç tarafı da filmleri insanların aklında kalıyor çünkü hikayedeki karakteri derinlemesine işlemek için hikayenin geçtiği her bir sahne mekanı için oldukça geniş vakit ayırıyor. Karakterle mekanı şiddet öğeleri etrafında etraflıca işlemesinden dolayı da her sahne karakterle birlikte seyircinin aklında kalıyor.

Bu filmde de Django (jango diye okunuyor) karakterini işlerken diğerlerini ihmal etmiyor öyle ki kötü adamları bile daha çok sever oluyorsunuz. Daha önceki Inglourious Bastards filminde nasıl Nazi-Yahudi temasını seçtiyse bu sefer de Django filminde Amerikan tarihindeki ırkçılığın zirve yaptığı siyah-beyaz çatışmasını işliyor. 1800 lü yıllarda Siyah kölelerin zengin beyazların konaklarında (Plantation) çektikleri çileleri normal bir eşini kurtarma hikayesi üzerinden anlatıyor.

Köleliğin yaygın olduğu bir zaman diliminde bir Siyah’ın ata binmesini, silah taşımasını, bara gitmesini, eşini kurtarmak için istediği zaman adam öldürmesini izlerken hem gülüyorsunuz hem de “vayy be demek günümüzün süper gücü nelerden geçmiş” demekten kendinizi alamıyorsunuz.

Hikayeler Çilelerde Gizlidir

2008’de Louisiana’da yaşarken New Orleans şehrinde sınıf arkadaşlarımla birlikte çok eski bir Konak’ı (Oak Alley Plantation)  ziyaret etmiştim. Cennet gibi bir yerdi, şu an bu konak gibi başkaları da turizm amaçlı kullanılıyor. Para verip Konak’ı ziyaret edebiliyorsunuz ve etrafındaki güzel bahçelerde piknik yapabiliyorsunuz. Gerçekten de güzellik bakımından yüzlerce harikulade konaklar var. Bunlardan bir tanesi de Louisiana’daki tanınmış White Oak Plantation.

Tabii ki Konak’ların (Plantation) doğa güzelliklerinin yanında asıl konuşulması gereken kısmı Siyahi kölelerin çok zor şartlarda çalıştırılmasıdır. Zaten bizim ziyaretimizde bize en çok onlar hakkında bilgi verdiler. Yemekleri nasıl yaptıkları, bahçede nasıl çalıştıkları, küçük iş kazaların nasıl cezalandırıldığı gibi ilginç hikayeler anlatmışlardı. Gerçekten Amerikan tarihini anlamak istiyorsanız mutlaka iyi bir Plantation gezmenizi tavsiye ederim. Amerika sadece gökdelenlerden ibaret değil söylemi işte tam burada geçerli oluyor.

DJango filmi bundan dolayı çok başarılı. Senaryoyu Quentin Tarantino baştan sona kendisi yazmış ve yönetmiş. Bunun için de Louisiana’daki Evergreen Plantation‘ı seçmiş. Burası filmde Missisipi’deymiş gibi gösterilmiş ama aslında gerçek mekanı Louisiana eyaleti Wallace şehridir. Burası Missisipi’ye yakın New Orleans ve Baton Rouge’ın arasında kalan bir yerdir.

evergreen
evergreen2
Evergreen Plantation – Şu an bile burada halen şeker kamışı (sugar cane) üretiliyor tabii artık eski köleler yok. Elbette burası en büyük sükseyi DJango filmiyle yaptı.

Amerika’nın güneyi denince Texas, Louisiana, Missisipi ve Arkansas gibi yerler akla gelir. Buralarda Bağımsızlık Savaşı’ndan önce Siyah’ların çektikleri sıkıntılar büyük olduğundan baştan sona kadar tarih kokuyor. Amerika’yı tandığını iddia edenler genelde Los Angeles, New York, Chicago gibi endüstrileşmiş yerleri anlatsalar da Amerika’nın Güney’i bu ülkenin gerçek yüzünü oluşturuyor. Buradaki acıklı hikayeler, tarihin yapraklarında halen keşfedilmeyi bekliyor.

İşte Quentin Tarantino kendi Amerikan tarihine cesurca bakabilmiş, burada yaşananları kendi üslübuyla eğlenceli, komik, düşündürücü ve aksiyon tarzında anlatmayı başarabilmiştir. Bir röportajında “Amerikan tarihinde çekilen çok büyük acılar var, çok büyük hikayeler var. Amerikan hikayeleri bitti diyorlar, Amerikan hikayeleri bitmedi, keşfedilmeyi bekliyor gidip almalıyız” şeklinde yaklaşım sergilemesi kendisini senaryo yönüyle diğer yönetmenlerden faklılaştırıyor.

Filmde benim en çok sevdiğim karakterlerden biri de Calvin Candie  (Leonardo DiCaprio) oldu. Kötü beyaz adamın kurmuş olduğu kendi beyaz dünyasında kibrin insanı ne dereceye getirebileceğini gösteren eşsiz bir karakteri canlandırıyor Leonardo DiCaprio. Bunun yanı sıra DJango’ya eşlik eden dişçi Dr. King Schultz (Christoph Waltz) Alman karakteri sanki Inglourious Bastards filminden sonra Alman’ların gönlünü almaya yönelik bir seçim gibi duruyor.

Christoph Waltz Inglourious Bastards filminde inanılmaz başarılı performans göstermişti ve yıldızı ilk defa parlamıştı. Şimdi de DJango ile kendisini iyice farkettirdi. Bundan sonra da filmlerini ilgiyle takip edeceğim sevdiğim bir yetenek olacaktır.

Çekilen bunca trajediyi ilginç, komik ve karizma karakterler üzerinden anlatan daha iyi bir film bilmiyorum. Ellerin dert görmesin Tarantino. Umarım bizim topraklardan da senin gibi yönetmenler çıkar da kendi hikayelerimizi biz de izleme şansı yakalarız.

Neyse film hakkında daha fazla yoruma gerek yok bence, gidip mutlaka izlemeli.

2 thoughts on “Django Unchained Filmi

  1. Geri bildirim: Muhafazakârların Sinemayla İmtihanı | 2kere2beseder

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s