Youlike ile ilgili 2. İzlenimlerim

youlikeYoulike.com projesi ile ilgili ilk yazımdan sonra siteye pek çok kere merakımı gidermek için girmiştim. Youlike’ın en son sürümünden sonra yapılan değişiklikleri de görünce ikinci yazımı yazmaya karar verdim.

Ersan Bey farkında mı bilmiyorum, Youlike küresel bir İnternet girişiminin nasıl olamayacağı ile ilgili bize önemli ipuçları sunmaya başladı. Yani bir nevi girişimcilik labaratuarı gibi. Her seferinde büyük beklentilerle girip istediğimi alamadan çıkıyorum.

Bir Türk girişimcisi olarak Youlike’ın gerçekten de başarılı olmasını arzu ediyorum. Lakin bu sefer de yapılan aynı hataları görünce bununla ilgili kendi düşüncelerimi paylaşmadan edemiyorum.

Youlike’ın en son sürümünde yine yönlendirme eksik kalmış. Siteye login olduktan sonra açıkçası ne yapacağımı şaşırdım. Bir kullanıcı olarak bir içerik giriş ekranı aradım. Konulara mı tıklasam yoksa kullanıcılara mı tıklasam tam karar veremedikten sonra “Paintball Oynamak” konusuna tıkladım. Bana benzeyen insanları gördükten sonra bir kaç kullanıcıya tıkladım.

Şimdi sıra sıra gidersek eğer

1- Login oluyoruz (kullanıcı adınız yoksa size isminiz dahil olmak üzere kullanıcı adı soruyor youlike.com/kullanici_adi alıyorsunuz)

2- Anasayfa’da ilk girişten sonra sizi yönlendiren bir ekran olmuyor, konuların benzerlik yüzdesine göre listelenmesi yönlendirme olamayacağını Ersan Bey’in artık görmesi gerekiyor.

3- Konuya veya kullanıcıya gittiğinizde sizi etkileşime sokan içerik oluşturulmasına imkan verilmiyor.

Youlike’ın en büyük temel problemi içerik-kullanıcı arasındaki ilişkiyi kuramamış olması. Ortak konular etrafında eşleştirmenin etkileşime geçmek için yeterli olduğu düşünülüyor ama bu çok büyük bir yanılgı çünkü sosyal ağlarda run-time (anlık) içerikler etkileşimi sağlayan temel unsurdur. En basitinden bir text girişi bir sosyal ağın en temel içerik modeli olarak kabul ediliyor.

Şöyle bir soru soralım, Youlike’ın içerik modeli nedir? Gördüğümüz kadarıyla bize sunulan cesur soruların yüzdelik eşleştirmeleri içerik modeli olarak kabul ediliyor. Ersan Bey’in bu eşleştirme modelini arka plana atıp Anasayfa’da en basitinden bir text girişine izin vermesi gerekiyor. Eşleştirmenin özellik olması gerekiyor, motivasyon değil!

Motivasyonu sağlayan her zaman düzgün içerik modelidir. Hangi içerikler kullanıcılar tarafından girilmiş diye bizi meraklandırıp tekrar siteye sokabiliyorsa doğru içerik modelini bulmuş demektir.

Youlike son zamanlarda popüler olan The Lean Startup (Yalın Girişim) in girişimciler için ne kadar önemli olduğunu ispat eden bir labaratuar gibi olmaya başladı. Kullanıcıdan gelen isteğe göre değil de kendi yaptıkları bir modeli kullanıcılara kabul ettirmeye çalışan bir site görünümünde.

Kullanıcıyla birlikte şekillenen site yerine kendi kurallarını kabul ettirmeye çalışınca da başta yapılan hatadan dolayı zincirleme kazaya sebebiyet veriyor. Bir seminerde Yalın Girişim ne değildir diye örnek vermemi isteseler Youlike’ı örnek olarak verirdim.

Başka bir eksiklik te kullanıcı profilinde. Ben halen hangi kullanıcılara hitap ettiğini anlayamadım. Yani profilde hedef kitle tam tanımlanmadığı için ortak eşleştirmeler olsa bile gerçek hayata yansıması için insanı güvenilir veya denk kullanıcı profili kitlesine ikna etmesi gerekiyor. Daha önceden de dediğim gibi içerik girişi olmadığından ve eşleştirmenin yeterli gözüktüğünden ben gerçek hayatta ilgili kullanıcılarla tanışıp tanışamayacağımı kestiremiyorum.

Ayrıca Youlike’ın mobil versiyonu yapılıyor mu bilmiyorum ama böyle bir proje tamamen mobil başlanılmalıydı. Genelde Webrazzi kanalıyla reklamı yapılan sitenin kullanıcıların hemen hepsi mobil bir hayat yaşıyorlar. Sitede o kadar çok şey var ki, bütün bu özellikleri mobile sığdırmak daha da zorlaşacaktır. Yani Youlike ne kadar gelişirse mobili o kadar zorlaşacaktır.

Her şeye rağmen, büyük bir cesaretle bu işe başlayan Ersan Bey’i tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s