Türk Kadın Girişimcilerin Önemi

Kadin_GirisimciTürkiye’de E-Tohum ve Girişim Fabrikası’nın ortaklaşa düzenlemiş olduğu Başarısızlık  Semineri çok büyük ilgi görmüştü. Birbirinden kaliteli konuşmacılar başarısızlık hikayelerini anlatırken aralarında hiç bir bayan konuşmacının olmaması dikkatimi çekmişti. Sonra İzmir’de Ekonomi Üniversitesi’nde düzenlenen seminerde de aynı şeyi görünce bu duruma dayanamayıp tweetlediğimi hatırlıyorum.

Kanımca Ataerkil Türk toplum yapısı halen yerinde duruyor. Seminerlerdeki bütün konuşmacılar erkek olunca konferansın erkek muhabbetine doğru kaydığına bile şahit olabilirsiniz. Yine de hakkını yememek lazım, Özyeğin Üniversitesi’nin bünyesindeki Girişim Fabrikası Türk Kadın Girişimci’lerine yönelik yaptığı  programlarla bu açığı kapamaya çalıştı.

Ben bu sorunu genel olarak görüyorum. Türk kadınlarını ev işlerine daha layık gören zihin yapımızı halen kıramadık. Elinin hamuruyla sözde erkek işine karışamayacağını düşünüyoruz ve biz erkekler çok büyük bir hata yapıyoruz.

Türkiye’deki kadınların kocalarından şiddet görmesi, Doğu ve Güney Anadolu’da eğitime layık görülmemesi gibi büyük sorunların üstüne bir de Türk Kadın Girişimci profilini topluma kabul ettirmek takdir edersiniz ki çok zaman alacağa benziyor. Kadınlara sürekli pozitif ayrımcılıktan söz eden Hükümet bile pozitif ayrımcılığı süt parasının baba yerine anneye gitmesi şeklinde görüyor. Babaya giderse duman olacağı için parayı annenin eline veriyor. Aslında burada da yine “kadının yeri bellidir” felsefesindeki “ev” yatıyor.

Halbuki girişimcilik konusunda kadınlara pozitif ayrımcılığı çoktan konuşmalıydık. Bu konuyu kimsenin gündeme getirmeyişi ve herkesin sessiz kalması Türkiye’nin görünmeyen en büyük sorunlarından. Türk Kadın Girişimci’lerine yönelik planlı ve geniş yatırım imkanları yaratarak kadınlara yönelik pozitif ayrımcılığı somutlaştırabilmeliydik. Aslında irili ufaklı Türk Kadın Girişimcilik dernekleri ve girişimcilik programları olsa da devlet düzeyinde Türk Kadın Girişimci’lerine gerçek hakkını veren somut bir politika henüz yok.

Moda, Sanat, Sinema, Medya ve İnternet gibi alanlarda zerafet, tasarım ve estetik gerektiren girişimcilik alanlarında Türk Kadın Girişimci’lerine su gibi ihtiyacımız var. Aksi takdirde biz erkekler odun gibi birbirimize bakıp iş yaptığımızı sanırız. Ortaya çıkartacağımız ürünler göze hitap edemeyen, bayan müşterileri tatmin edemeyen ve ruhtan yoksun olarak bize geri dönecektir.

İnanın bazen bir İnternet sitesinin bir erkeğin elinden mi yoksa bayan bir tasarımcının elinden mi çıktığını hemen anlayabiliyorum. Bir erkek yönetmenin çektiği aşk film sahnesinde duygu eksikliğini hissedebiliyorum. Bir iş toplantısında bayanların varlığı biz erkekleri daha dikkatli konuşturduğuna şahit olabiliyorum.

Yuvayı dişi kurar ne kadar doğruysa toplumu da aslında girişimci dişi kurar. Kadın evin merkezinde olduğu gibi hayatın da merkezindedir. Hayatın en önemli merkezlerinden biri de iş dünyasıdır. Evde geçirdiğimiz vaktin daha çoğunu işte geçiriyoruz. O zaman Türk Kadın Girişimci’lerini kendi fıtratlarındaki meslek gruplarının başına geçirmek için çareler bulmak zorundayız.

Yalnız Türk Kadın Girişimcilerine de büyük sorumluluklar düşüyor. Kariyer, iş deyip kocanızı, sevgilinizi ihmal etmeyiniz. Çocuğunuzun en güzel yıllarını bakıcıya teslim etmeyiniz. Bugün şirketlerde artık çocuk bakım odaları inşa edilmekte. Yapabilirseniz kendi şirketinizde özel çocuk yuvası kurunuz veya en azından çocuğunuza hemen ulaşabileceğiniz bir yuvaya veriniz. Mümkün olduğunca çocuğunuzla kendiniz vakit geçiriniz. Kariyer de yaparım çocuk ta deyip bir Türk Kadın Girişimcisi nasıl olurmuş bütün dünyaya ispatlayınız.

Amerika’da yaşayan birisi olarak buradaki yabancıların en çok etkilendikleri insanların özgür Türk Kadın’ları olduğunu gördüm. Hem Müslümansınız, hem çağdaşnız hem de Üniversite’de kariyer yapıyorsunuz takdirlerine mazhar olmuş çok Türk bayanla tanıştım. Peki milyon dolarlarla oynayan Bir Türk Kadın Girişimci’sinin dünyadaki Türk-Müslüman kimliğini olumlu yönde ne kadar çok değiştirebileceğini tahmin edebiliyor musunuz?

Yurt dışındaki katıldığım pek çok seminer, söyleşi ve konferanslardan çok iyi biliyorum, yüz Türk erkeğinin yapabileceği etkiyi bir Türk Kadını kendi başına yapabilecek güce sahip. Bugün dünyada İslam dinini kendi Kadınlarını aşağılayan bir din olarak görüyorlar. Açıkçası ülkelerin ve insanların hataları yüzünden onları çok ta haksız bulmuyorum. Bu küresel imajı düzeltebilecek Türk Kadın Girişimci’sinden daha büyük bir çözüm göremiyorum.

Bugün Türkiye’nin en çok ihtiyaç duyduğu şey evini, kocasını, ailesini ihmal etmeden ekonominin lokomotifi olacak  Türk İş Kadın’larıdır. Bir kadının ekonomik özgürlüğü Türkiye’nin en büyük meselesidir. Kendi ayakları üzerinde erkeğe ihtiyaç duymadan yaşayabilecek, erkeği sırf gerçekten sevdiği için birlikte olacak ve ekonomiye büyük katma değer yaratacak Türk Kadın Girişimcilerini aramızda yakın zamanda görebilmek dileğiyle.

3 thoughts on “Türk Kadın Girişimcilerin Önemi

 1. Hocam güzel ama yüzeysel olmuş. Kadının toplumdaki yeri derin bir mesele.

  Ayrıyetten “kadına” toplumda bir yer ,statü ve ya değer biçmek bence meseleye üsülden hata yaparak girmektir. Tabii önce mevcut vaziyeti bildirmişsiniz sizi tenzih ederim bu konuda.

  birde global değilde küresel olaydı iyiymiş. sahip çıkalım dedeye 🙂

  • Aslında Türk Kadın’ına değer biçmekten ziyade hak ettiği değeri ona iade etmekten bahsetmiştim. 🙂

   Seni tenzih ederim yalnız bu konuda ben muhafazakar erkek arkadaşlarımdan çok tepki alıyorum. Hz. Hatice bir İş Kadınıydı ve Hz. Muhammed (s.a.v) ile evlilik yapmıştı. Evlilikten sonra ticaretine istediği gibi devam etmişti. Aşırı libarel arkadaşlarım da Kadının yeri tamamen iş hayatıdır diyerek farklı bir tepki veriyorlar.

   Yani anlayacağın ifrat tefrit meselesi. Bu yazımda ise Türk Kadın Girişimcinin yeri ezelden beri her yerdir demeye çalışıyorum, yeter ki dengeyi korusun.

   Bugün iş yerlerindeki taciz olayları işin etik boyutudur. Rusya’da kadınlara ayrı tren vagonları tahsis etmeleri gibi başka örnekler de verilebilir. Bütün bunlar kadınları sosyal hayattan soyutlamak anlamına gelmiyor.

   Türk Kadın Girişimci demek kendi İşletmesini istediği gibi tasarlayabilecek özgürlüğe kavuşabilmesi demek.

   • Dedimya hocam derin mesele diye. Uzun uzun anlatmak istemedim. Maalesef bir yanda kadının yeri evidir diyenler diğer yanda ( hocam belki biliyorsunuzdur istanbul kadıköy metrobüs sondurağına metrobüs girerken son bir viraj alıyor orada aşağıda duvarda kadınlarsokağa.org diye bir yazı görmüştüm yanlış hatırlamıyorsam başka şeylerde yazılıydı) kadının evinde durmaması ,ve çalışması gerektiğini söyleyenler.

    Benim dikkat çekmek istediğim nokta kadının illaki bu seçeneklerden birini tercih etmesi gereğinin empoze edilmesi. Madem konu açıldı bir kaç örnek vereyim.

    mesela ben adanada büyüdüm(hala buradayım) burada çevremde konfeksiyonda çalışan, esnaflık yapan kadınlar ve kadın akrabalarım var. Hala sabah kamyonla tarlalara çalışmaya giden kadın işçileri görürüm. İmam olan yakın arkadaşım bir öğretmenle evlendi ve ikiside çalışma hayatına devam ediyor. Annem ise hiç çalışmamış ömrü hayatında. Evlenene kadar çalışıp evlendikten sonra iş hayatını bırakan çok kadın bilirim.

    Okulda, hastanede, belediyede, avmlerde, fabrikalarda hasılıkelam hayatın hemen hemen her alanında çalışan kadınlar görmek mümkün hatta tabii bir durum. Olmaması zaten gayritabii bir durum olurdu. Bir şekilde iktisadi , sosyal, eğitim, çevre, inanç gibi etmenler hayatı etkiliyor.

    Demem o ki kadının iş hayatında olması ne kadar tabii bir durum ise , iş hayatının altın anahtarı sayılabilecek girişimcilik de kadınlar için o kadar normal. Ve bir önceki yazınızda girişimcilik mevzuunda yaptığım yorum kadınlar içinde geçerli çünkü ayırt etmem. Güzel ülkemde bu mesele hala aşılmamış ise zaten çözülmesi gereken daha önemli sorunlar var demektir.

    Usta gene yazı uzadı hakkını helal et. Tutamadım kendimi.

    Bu arada Adana büyükşehir belediyesi bünyesinde çalışan belediye otobüs şöförlerinin ortalama 4 te 1 nin kadın olduğunu biliyor muydunuz ?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s