Yalın Girişim Nedir

theleanstartupDünyada girişimcilik fırtınası esmeye devam ederken yeni modeller de kendini göstermeye başladı. Bunlardan en önemlileri “Yalın Girişim” (The Lean Startup) modeli olarak karşımıza çıkıyor. Bu kavramın bütün dünyada bu kadar çok etki yapacağını kimse öngörememişti. Yalın Girişim (The Lean Startup) dünyada o kadar büyük yankı getirdi ki artık büyük bir harekete dönüşmüş durumda.

Eric Ries‘ın oluşturmuş olduğu Yalın Girişim (The Lean Startup) modelini özetle en az sermaye ile son derece belirsiz koşullarda ürünün veya hizmetin ulaştırılması olarak tanımlayabiliriz. Yani yeni özellikler eklemek yerine en az maliyetle üretilen ürün üzerinden müşterinin geri dönüşümüne göre ürünün şekillenmesi, test edilmesi ve ölçeklendirilmesidir.

Yalın Girişimci müşterinin ihtiyacını karşılayacak  (MVP = Minimum Viable Product) en yalın ve sade ürünü yaparak bir an önce kullanıcılarından geri dönüşüm almalıdır. En ilginç tarafı ise çözüm yerine probleme odaklanmak gerekliliğidir. Genelde girişimcinin en büyük hatası problemi bildiğini varsayarak çözüme çok erken odaklanmasıdır. Halbuki kullanıcının talepleri doğrultusunda problemi anlamaya çalışsa kafasındaki problemden çok farklı bir problemle karşılaşacaktır. Yalın Girişim geleneksel modellerin aksine insan odaklıdır ve kullanıcıdan ürüne doğru onun sorunlarını anlamaya çalışır.

Yalın Girişim‘de iş planı yerine iş modeli esastır. İş planı üzerinde zaman kaybetmek yerine doğru iş modelini bulmak için “early adapters” dedikleri “erken benimseyenler” ile küçük ama sisteme hızlı adapte olabilen kitleye hitap edebilmek önemlidir. Asıl amaç ürünün geliştirilmesinden ziyade kullanıcı taleplerine göre sistemin ve platformun oluşturulmasıdır.

Kullanıcı deneyimlerini esas alan Yalın Girişim Kur-Ölç-Öğren (Build, Measure, Learn) döngüsü üzerinde çalışır. Bu döngüye kısaca “pivot” denir. Pivot döngüsündeki verimlilik ile eş zamanlı olarak ürün ve kullanıcı geliştirmedeki hızlılık oranına “çeviklik” (Agility) denir. Yani mümkün olduğunda erken hata yapmak oldukça iyi bir şeydir. Bu hataları ölçümleyip, ders çıkartmak ve bunun doğrusunu yaparak kullanıcı talebini hızlıca karşılamak gereklidir.

Pivot döngüsünü aşmak demek zaten doğru modeli bulmak ve gözle görülür kullanıcı artışıyla birlikte sistemin rayına oturması demektir. Yatırımcılar artık genelde bu döngüyü kırıp takımıyla birlikte işini büyütmeye başlayan girişimcilere yatırım yapıyorlar. Yalın Girişim’in detayları için sayfanın en altındaki linklere tıklayarak geniş bilgi edinebilirsiniz.

 

Somut bir örnek

Yalın Girişim’e kendi girişimim üzerinden örnek verecek olursam, daha önceleri Funtle.com sitesini 1,5 sene gibi bir sürede yazmış ve kardeşimle birlikte Arkansas eyaletinde faaliyete geçirmiştim. Site tahmin edebileceğiniz gibi doğru düzgün bir ihtiyacı karşılayamadan battı ve kapandı.

Daha sonra Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi’nden (ÇOMU) Doç. Dr. Ali Şahin Örnek  ile tanıştıktan sonra, siteyi Yetiket.com olarak tekrar faaliyete geçirdik. Yetiket.com‘u ÇOMU öğrencileri için özelleştirme yoluna gittik. İlk öncelikle ÇOMU’daki Yinka kulübüne uygun bir isim seçerek yinka.co olarak özelleştirdik. Daha sonra tasarımından, içerik girişine kadar pek çok özelliği yeniden ÇOMU öğrencilerinin istekleri doğrultusunda sıfırdan tekrar tasarladık.

Pek çok istenmeyen özellikleri kaldırdık, siteyi en kullanışlı ve sade haline getirmeye çalıştık. Dosya paylaşımı gibi ek özellikleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda ekledik. Halen “pivot” dönemindeyiz ve yalın girişimimizi henüz tamamlamadık ancak kullanıcı talepleri doğrultusunda geliştirdiğimiz yinka.co (yetiket.com) daha önce batan funtle.com sitesinden çok büyük farklılıklar içerdiğini rahatlıkla söyleyebilirim.

Amacımız Yinka’yı bütün Türk Üniversite’lerine yaymak ve ortak sosyal bilgi paylaşım ortamı sağlamak. ÇOMU’da istediğimiz iş modelini tutturduğumuz takdirde bunun başka Üniversitelere rahatlıkla yayılacağını öngörüyoruz. Sosyal bilgi olarak müzikten tutun, işletme derslerine kadar her türlü eğlenceli ve akademik bilgiyi kastediyoruz. Eğer sadece eğlence olsa facebook’a döner, sadece akademik olsa sıkıcı olur kimse girmez.

Kaliteli içerik etrafında sinema, müzik, özlü sözler, edebiyat, şiir, akademik dersler, kitap, film, ödev, yeni iş modelleri gibi aklınıza gelen her türlü Türkiye’nin ve dünyanın gündemindeki konuları birlikte tartışıp paylaşabileceğimiz özgün bir Türk içerik platformu olmayı hedefliyoruz. Çok amaçlı olan yetiket.com (yinka.co) oda arkadaşı arama, ilan duyurusu gibi ilanları da duyurmanıza olanak tanıyor. İstediğiniz gündemi “bu içeriği gündemde tut” butonuna tıklayarak sayfanın en üst sırasına tekrar kaydırarak gündemde tutabiliyorsunuz. Türk Üniversite’leri ve gençliği artık kendi özgün içeriğini kendisi üretecek.

İşte bütün bu özellikleri biz başta Doç. Dr. Ali Şahin Örnek olmak üzere ÇOMU öğrencileriyle birlikte geliştirdik. Tek bir özelliği bile kendi kafama göre eklememeye çalıştım. Henüz çok küçük bir kitleyiz ve pivot dönemimizi tamamlamadık. Bazı görüştüğümüz yatırımcıların bizi izlemeye aldığını yakinen biliyorum. İyi bir çıkış yaptığımız takdirde Yetiket.com projesinin Yalın Girişim’e tipik bir örnek olacağı kanaatindeyim. Belki de yakın zamanda bu sitenin Yalın Girişim hikayesi kendisine girişimcilik ders kitaplarında yer bulur.

Yalın Girişim ile ilgili kaynakları aşağıda özetlemeye çalıştım. Bu listeye her girişimcilikle ilgilenen herkesin bakması gerektiği kanaatindeyim.

Türkçe Kaynak:

http://girisimfabrikasi.com/yalin-yeni-girisim-kitabi/ (Girişim Fabrikası & Özyeğin Üniversitesi’nde İhsan Elgin ve Murat Tortopoğlu tarafından The Lean Startup kitabı Türkçe’ye çevrilmiştir. Mutlaka Okunmasını tavsiye ediyoruz. )

http://www.slideshare.net/BurakYaman/yaln-giriim-balang-13385733  (Burak Yaman)

http://www.sabah.com.tr/NewYorkTimes/2010/05/10/yalin_ve_hizli_girisim_modeli_basariya_goturuyor  (Türçe haber)

https://www.facebook.com/YalinGirisimAtolyesi (Yalın Girişim Atolyesi)

İngilizce Kaynak:

http://www.amazon.com/Lean-Startup-Entrepreneurs-Continuous-Innovation/dp/0307887898  (Kitabın orijinalini satın almak için Amazon’dan sipariş verebilirsiniz.)

http://www.lean.org/downloads/lean_startup_for_final_post.pdf  (The Lean Startup kitabının özetini anlatan pdf dosyası)

http://gotocon.com/dl/2012/GeekNights/The%20Lean%20Startup%20-%20Validated%20Learning%20over%20Working%20Software.pdf  (The Lean Startup içeriğini anlatan başka bir pdf kitabı)

http://en.wikipedia.org/wiki/Lean_Startup

http://theleanstartup.com/ (The Lean Startup Movement)

https://twitter.com/leanstartup

11 thoughts on “Yalın Girişim Nedir

 1. Hocam elinize sağlık. Yine güncel ve önemli bir konuda fevkalade bilgilendirici bir makale olmuş. Şimdi girişimcilik dünyada olduğu kadar ülkemizdede gözde bir konu. Yalnız ülkemizde gözlemlediğim kadarıyla girişimcilik, internet girişimciliği olarak algılanmakta ve daha da önemlisi taklitten ve tabiri caizse özentilikten ileri gidememekte. Tabii bu gördüğüm kadarıyla. Büyük ve özgün projelerin çıkmaması buna en güzel kanıt olur sanırım. Ve yine gözlemlediğim kadarıyla 3 çeşit girişimci tipi ülkemizde.
  1- Silikon vadisi kafalılar. Bunlar uzman yazılımcı olarakta isimlendirebileceğimiz tipler. Yıllardır yurt dışında çeşitli firmalarla çalışmış ve en son kapağı silikon vadisine atmış konuşmalarının arasına ingilizce kelimeler ve cümleler serpiştirmeyi seven (bilinçli ve ya bilinçsiz) geneli itibariyle işi iyi bilen ama çalışmaları sözde küresel dünyaya hitap eden onun için sadece ingilizce sürümünü üreten, çalışmaları ve başarıları ülkemize atfedebilebilirliği tartışılabilecek tipler.

  2- Ya üniversite öğrencisi ya da eğitimini yurt dışında tamamlamış geneli itibariyle ingilizce bilen klon projeleri iyi gözlemleyip allayıp pullayıp kimi zaman motomot kopyalayan bunu girişim olarak adlandıran , bir anadolu çocuğu olarak şahsım adıma ömrümde hiç bir zaman kullanmayacağım abidik kubidik yok elemanın biri konser verirse arkaşına bilmem ne gönder yok yılbaşı hediye paketi al içinden cıncık şarap çıksın vs. gibi olan ve kimi zaman (onlara göre) büyük yatırımcıları ve medya patronlarını arkalarına alan… ya o değilde hocam bir izleyim dedim şunları bumerangmıdır efenim itü girişimcilik haftasımı hafta sonumu yok etohum culuk mudur nedir.
  Neyse şöyle bir konuşmayla karşılaştım.

  “mesela contentimizi pabliş ettikten sonra fan peycimizde layklamayı sağlayan” dedi ve zor kapattım sekmeyi. bu nedir hocam ya.. bu adamların içi dışı girişimci olsa ne olur ben mi mübalağa ediyorum ben mi çıldırdım yoksa onlarmı? proje klon anlatım klon içerik klon adamın kıyafeti klon düşüncesi klon klonlama tipi bile klon.

  3 – Girişimci ruhlu anadolu insanı. Bu gurubu bidiğinizi varsayıyorum. Ve sizide bu guruba dahil ediyor ve başarılarınızın devamını diliyorum.

  Ülkemizde hal vaziyet böyle iken amerikada nasıl? girişimcilik ruhuna kimler sahip? özgün bir ürün koymak için yalın girişim mi olması lazım ? Ülkemizle karşılaştırdığımız zaman artısı eksisi nedir? Gerçi önceki konularınızda bahsettiniz ama yeni bir zaviye kazanmak adına sordum.

  Sanırım çok uzattım. Yukarıdaki yazdıklarımla alakadar olan ve dertlenen sizin gibi mümtaz şahsiyetlerin varlığı bile bana güven veriyor. Vesselam.

  • Yorumun uzun ve doyurucu olmuş. Senin de ellerine sağlık. Yazdığın konuyla ilgili ayrı bir blog yazısı yazacağım çünkü dediğin gibi yurt dışından birebir ithal ettiğimiz modeller Türkiye’ye tam uymayabiliyor.

 2. Geri bildirim: Youlike ile ilgili 2. İzlenimlerim | 2kere2beseder

 3. Geri bildirim: Yalın Girişim Türkiye’ye Uyar mı? | 2kere2beseder

 4. Geri bildirim: Yalın girişimcilik | Eşya Kütüphanesi

 5. Geri bildirim: Girişimciler için James Bond Modeli | 2kere2beseder

 6. Geri bildirim: Amerika’ya Yeni Gelen Türk’ler | 2kere2beseder

 7. Geri bildirim: Growth Hacker Nedir? | 2kere2beseder

 8. Geri bildirim: Startup Kültürü Türkiye’ye Uyar mı? | 2kere2beseder

 9. Geri bildirim: Türk Usulü Startup’lardaki Sorunların Özeti | 2kere2beseder

 10. Geri bildirim: Yalın girişimcilik | Eşya

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s