Muhteşem Yüzyıl Tartışmasının Düşündürdükleri

muhtesemyuzyilMalumunuz Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Muhteşem Yüzyıl dizisini eleştirince yeni bir tartışma daha başlamış oldu. Yaklaşık bir haftadır gündemden düşmüyor. Bu tartışma aslında yeni değil, daha önce de Nur Cemaati lideri Fethullah Gülen Hocaefendi diziyi eleştirmişti.

Bu tartışmayla birlikte Türk’ler olarak tekrar ikiye bölündük. Bu sefer de Osmanlı takınanlar bir tarafa, Osmanlı’yı yerden yere vuranlar diğer tarafa ayrışmış olduk. Ecdadını sevmeyip hazmedemeyenler Osmanlı padişahlarını eşcinsellikten tutun haremindeki cinselliğe kadar yakışıksız ithamlar ileri sürmeye devam ederken beri taraf Osmanlı’yı koruma telaşı içinde ithamları çürütmek derdinde.

Nasıl Ergenekon, Balyoz gibi davalar sulandırılmaya çalışıldıysa bu sefer de benzeri bir tepkiyle  ecdadı karalama yöntemi seçilerek sulandırma gayreti gözden kaçmıyor. Yani anlayacağınız Türkiye’deki gizli savaş ecdad üzerinden devam ediyor.

Ömrü at sırtında geçmiş bir padişahı saraya hapsedip, haremin entrikalarına kurban etmek kabul edilecek bir durum değil. Birazcık tarihsel doku ve hissiyat taşıyorsanız bu durum insana gerçekten de dokunuyor. RTÜK’ün kılını kıpırdatmaması ve söz konusu yapımcıların da diziye aynen devam etmesi de muhafazakar camiada tepki toplamaya devam ediyor.

Peki gerçekten de dizinin yapımcıları tamamen haksız mı? İşte burada durun derim çünkü tarihinin değerlerini alt üst ederek kapitalist düzene ayak uydurmak büyük bir suç olduğu gibi ondan daha iyi yapımlar çıkartamayan muhafazakar cenah ta bir o kadar suçlu konumdadır.

Muhteşem Yüzyıl’ın bölüm başına 750 bin TL civarında bir yapım olduğunu duymuştum. Yani Türkiye’nin en büyük dizi yapımlarından. Yapımcılarından yönetmenine kadar sektörü iyi bilen, oyuncusunu, kostümünü ve efektini yerli yerinde kullanabilen ciddi bir ekip söz konusu. Bu insanların senaryo seçimini ve uygulayış biçimini yanlış bulsanız bile bu diziyi eleştirdiğinizde Türkiye’nin en büyük bütçeli dizilerinden birini eleştirmiş oluyorsunuz.

Muhafazakar kesim diziyi senaryosal olarak eleştirirken bu diziden daha büyük bütçeli bir dizi çıkartamadıkları için kendileriyle çelişkili duruyorlar. Onlar kadar milyon dolarlarla oynayıp daha büyük bütçeli bir diziniz olursa eğer kendi filminizde senaryoyu istediğiniz gibi şekillendirmek hakkına sahip olursunuz.

Yoksa bu tartışmada adama sen daha iyisini çek derlerse söyleyebilecek sözünüz kalmaz. Sadece dediğinizle kalırsınız, zaten hali hazırda RTÜK’ten uyarı gelmediği sürece dizide bir şeylerin değişeceğini sanmıyorum. Kaldı ki en çok izlenen diğer aşk meşk dizilerini de daha çok sosyal demokrat cenah başarıyor. Yani Orta Doğu’daki Türk dizi fırtınasının sahibi “One Minute” gib klişelerden dolayı muhafazakarlar gibi gözükse de aslında aslan payı sosyal demokrat cenaha ait.

Yine de Türkiye’de her kesimde gerçekten de büyük bir içerik sıkıntısı var. Muhafazakar kesim her ne kadar Muhteşem Yüzyıl’ın senaryosunu yerden yere vursa da kendileri de sırlı, bulutlu dumanlı dizilerin ötesine geçemediler henüz.

Henüz öykülemeyi düzgün ve sistematik olarak yapabilen senaryo gurubu bulunmuyor maalesef. Senaryoyla ilgili Türkiye Senaryo Derneği gibi kuruluşlar bu sorunla ilgilense de kurumsallaşma namına işin fabrikası henüz oluşturulmamış.

Bir yönetmenin önüne yüzlerce senaryo sinopsisi gelse de, senaryolar bir ekip tarafından kritiğe tabii tutulmuyor ve ince elekten geçirilmiyor. Böyle olunca senaryolar bireysel çabaların gölgesinde kalıyor. Senaryoda niceliğin çok fazla olması hem sektördeki yönetmenleri yoruyor hem de ortaya kaliteli yapımlar çıkmıyor.

İhtiyacımız olan şey, senaryo niteliğini arttıracak sektörün fabrikasını kurmak. Senaryo Derneği kursunda buna şahit olmuştum. 12 kişilik bir ekiptik ve herkes kendi sinopsisini ancak 2 ayda çıkartabilmişti. Senaryo fikirleri çok ciddi kritiğe tabii tutulmuş ve ekip çalışmasıyla eksiklikler giderilmişti. İşte o zaman anlamıştım senaryo yazmanın başlı başına ele alınması gereken bir iş olduğunu.

Hem iyi yapımlar çıkartmak için büyük bütçeye de sahip olmanız gerekmiyor. Çok az bütçeyle de iyi filmler ve diziler yapmanız mümkün. Aslında sektördeki senaryo sorunu diziler üzerinden gitmesinden dolayı kaynaklanıyor. Sektör kendini dizi fırtınasına kaptırmış. Halbuki diziyle bölgesel başarı yakalayabilirsiniz ama dünya çapında kendinizi ancak iyi film yapımlarıyla ifade edebilirsiniz.

Senaryo sorununu geniş bir bakış açısıyla ele almayıp seri üretim fabrikasını inşaa edemezseniz eğer ya Başbakan gibi diziyi kaldırmaya çalışırsınız ya da Samayolu gibi Azrail’in can alma sahnesinin efektini yapıp gururlanmaya devam edebilirsiniz. Seçim sizin.

2 thoughts on “Muhteşem Yüzyıl Tartışmasının Düşündürdükleri

  1. Hocam onada azkal inşallah ecdadımıza ve bize yakışır işler için azkaldı. Ümit var olunuz ve bize dua ediniz.

  2. Geri bildirim: Başarının Kutsanması | 2kere2beseder

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s