Felix Baumgartner’dan Öğrendiklerimiz

Dile kolay 39 bin metreden atlamak, uzaydan dünyaya atlamak. İnsanlık tarihinde bütün dünyanın gözü önünde imkansızı başarmak, sınırları aşmak. Dünyanın tepesinde, uzayın sınırında bir kapsül içinde hissedilen duyguları ekstrem sporcu Felix Baumgartner kadar anlayamayız. Ancak onun bu başarısında şimdiye kadar izlediği yöntemleri anlamamız ve ders çıkarmamız pekala mümkün.

Felix’in hayatını incelediğinizde ilk olarak ailesinin yükseklik korkusuna dair verdiği olumsuz telkinlerin kendisinde ters etki yaptığını ve atlama merakının gelişmesinde kendi çevresinin etkili olduğunu göreceksiniz. Yani Felix ekstrem sporculuk kariyerine en sevdiği insanların yükseklik ile ilgili olumsuz telkinlerini yenerek başlamıştı.

Sonrasında dünya üzerinde binlerce ekstrem sporcu olmasına rağmen kendisini diğer sporculardan farklılaştırabilmişti. Mağara, gökdelen, tarihi heykeller gibi herkesin aklında kalabilecek yüksek yerlerden atlamaya başladı. Profesyonel atlayış serüveni 12 yıl sürdü ve bu zamanda tarihi atlayışını yapmadan önce pek çok sembolik yerlerden atlayarak ciddi bir antreman kazanmış oldu. Dünyanın en sembolik yerlerinden atlamasına rağmen biz onu henüz tanımıyorduk.

Bütün atlayışlarını Red Bull’un sponsorluğunda yaptı. Yani aslında kurumsal bir desteği ve bununla birlikte onu videoya kaydeden ve inmesinde ona eşlik eden bir takımı vardı. Başka ekstrem sporcular kendilerini keşfetmek için yüksek yerlerden “buggy jumping” le atlayadursun, Felix Baumgartner deli dana gibi atlamak yerine sistemli, programlı ve popüler kültürü arkasına alarak atlayışlarını gerçekleştirdi. Yani digital popülist çağda kendini keşfetmenin yeterli olmayacağını bunun gelir modelini de birlikte oluşturması adına yeni nesil girişimcilere de oldukça ilham verici bir yanı vardı Felix’in. Ona göre bir işin gelir modeli işe ilk başlandığında düşünülmesi gereken bir eylemdi.

Felix’in popülist kültürü sponsorlar aracılığıyla arkasına alması bana ünlü bayan tenisçi Maria Sharapova, ABD’de yaşayan ünlü Türk doktor Mehmet Öz ve ünlü İngiliz futbolcu David Beckham‘ın kullandığı metodları hatırlattı. Bu isimler kendi alanlarında iyidiler ama en iyileri değillerdi. Fakat reklam, kişisel pazarlama, sosyal medya ve televizyon gibi modern popülist kanalları kullanarak kendilerine gelir modeli yaratarak markalaşmışlardı. Önemli bir yeteneği yalnız başına dikey yaşamak yerine, belirledikleri medya endüstrisinin ekonomisine ayak uydurup yatay şekilde entegre olmayı tercih etmişlerdi.

Aslında bu kültür ilk olarak efsane Çin’li dövüçlü Bruce Lee ile başlamıştı. Bruce Lee’de film sektörüne girene kadar hiç tanınmıyordu ama sonrasında ondan daha iyi dövüşçüler olmasına rağmen kendi ismini markalaştırmayı başarmıştı.

Felix Baumgartner da “enayi enerjisi” tuzağına düşmedi ve deli dana gibi atlamak yerine az ama öz atlayış prensibini hayata geçirdi. Bunları yaparken Red Bull‘un sponsorluğunda gitmeyi tercih etti ve en önemlisi yaptığı atlayışları ekibiyle kayıt altına aldırdı. Felix medya konusunda da hiç endişeli değildi çünkü bu haberin niteliği YouTube’tan, sosyal medyadan ve binlerce blog sitelerinden reklamını kendiliğinden yaptıracaktı. İyi nitelikli içeriklerin geleneksel medyaya ihtiyaç duymadığını bir kez daha görmüş olduk.

Felix’in başka bir özelliği de inovasyon yani yenilikçi yönüydü. Hiç kimsenin aklına gelmeyen yerlerden atladı. Biz onu halen tanımıyorduk ta ki en büyük yeniliğini yapana kadar. İyice kıvama geldikten sonra uzaydan dünya üzerine atlamaya karar vermişti. Bunun ne demek olduğunu açıkçası hiç birimiz bilmiyorduk. Uzay denilince her şeyin boşlukta olduğu, atlanılacak bir yer olduğunu bile akledemiyorduk. Halbuki dünyayı sarıp sarmalayan ikinci tabakası “stratosfer” (stratosphere) de uzayda sayılıyordu ve kendini bıraktığında sonic ses hızını geçebilecek bir imkan veriyordu.

Şimdi elinizi vicdanınıza götürüp sorun, size bir yerden atlamak ile ilgili yenlikçi soru sorulsaydı uzaydan dünyaya atlamak aklınıza hiç gelir miydi. Benim aklımın ucundan bile geçmezdi. Binaları, mağaraları, yüksek tepeleri, dağları söylerdim ama uzaydan atlamak ve bunun için de stratosfer tabakası seviyesi kesinlikle aklıma gelmezdi.

Felix’in de aslında hemen aklına gelen bir şey değildi. 12 yıl boyunca atlamadığı yer kalmayınca 39 bin metrenin ancak oradan mümkün olabildiğini görmüştü. Demek ki yenilikçi fikir büyük bedeller ödedikten sonra hak edilen bir eylem türüydü. Sınırlarını aşabilen insanoğlu için bir sonraki hedefine ulaşabilmek için inovasyon yapmaktan başka bir çare kalmıyordu.

Biz Felix Baumgartner‘ı tek atlayışıyla tanıdık ama bu seviyeye gelebilmek için çetin atremanlardan ve atlayışlardan geçmişti. Bu süre boyunca yaptığı çalışmaları sistematik ve planlı olarak tasarlamıştı. Yükseldiği helyum balonunun bile 4 yıl sürede tasarlandığını öğrendiğimde tarihe ismini yazdıranların gerçekten de çok sabırlı insanlar olduğuna bir kez daha şahit oldum.

Evet Felix çok sabırlıydı, 5 yıl boyunca bu atlayışı hayal etmiş ve hazırlanmıştı. Zamanı geldiğinde adını altın harflerle tarihe yazdıracak başarıya imza atacaktı. Uzaya çıktığında kapsülden başka saklanabileceği bir yer de yoktu. Atlamaktan başka kendsine hiç bir seçenek bırakmamıştı. YouTube‘dan canlı olarak milyonlarca kişinin gözü önünde kendisini 39 bin metreden boşluğa bırakarak dünya rekorunu kırmış oldu.

Felix Baumgartner bize başarının tesadüfi bir eylem olmadığını öğretti. Bize sistematik ve planlı olmayı, takım çalışmasını, “enayi enerjisi” nden sakınmayı, yenilikçiliği, stratejiyi, gelir modelini, sabrı ve en önemlisi cesareti öğretti.

Felix gibi siz de bir şeyi delice isteyip ve peşine düştüğünüzde kader size de belki dünyanın gözü önünde 15 dakikalık kendini ifade etme hakkını verecektir. Bunu başardığınızda siz de Felix Baumgartner gibi kibirden arınmış olarak şunu söyleyeceksiniz:

“Bazen ne kadar küçük olduğunuzu anlamak için gerçekten çok yükseğe çıkmanız gerek.” Felix Baumgartner

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s