Facebook biter mi?

Şimdiye kadar Facebook’un üye sayısı ile ilgili haberler çok fazla yapıldı. En son 1 milyar kullanıcıya ulaşmasıyla birlikte bilindik “Facebook biter mi” tartışması yine başladı. Ne zaman Facebook haberi çıksa yorumlara bakın insanlar Facebook’un artık biteceğini iddia ederler. Zaman tünelinden tutun artık eskisi gibi zevk vermediğine kadar haklı bazı yorumlar yaparlar.

Facebook bu yorumlara çok maruz kalmasına rağmen yükselişini hiç kaybetmedi, sonunda 1 milyar kullanıcıya ulaştı. Dile kolay, 1 milyar kullanıcı, gerçeken de muazzam bir rakam. Facebook’un eskisi gibi tat vermediği doğru bir gerçektir. Artık bazı insanlar Twitter’larını Facebook hesaplarına bağlayarak Facebook sayfalarına uğramıyorlar bile, ama tabii bu herkes için geçerli değil.

Yine de Facebook’u değerlendirirken önemli bir gerçeği atlıyoruz. Facebook halen sosyal iletişim ihtiyacını karşılayan önemli bir araçtır. Amerika hayatımda katıldığım pek çok partide insanlar birbirlerinin emaillerini veya telefon numaralarını almak yerine Facebook’larını soruyorlar. Muhatabına sorarak telefondan anında Facebook arkadaşı olarak ekliyorlar.

Kaldı ki sadece iletişim ihtiyacı da değil aynı zamanda sosyal paylaşım ihtiyacını da karşılıyor. Facebook olmasın demek insan psikolojisini es geçmektir. Şununla bu yemeği yiyorum, bak sahilde zıplıyorum, çok mutluyum, nişanlandım, evlendim, bak çocuğum ne de tatlı değil mi, ya bu içerik ne komik değil mi, sevgilimle şurada romantik bir gece geçirdim, yeni arabam nasıl, dün de amma içtik gibi sosyal içerikli mesajların biteceğini ben sanmıyorum. Paylaşılanlar “like” edilmiş mi diye bakmak ta ayrı bir ego ihtiyacını karşılıyor.

Bunun üstüne büyük markaların benim de bir Facebook sayfam olsun dedikleri için de Facebook’un kolay kolay biteceğini ben sanmıyorum. Bir siteyi tasarlarken bile Facebook Connect olmadı mı ayıplıyorlar.

Facebook sigara tiryakileri gibi, hesaplarını dolduranlar dayanamıyor sonra tekrar kullanmaya başlıyor veya yalancı diyet yapanlar gibi, şu tatlıyı bir daha yemeyeceğim deyip sonra dayanamayıp nefsine yenilenler gibi. Sanki kılcal damarlarımıza her yerden girmiş ve şu lanet şeyi kullanmayı bir türlü bırakamıyoruz. Emaillerimizi kontrol eder gibi onu kontrol etmekten kendimizi alamıyoruz.

Facebook insanı merkeze alarak, insan egosunun ihtiyaçlarını derinlemesine karşılamayı başardığı için büyümüştür. Yani insan psikolojisi ihtiyacını doğru konumlandırmış ve hazmedilebilir doğru çözümler sunmuştur. Bundan dolayı kaderinin MySpace gibi olacağını ben şu anlık için düşünmüyorum, en azından 20 yıl daha süre veriyorum. MySpace insanı tam olarak konumlandıramadığı için bitmiştir. Dikkat edin MySpace daha çok “Fun” (Eğlence) a dayalıydı, ergenlere hitap ediyordu ve her hangi bir ihtiyacı tam olarak karşılayamıyordu.

Facebook hikayesinde “kısmet” faktörünü anlamayan girişimciler çok yanıldılar. Bir Facebook yaparım tutar deyip batan çok site oldu. Hepsinin ortak özelliği ise “ihtiyacı” karşılamak yerine gereksiz klon rekabetine girmek oldu. Bir Tekno-Girişimin uzun ömürlülüğü bir ihtiyacı rakiplerinden daha iyi karşılayabilmesine bağlıdır. Klon site de olsa ihtiyacı daha iyi karşılayabiliyorsa daha çok tercih edilir. İsterse dünyanın en yenilikçi fikri olsun ihtiyacı adam gibi karşılayamıyorsa tutunma şansı çok zordur.

Peki Facebook’un karşılayamadığı ihtiyaçlar var mı? Elbette var, mesela Facebook Grupları çok tekil ve şeffaflıktan uzak şu anda. Gruplar çok kapalı kalıyor, açık grup olsa bile bir grupta dönen paylaşımların ilgili başka bir grupta gözükmesi sağlanamıyor. Mesela Facebook’ta içeriğe ulaşmak ta çok zor çünkü kullanıcı profili içerikten önce geliyor. Facebook içeriği ön planda tutsaydı dünyanın sayılı arama motorlarından biri olurdu ama işte bu seviyeye de gelemeyebilirdi. Arama motorunu gerçekleştirmek Facebook için önemli bir paradoks ama Mark Zuckerberg’ün röportajlarından arama konusunda bir şeyler planlandığını anlayabilirsiniz.

Facebook doğru zamanda dar bir kitlenin ihtiyacını doğru bir ekiple karşılamayı başarmış, bunu sistematik olarak yayabilmiştir. İhtiyacı zamanında doğru ve agresif şekilde karşıladığı için de bugünlere kadar gelebilmiştir.

Bu arada ben bu satırları yazarken bir Facebook arkadaşım kız istemedeki fotoğraflarını paylaştı. Başka bir arkadaşımdan da Üniversite’deki Döner partisi aktivitesine davet aldım. Facebook biter mi, bence sıkılan, taş atan, küfreden çok olur ama torunlarım bile görür.

One thought on “Facebook biter mi?

  1. Kalıcılığına inanıyorum , ayrıca Facebook artık çalışıyor bkz. Facebook güncellemeler , yeni nesil sayfa ve grup reklamları . Bir diğer nokta ortaya çıkan diğer sosyal platformlarda Facebook’la anlaşmalı ilerliyor.Facebook tam bir Fenomen. Teşekkürler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s