Startup Nedir?

Dünyada inanılmaz bir girişimcilik rüzgarı esiyor. Kuluçka merkezleri, konferanslar, startuplar, seminerler, yatırımcılar, yarışmalar derken Türkiye de bu kervana katılmış bulunuyor. Bu kadar hızlı gelişmeler olurken kavram karmaşası pekala olabiliyor.

Örneğin “startup” kelimesinin Türkçe karşılığı olduğunu sanıyordum. Gerçekten çok şaşırdım, Türkçe’sini bir türlü bulamamıştım. Hem yakın çevreme hem de Twitter’dan da sordum, ikna edici bir cevap alamadım. Tabii ki sonra uzun uğraşlar sonunda bulmuştum. Bulduğum kelime ise Özgirişim

Bu bana “computer” çağının başlangıcındaki durumu hatırlatıyor. Yeni çağın başladığını farkeden Türk Dil Kurumu “Bilgisayar” sözcüğünü çıkartarak önemli bir ilke imza atmıştı. Şimdi de yeni bir girişimcilik çağı başlıyor ve kavramları yerli yerine acilen oturtmamız gerekiyor.

Girişimcilik ekosisteminde “startup” kelimesi en çok kullanılan sözcüklerden. Yeni bir girişime başlamış şirketler için kullanılıyor ancak “girişim” sözcüğünü “startup” için kullanmak kavramların zihnimizde halen yerine oturtamadığımızı gösteriyor. Bundan dolayı startup için özgirişim kelimesini seçtim.

Nasıl Başardılar ve Özgirişim

nasilbasardilarBir yandan yeni kavramlarlar tanışırken bir taraftan da onun içeriğini anlamaya matuf gayret gerekiyor. Modern zamanın hızlı döngüsünde en güncel bilgileri takip etmek için daha ayrıntılı bilgi gerekebiliyor.

Bunun için Startup dünyasını başarı modellerini Nasıl Başardılar kitabımda ayrıntılı olarak ele alıyorum. Kitabımda Startup hakkında son derece detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Başta dediğim gibi uzun uzun araştırmalardan ve beyin jimnastiğinden sonra aslında şahsen startup için ben kendim bir kelime buldum bile: Özgirişim

Ancak yine de kitabımda özgirişim kelimesini henüz hiç kullanmadım. Belki bir gün özgirişim startup yerine kullanılır. Olursa oldukça onur duyarım.  İnsan yabancı kelime kullandığında bir konuyu içine tam olarak sindiremiyor. Kanımca özgirişim içinde sadeliği ve özü yansıttığı için startup yerine geçebilecek bir kelime.

Nasıl Başardılar kitabımda startup ile ilgili daha detaylı bilgiyi buradan bulabilirsiniz.

 

Pivot Döngüsü

Gelin biz startup kavramına genel bir bakış yapmaya devam edelim. Bıyığı yeni terlemiş startup bir şirketin dinamikleri son derece farklıdır. Startup büyük pazara hitap eder ancak “pivot” dediğimiz bir döngü eşiği vardır. “Pivot” döngüsünde startup ilk müşterileriyle veya servis kullanıcılarıyla prototipini hayata geçirerek modelini ispatlamaya çalışır. Bu dönemde genellikle startup‘ın sunmuş olduğu ürünü veya servisi müşteri veya kullanıcı şekillendirir. “Pivot” döngüsünden çıkan startup iş modelini, fikrini ispatlamış ve artık geniş kitleye açılabilme hakkına sahip olmuştur.

Bundan sonra startup elinden geldiğince hitap ettiği büyük pazarda müşteri kitlesini katlayarak hızlı bir büyüme hızını yakalamaya çalışacaktır. 2-3 kişilik şirkete kısa zamanda personel alımı yapılacak, takımlar oluşturulacak ve kurumsallığın gerektirdiği muhasebe, insan kaynakları, hukuksal prosedürler gibi departmanlar oluşturulacaktır.

Dolayısıyla “girişim” kelimesi “startup” yerine kesinlikle geçmez. Bir bakkal, manav, lokanta da girişimdir ama hitap ettiği dar kitle ve ulaşabileceği büyüklük belli olduğundan startup olarak sayılması yanlıştır. Eğer lokal küçük işletmeler “Franchising” modelini benimseyip ülke çapında zincirler oluşturabilirseler onlar da başlangıç aşamasında startup sayılırlar. Yani büyük pazar kitlesine hitap edebilen, hızlı büyüme grafiğine talip başlangıç aşamasındaki şirketler startup sayılırlar.

Biz Türklerin “Başka şubemiz yoktur mantığından çıkıp, Franchising modelini ne zaman öğreneceğimizi merak ediyorum. Yurt dışına gelen Türk’ler bile değişmiyor. Bir lokanta açıyorlar, yirmi yıl orada kalıyorlar. Amerika gibi Franchising Fast Food modellerinin vatanında Türk’ler halen aynı kalıyorsa bu durum modern ekonomiyi, markalaşmayı ve onun gerektirdiği kavramları tam benimseyemeyişimizin göstergesidir.

Türkiye’nin artık startup lara ihtiyacı var, girişimlere değil. Startuplar marka olabilme potansiyeline sahipler. Markalaşmak bir startup şirketinin en büyük hayali olmalıdır. Büyük düşün küçük başla, yani startup kur markalaş anlıyorum ben bundan.

İşin kötüsü de ne biliyor musunuz. Devletin de “startup” ve “girişim” kavramlarının arasındaki farktan anladığı yok. Tv, gazete gibi geleneksel medya sosyal medyaya savaş açtığı ve kaynak gösterilse bile alıntı yapılmasının yasalarla önüne geçilmeye çalışıldığı bir ülkede, sizin dinazorlara startup kavramını anlatabilmeniz çok zordur.

Amerika’da startuplar için C-Corp türünde şirket türü bile var. Bir startupın LLC (Limited) şirket kurması gerekmiyor, C-Corp şirket türü kurarak vergiden masrafları kısıyor hem de yatırımcıyla legal prosedürler kolaylaşıyor. Devlet startup’larını yasal olarak konumlandırdığında girişimcilik ekosisteminde bir çığır açmış sayılıyor.

Henüz startup kelimesinin Türkçe karşılığını ben bulamadım. Bu kadar önemli bir kavramın Türkçe karşılığına girişimcilik ekosistemdeki insanların duyarsızlığı da ayrı bir problem. Bir milletin dili kendi özüdür, kültürünü şekillendirmede ve korumada baş unsudur. Başka milletlerin teknolojisini, tekniğini, iş modellerini alalım da onun dilini niye alıyoruz. İlk önce startup ın ne olduğunu anlamamız gerekiyor sonra da adam akıllı bir Türkçe isim vermemiz gerekiyor.

İnovasyon = Yenilik,
Incubator = Kuluçka
Accelerator = Hızlandırıcı
Pivot = Döngü Noktası
Startup = ?  (Bence Özgirişim)

16 thoughts on “Startup Nedir?

 1. Startup kelimesi ile okulda dijital pazarlama dersinde tanışmıştım. Yaw bu ne demek diye araştırıp sonra kendimde girişimcilik ile bağdaşan bir terim demiştim. Ama startup aslında bir iş fikrinin şirketleşmeye başlama süreci demek lazım sanırım. Yani büyük bir şirket marka olmadan önceki küçük başlangıç hali.. evrimleşme dönemi.. Çünkü hiç bir şey belirli değil.. Belirsizlikler çok..

  Ama yazınız başarılı.. teşekkürler

 2. Geri bildirim: İçeriğe İnanan Lider İhtiyacı | 2kere2beseder

 3. Çok iyi bir noktaya dokunmuşsunuz teşekkür ediyorum. Yalnız bu çalışmalar üniversitede yapılması gerekirken üniversitelerde sınavlarda dahi ingilizce terimler kullanıyoruz bakalım bir çalışma olacak mı ?

 4. Geri bildirim: Startup Kültürü Türkiye’ye Uyar mı? | 2kere2beseder

 5. Geri bildirim: Türk Usulü Startup’lardaki Sorunların Özeti | 2kere2beseder

 6. Geri bildirim: Zaman Gazetesi Pazar Eki’ndeki Röportaj – Özgirişim | 2kere2beseder

 7. Geri bildirim: Bir girişime nasıl başlanmalı? – Webmaster.Kitchen – Türkiye'nin Webmaster Mutfağı

 8. özgirişim saçma olmuş hocam. startup’ın türkçesi girişimdir.

  terim icat edicem diye kasmışsınız biraz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s