İnovasyon’un (Yenilik) daraltılıp fışkırtılması lazım

Tarihte pek çok komutan İstanbul’u fethetmeye çalıştı, sayısız defa İstanbul surları işgale maruz kaldı ama içeriye kimse girememişti. Bununla ilgili Hadis-i Şerif’in varlığını bilen Müslümanlar da bu şerefe nail olmak istemiş ve onlar da İstanbul’u herkesten daha çok fethetmek istiyordu.  Her bir Padişah adayının mutlaka bir ilim öğrenmesi gerektiğini öğrenen Fatih İstanbul’un Fethinin önünü açacak “Şahi Topları” olarak bilinen topların çizimini ve tasarımını bizzat kendisi yapmıştı.

Genç Fatih için bu yenilik yeterli değildi ve kimsenin aklına gelmeyen şeyi yapmış ve gemileri karadan yürütmüştü.  Yenilikçi devrimci olmak herkesin en zoru başarmak için aynı yolu denediği ve sonuç alamadığı yöntemler yerine hiç bir insanın aklına gelmeyeni yapmak demektir. Fatih işte bunu başarmıştı, çok yönlüydü, Mühendis‘ti, Komutan‘dı ve en önemlisi çok dil bilen entellektüel bir Alimdi.

Her gün şehit haberlerine olan aşinalığımızla yüzsüzlüğü oynasak ta içimizde derin yaralar açmaya devam ediyor. Gencecik fidanların şehit edilmesi yüreklerimizi dağlıyor. Defalarca aynı yolu denedik, bitiremedik bu terör sorununu. Asker gönderdik ama dağa çıkanlar daha çok arttı, siyaset yapın dedik meclisten küstahlar içeriye girdi fütursuzca teröre destek verdiler. Her şeyi denedik ama hiç bitiremedik şu lanet sorunumuzu.

Hiç kimsenin aklına gelmeyen çok farklı bir çözüme ihtiyacımız var. Dağdaki terörü mağara deliklerinden bile çıkartmayacak teknik bir inovasyon, mecliste teröre destek veren küstahları susturacak siyasi bir inovasyon ve Güney Doğu’daki sevgili Kürt halkının gönlünü kazanacak sosyal ve toplumsal bir inovasyona ihtiyacımız var. Çıkmaza girdik, aynı yollar kar etmedi, artık problemi iyice daraltıp yenilik fışkırtmamız gerekiyor.

Dikkatinizi çektiyse Tarih’teki yenilikler ilk önce teknik olarak başlıyor. Toplumsal yenilikler ve icraatlar sonrasında meşru hale geliyor çünkü bu dünyada güç meşruluğun kaynağı olarak sayılıyor. Terörü bitirmenin yolu ilk olarak eğitim, siyaset değil teknik bir buluşla mümkündür. Şu anda “Anka Kuşu” insansız hava araçlarımızı üretmeye başladık. İlk testlerde başarısız olsak ta kısa zamanda İsrail’lilerin Heron‘larından kurtulup bu seviyeye gelmemiz bile bir mucize. “Anka Kuşu” projesi kadar hiç heyecanlanmamıştım şimdiye kadar.

Ne yazık ki bu önemli haber medyada ilk test uçuşundaki başarısızlığıyla anıldı. Halbuki bazen en büyük şerlerde hayır vardır prensibi gerçekleşebilir çünkü kendi içimizdeki terörü teknik buluşlarla bitirmek demek başka ülkelere karşı da peşi sıra farklı savunma teknolojileri üretebilmek demektir. Bugün Amerika’da milyar dolarlar harcanıyor insansız hava araçları için. Bu kadar önemli teknik bir çalışmanın farkında olmayan gafiller bir gün anlayacaklar bunun ne demek olduğunu. Kendi çocuklarını dağda savaşmaya göndermek yerine insansız hava araçlarını gönderdiklerinde anlayacaklardır.

İnovasyon sadece savunma, fetih ve savaş gibi alanlarda değil aynı zamanda IT sektöründe de geçerli bir akçedir. Bugün Twitter’ın 140 karaktere sığdırdığı yeniliği görmezden gelemeyiz. Herkese kendini pazarlama ve kişisel basın hakkını veren bir icattır Twitter. @, Mention, Retweet gibi özelliklerle 140 karakterin nelerini değiştirebileceğine hepimiz şahit oluyoruz. Dar alanda üretilen inovasyonun tazyikli fışkırmasıyla kendisini herkese kabul ettirmiştir Twitter.

Yurt dışındaki masterımın ilk yıllarında bize yenilikçi bir fikir oluşturabilmek için problemi iyice daraltmanın zaruretinden bahsetmişlerdi. Problem iyice daraltılmalı, mini minnacık hale getirilmeli, toplum yararına olan özellikleriyle belli bir kitleye açılmalı, defalarca denendikten sonra elde edilen ufak prototipi daha geniş kitleye yaymanın yolları araştırılmalıdır.

Amerika California eyaletindeki “Silikon Vadisi” de ciddi bir zaruretten ortaya çıkmıştır. Ekonomik darboğaza giren Üniversite’ler yerleşim yerlerini şirketlere kiralatınca bütün insanlığın geleceğini şekillendirecek kaderi bir karar aldıklarının farkında değildiler. Onlar sadece ekonomik bunalımdan kurtulmanın yollarını arıyorlardı. Zaten Amerika sistemi de yoğunlaştırılmış fiziki sektör modeline dayandığı için Vadiden yeniliklerin çıkması kaçınılmaz olmuştu.

1960 ve 1970 yıllarda Steve Jobs, Bill Gates’lerin PC lerle uğraştığı bir devirde biz dahil pek çok ülke darbelerle, anarşiyle boğuşuyordu. Benim gibiler henüz doğmamıştı bile.  Ama artık onlar da rakipsiz değil. Bütün IT buluşlarının artık Silikon Vadisi’nden de çıkması gerekmiyor. Angry Birds Finlandiya’dan, Spotify İsveç’ten, mp3 İtalya’dan ve SAP de Almanya’dan çıktıysa yenilik dünyanın bütün her yerinde mümkündür.

Bugün Türkiye’de Fütürist derneklerinin çıkması, Girişimcilik furyasına Türk’lerin de katılması bile ilerideki çok büyük değişimlerin habercisidir. Artık biz de hayal ediyoruz, biz de Uluslararası organizasyonları takip ediyoruz, katılıyoruz yalnız işte bunlar yeterli değil. Kalitede katma değer oluşturmak için kopyala yapıştır zihniyetinden yenilikçi zihniyete geçmenin yollarını aramalıyız.

Yenilik niceliğin daraltılıp niteliğin ön plana çıkartılmasıyla başlar. Başarılı prototipin ardından da niceliğe yönelme ve geniş pazar kitlesine hitap edebilmek gerekir. Böyle bir mentaliteye dair Türkiye’de henüz ciddi bir ilerleyiş yok.

Dar alanda sıkışıp kalmışsanız, ekonomik bunalıma girmişseniz, başınızda dertler pervane gibi dönüp dolaşıyorsa sorunlarınızın içinde sizi geleceğe taşıyacak büyük yenilikler mutlaka barındırır. Yeter ki siz bunun farkında olun ve problemlerin üstüne büyük bir kararlılık, cesaret ve farklı bakış açısıyla gidin. Bunu yaptığınız takdirde şunu demeye hak kazanırsınız: “Başarısızlık yoktur sonuçlar vardır.

One thought on “İnovasyon’un (Yenilik) daraltılıp fışkırtılması lazım

  1. Mehmet,

    Dünya değişiyor gerektiğinde dünyayı değiştirmek için en iyi zaman olduğunu.Zorluklar Türkiye’de birçok vardır ve yüz olacak muhalefet sonsuz olacak olsa, bu çok fırsat yatıyor.

    en iyi,
    Amanda Frazier

    (Bu doğru dışarı gelmezse Üzgünüm, Google Translate kullanıyorum)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s