Yaşlılıkla Hesaplaşabilmek

Bir gece hayatımda hiç görmediğim enteresan bir rüya görmüştüm. Rüyamda kare kare gençlikten ihtiyarlığa doğru yüzümün şeklinin nasıl değiştiğini görmüştüm. Yani Allah sağlık sıhhat verirse eğer şimdiden yaşlandığımdaki halimi de görmüş oldum.

Bir gencin hiç kurgulamayacağı gelecek hiç şüphesiz yaşlılık halidir. Sevgilisini şimdiki gibi sevebilecek mi? Kaç çocuğu olacak, ne kadar torunu olacak, güçten düştüğünde emekli maaşı yetecek mi, sağlığı nolacak gibi durumları zamanı gelince nasıl olsa görecektir çünkü.

Halbuki bence yaşlılıkla ilgili hesaplaşılması gereken en önemli mesele sevgi meselesidir. Yaşlılık halinde eşini şefkatle sevmeye devam edebilecek midir, sevdiklerinden beklediği ilgiyi görebilecek midir gibi soruların sorulması gerekir.

Şu anki sevgililerin ne kadar suni olduğunu görünce ve boşanmaların hat safhada olduğuna tanık olunca buna cevap vermek gerçekten çok zor oluyor.

Özellikle sürekli sevgili değiştiren gençler bitip tükenmek bilmeyen iştahlarının neler getireceğini yaşlandıklarında anlayacaklardır. Gençlik yıllarını boş ilişki ve sevgilerle suistimal edenler kanımca Kader’in hikmetli hükmüne maruz kalıp yalnız kalacaklardır ve derinden bir ahh çekeceklerdir.

Gözlemlediğim kadarıyla yaşlılığın en zor yönü yalnızlık olsa gerek. Çocuklarının kendisine yeterince değer vermediğini düşünmesi, torunlarının kendisiyle yeterince ilgilenmeyişi gibi yalnızlıklar işin en hafif yanı kalıyor artık. Bir de ebeveynlerini huzur evine atanlar var, onların hali daha da acıklı.

Bir aralar Kayışdağı Darülaceze’de çalışan bir tanıdığım vardı. Kendisinden yaşlılarla ilgili çok hikaye dinlemiştim. Hikayelerin temel ortak noktası yaşlıların büyük bir özlemle sevdiklerini tekrar görebilme arzusu ve bekledikleri ilgiydi. Beklentileri sevgiden başka bir şey değildi.

Evet yaşlılığın en zor hali sevgiden mahrum olarak yaşamaktır. Beklediğin ilgiyi görememenin getireceği bunalım belki de ömrün kendisini de kısaltıyordur, kim bilir.

“Annen baban yaşlandığında onlara öff bile deme” diyen Kutsal Kitabımızın ayetleri bizleri uyarsa da buna uyan yeni nesil bulmak artık çok zor. İhtiyaç olmayan şeyler ihtiyaç olarak gösterilirken, insanlar şükürsüzlük girdabında boğulurken, hürmet aranır olurken, büyüğe saygı ortadan kalkarken, televizyon dizileri karmaşık ilişkileri pompalarken ve sevgiler cep telefonlarında ve sosyal medyada sözcüklere indirgenirken böyle bir nesil beklemek çok zor.

Yaşlılıkla hesaplaşabilmek çok zor, hayat hızlı geçiyor, bir gün biz de yaşlanacağız. Allah ömür verirse ve yaşlanırsam bu satırları tekrar okuyacağım. Aklıma anne ve babasına hürmet göstermeyen kibirli insanları getireceğim, onların akıbetlerini merak edip araştıracağım ve kendiminkiyle karşılaştıracağım. Şimdiye kadar en ufak bile olsa peder ve validemin gönüllerini ferah tutup onları üzmemeye çalışan birisi olarak müstakbel çocuklarımdan aynısını bekleyeceğim. Kendi durumumu başkalarıyla karşılaştıracağım.

Yaşlılık gelince insan çocuklaşır, bu sefer roller değişir ve bakma sırası çocuklara geçer. Bundan böyle sevgi ve şefkati çocuklar ebeveynlerine gösterecek, onları hiç incitmeyecek ve bir dediğini iki etmeyecektir.

Yaşlılar ve çocuklar evin bereketidir ve kazaları önleyici birer garantörlerdir. Musibete uğramak istemeyenler evinde mutlaka ya çocuk ya da yaşlı bulundursun.

Onların yumuşak pamuk yanaklarından öptüğünüzde melekleri öptüğünüz hissine kapılırsınız. Yaşlıların bir de duaları çok etkilidir. Onların dualarını mutlaka alınız, inanın bana faydasını misliyle göreceksiniz. Ben ebeveynlerimin ve anneannemin bana yaptıkları dualarının faydasını çok gördüm, halen de görüyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s