İyi Bir Lider Kimdir?

İyi bir lider motivasyoncu, ilham verici, kitleleri harekete geçiricidir. Onları peşinden sürükleyebilen, ekibini yönlendirebilen insan türüdür. Evet lider ekibini yönlendirir, onları yönetmeye çalışmaz, zaten böyle bir zorunluluğu da yoktur. Liderin operasyonel işlerini yine kendi altındaki yöneticileri tamamlar.

İyi bir lider istişare ve toplantılarla her ne kadar başkalarının görüşlerini alsa da büyük kararları kendisi alır. Bunun nasıl hayata geçirileceğini ve detaylarını ekibine danışır.

İyi bir liderin davası olur, bu davanın sancısını yaşar. Esprili, yumuşak huylu olsa da davasının yükü  konuşmalarından ve yüzünden süzülen hüzünlü, sancılı halden rahatlıkla anlaşılabilir. Davasına sahip çıkabilecek insanlar gönülden etrafında kenetlenirler ve onunla birlikte çalışırlar. Onları hem kendilerine hem de topluma yararlı olabileceklerine indandırır.

İyi bir lider ekip üyelerinin karakterini analiz edebilendir. Kim sinirli, kim yumuşak huylu, kim sabırlı, kim aceleci, kim dayanıklı, kim kıvrak zekalı, kim çalışkan, kim ukela, kim bencil, kim egoist hepsini  görebilen ve buna göre onları yönlendirebilendir. Müspet-menfi farketmez her türlü karakterdeki insanı kendi davasında uygun bir görevde istihdam edebilen, onların egolarını ve duygularını doğru istikamette istihdam edebilen kişidir.

İyi bir liderin ekibiyle duygusal bir bağı vardır. Aralarında sevgi bağı vardır. Zor zamanlarında ilk danışacakları kişidir. Onlara insanca davranan, onların iktisadi, ailevi ve psikolojik problemlerini projelerinden daha üstün tutan kişidir iyi bir lider.

İyi bir lider denge insanıdır. Duygusallığını ve profesyonelliğini dengeleyebilendir. İş için insanı, insan için işi feda etmeyendir. En başından her türlü suistimallığın önüne zekice engeller koyarak muhtemel papaz olunabilecek durumları baştan önleyendir. İhtiyaç olursa ekibiyle papaz olmak zaten yöneticilerinin işidir.

İyi bir lider yenilikçidir, ekibiyle vizyonunu paylaşır ve onları ikna edebilir. Onların kişisel gelişimine katkıda bulunur, onlara karşı sabırlı müsamahalı davranır.

İyi bir lider boş durmayı sevmeyendir. Aksiyon onun yaşam standardıdır. Hareketsiz bir davanın pörsüyeceğini herkesten evvel kendisi bilir. Hep ön sırada koşu halinde olduğu için arkasındakileri etkiler ve peşinden sürükler.

İyi bir lider kurumsal zihniyettedir. Kurumunda veya topluluğunda oluşturduğu standartlar ve kurallar yazılıdır. En azından amatör olarak başladığı ekibinin sayısı arttığında kurumsal olma zorunluluğunu iyi bilendir.

İyi bir lider en küçük başarı adımlarını bile ekibiyle birlikte kutlayandır. Onları ödüllendiren, sinerjiyi her şeyin üstünde tutan ve ekibinin nabzını sürekli yoklayandır. Ekibinde sosyal anılar biriktirmeye özen gösterendir. Ekibinden ayrılanların en çok hatırlayacakları şeyin bu anılar olduğunu bilendir. Bunun için piknik, tatil, parti masraflarından kesinlikle kaçmayandır.

İyi bir lider istendiği zaman ulaşılabilen, dertleşilebilen ve nitelikli insanlarla duygusal birliktelik yaşayabilendir. İyi bir lider aslında en duygusal insanlardan daha çok duygusaldır. Ailesini, çocuklarını, sevgilisini, eşini davasına feda etmeyecek kadar da civanmerttir.

İyi bir liderin üstün sezgi yetenekleri vardır. Yamuk insanlarla birlikte oturduğunda onların kalp ibrelerini hissedebilecek kadar yoğun kalplidir. Sezgilerini vereceği kararlar için kullanmayan ama dikkatli olmak adına her zaman sezgilerine güvenendir.

Kısaca iyi bir lider sosyal zekası yüksek, alın terinin değerini anlayabilen, bunun için her türlü duygusal motivasyonu sağlayabilen, kendi iç motorundaki doğallığının enerjisini ekibine aktarabilen, içindeki heyecanı takipçilerine boşaltabilen, onları hem kendilerine hem de topluma faydalı yararlı bireyler olarak yetiştirip yönlendirebilen insan türüdür.

2 thoughts on “İyi Bir Lider Kimdir?

  1. Geri bildirim: İçeriğe İnanan Lider İhtiyacı | 2kere2beseder

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s