Yetiket’in Yeni Paylaşım Modeli

Dün itibariyle Yetiket’in paylaşım modelini hayata geçirmiş bulunuyoruz. Facebook’ta “share“, Twitter’da “retweet“, Pinterest’te ise “pin” olduğunu biliyoruz. Yetiket’in paylaşım modeli de “up” (yukarı) olarak tasarlanmıştır.

Yetiket alışılageldiğimiz forum mantığını sosyal ortama taşımıştır. Konular etrafında bir araya gelip etiketler üzerinden içerik paylaşarak gündem belirleme esasına dayalıdır. Ancak şimdiye kadar daha önce paylaşılan içerikler zamanla başka içerikler eklendikçe aşağı kayarak kayboluyordu.

Artık “up” layarak bu dertten kurtulmuş oluyoruz. Beğendiğiniz herhangi bir içeriği “up” layarak anasayfada ilk sırada tekrar gündemde tutabilirsiniz. Böylelikle içerik döngüsü hız kazanarak gözden kaçan içerikler de tekrar kullanıcıyla buluşma şansı yakalamıştır.

Sosyal forum özelliğini gösteren Yetiket Türkiye’de yeni bir sosyal ağ kültürü oluşturabilecek midir bunu zaman gösterecektir. Yalnız “up” özelliğini dün koymamıza rağmen gözle görülür bir içerik döngüsü oluşmuştur. Bir içerik “up” landığında içerik sahibine otomotik e-posta bildirimi gitmektedir.

Şu an için sadece site içi paylaşım modeli olsa da orta vadede  “up” API çıkartarak biz de sosyal ağda yerimizi almak istiyoruz. Şimdilik 650 kişilik mütevazi kullanıcı kitlesiyle adım adım yürümenin ve kullanıcıların ihtiyacına göre şekillenmenin en iyi yöntem olduğunu düşünüyoruz.

Up” lamanın yeni bir sosyal ağ kültürü kazandıracağını umuyoruz. Yetiket’te kendi ince zevklerini paylaşanlar oldukça, kaliteli içerikler tekrar ve tekrar gündeme taşınarak etkileşim en üst seviyeye çıkacaktır. Ben en çok müzik paylaşmayı seviyorum. Beğendiğim bir YouTube videosu aşağılarda kaybolduysa tekrar gündeme taşıyorum.

“Up” kültürü gerçekten de içerik paylaşmaktan hoşlananların çok ihtiyaç duyduğu bir özellikti. Sonunda bu eksikliği de gidermiş olduk. Facebook’ta bir Hintli arkadaşım içerik sorduğunda istediğim içeriği bulamamıştım. Facebook’ta gerçekten de içeriğe ulaşma sıkıntısı var. İçerikler aşağıya doğru kayboluyor. Yetiket’te ise içerikler kaybolmak yerine tekrar gündemde tutulabilir ve kullanıcı isterse yıllar sonra bile aramalardan içeriğine ulaşıp tekrar gündeme taşıyabilir.

Twitter’da ise ReTweet lerle anlık konuşmalar oluyor. Her ne kadar Twitter içeriğini arayabilseniz de içerik depolanması amacıyla kullanılmıyor. Yetiket amaç olarak Twitter’dan farklılık arzediyor. Yetiket’te içeriğin depolanması, şeffaf guruplama mantığı ve beğenilen aynı içeriklerin tekrar gündeme getirilmesi ile Twitter’dan kendini farklılaştırıyor.

Şimdilik “up” lanan içerikler sadece anasayfad gündeme getiriliyor. Yetiket’in kullanıcısı arttıkça “up” lama kültürünü grup etiketlerine taşımayı düşünüyoruz. Anasayfada ise “up” lamak imtiyazlı olacak ve bizim için farklı bir gelir modelinin kapısını açacaktır.

Umarız Yetiket kullanıcıları beğendikleri içerikleri “up” layarak gündemde en üst sıralara taşırlar ve farklı bir sosyal ağ kültürünün tadına varmış olurlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s