Devir yerel girişimci devri

Son zamanlarda Türk İnternet pazarında ilginç gelişmeler oluyor. Enuygun.com’un kurucusu Çağlar Erol’un Türkiye’de kalifiye programcı bulmanın zorluğundan bahseden“IT’de nitelikli işgücü krizi ve çözümü” yazısından sonra deyim yerindeyse yer yerinden oynadı, herkes içini döktü, konu inanılmaz yorum bombardımanına maruz kaldı. Webrazzi’yi bu kadar çok hareketli gördüğümü hatırlamıyordum. Şahsen Çağlar Bey’in çözüm olarak topu devlete atması ve yurt dışından yabancı IT elamanı ihtiyacı karşılama fikri beni de çok şaşırttı. Yurtdışından Türkiye’ye dönüş yapmayı planlayan benim gibiler eminim bu yazıdan sonra iyice alınmıştır.

Derken Webrazzi’den  ikinci bir bomba haber daha geldi.  “Rocket Türkiye İnternet operasyonunu  kapatıyor” haberiyle de farklı bir tartışma daha başlamış oldu. Bu haber de piyasada bomba etkisi yaptı çünkü Rocket İnternet’in Türkiye piyasasından çekilmesi gerçekten de büyük bir haberdi.

Bu tartışmalarla ben de yeni şeyler öğrenmiş oldum. Mesela meşhur klon üstadları Samwer kardeşlerin Rocket İnternet’ini agresif ve acımasız olduğunu biliyordum ama 400 çalışanını mutlu edebildiğinden haberim yoktu. Dışarıya karşı acımasız içeriye karşı yumuşak iş politikasına sahip Rocket İnternet aslında bizler için ibretlik nüanslarla dolu. Hem verdikleri yüksek maaşlar hem de esnek çalışma ortamından duyulan memnuniyeti de duymayan kalmamıştır. Cazip çalışma şartlarıyla Türkiye’nin en iyi IT ekiplerinden birine sahip olan Rocket İnternet’in Türkiye’den ayrılmasıyla 400 kişinin işsiz kalması da en çok Çağlar Erol Bey’e yarayacak bir durumdur.

Evet yukarıdaki haberlerden ben şöyle bir sonuç çıkardım; lokal pazar kültürünü tanıyan yeni yerel girişimciler için fırsatlar kapıda bekliyor. Bu bölge her ne kadar Avrupalılaşsa da kendi tüketim kültüründen vazgeçeceğe benzemiyor. Kendi yerel filmlerini bile başarılı Amerikan filmlerinden daha fazla izleyen bir kitlenin kültür yapısını anlayarak içerik ve hizmet sunmanız gerekiyor.

Son zamanlarda yerel kültüre göre içerik üretip başarı sağlayan en tipik örneklerden biri Peak Games olsa gerek. Ürettikleri oyunları MENA bölgesi tüketicisine göre yerelleştirmeleri çok önemli bir ayrıntı. Şimdiye kadar yabancı bir girişimcinin başaramadığı ve Türk girişimci Sidar Şahin’nin günlük 10 milyon mobil oyun oynatabilmesi hepimize örnek olması gereken bir başarıdır. MENA Modeli yazımda bölgesel coğrafya ile ilgili detayları bulabilirsiniz.

Ayrıca dikkatinizi bir şey çekti mi, son zamanlarda dizi sektöründe Osmanlı dizileri öne çıkmaya başladı. Ratinglerinin de yüksek olması Türk milletinin kendi kimlik ve kültürel kodlarına olan ihtiyacın ve özlemin bir yansıması gibi duruyor. Fetih 1453 filminin bu kadar çok izlenmesi filmin kalitesinden ziyade geçmişteki büyüklüğe duyulan özlemin göstergesidir. Zaten Türk dizilerinin Arap ülkelerinde tutmasının sebeplerinden birisi de ortak kültürden kaynaklanıyor.

Osmanlı ve Türk tarihindeki otantik mekanlardan tutun, kıyafetlerine kadar moda sektöründe yeni fırsatlar doğuyor. İnternet, konsol ve mobil oyunlar için yerli yaşam biçimini yansıtan digital içerikler yeni girişimcilere göz kırpıyor. Milli figürleri temsil eden filmler diziler hüsnü kabul buluyor.

Devir yerel girişimci devri artık, dışarıdan modellenerek veya tamamen klonlanmış ta olsa ancak bölgesel insanların kimlik ve tüketim ihtiyaçlarını gözetip bu çizgide tüketim modelleri oluşturabilenler Türkiye’de geleceğin girişimcileri olarak sahnede yerlerini alacaklar. Dönüp dolaşıp aynı sonuca geliyoruz değil mi: Taklit ederek değil taklit edilerek kendin olursun!

One thought on “Devir yerel girişimci devri

  1. Geri bildirim: İçeriğe İnanan Lider İhtiyacı | 2kere2beseder

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s