Yetiket’in henüz farkedilmeyen en önemli özelliği: Şeffaf Gruplar

Yetiket.com projesi bütün hızıyla devam ediyor ancak Yetiket fikrinin anlaşılması ve kullanılması zaman alacağa benziyor. Tasarımda ve kullanılabilirlik fonksiyonunda sürekli güncellemeler yapılıyor. Şu an için 650 kişilik mütevazi kitlesinin geri dönüşümüne göre site kendini yapılandırmaya devam ediyor.

Yetiket gündemlerin belirlendiği ve takip edildiği çok farklı bir sosyal ağ. İlk versiyonunda Facebook ve Twitter ile karşılaştırıyorlardı, sonra Twitter ve Friendfeed ile karşılaştırdılar, şimdi de Twitter ve Pinterest’in karışımı diyorlar. Halbuki benzerlikler içerse de kendi özgün fikir ve dinamiğini taşımaktadır. Daha çok Twitter’ı andırdığını söyleseler de hem kişi takibi hem de konu takibi ve depolaması yapabildiği için kendini Twitter’dan farklılaştırıyor.

Gelelim Yetiket’in konuşulmayan en önemli özelliğine: Yetiket’in en önemli özelliği sosyal ağlara yeni bir gruplama modeli getirmesidir. Facebook gruplarında mesela gruplar tekildir. Her komünite kendi grubunu açar. İster tamamen açık (public) veya gizli (private) olsun grubun admini içerik paylaşır ve kullanıcılar beğenirler ya da yorumlarlar. İçerik etkileşimi genellikle tek yönlüdür, yani adminden kullanıcıya doğru akar.  Ayrıca Facebook grupları arasında da bir bağlantı yoktur. Örneğin bir Üniversite’nin pek çok kulübü kendi grubunu açar ve kimse diğer gruplarda neler döndüğünü bilmez.

İşte Yetiket bu sorunlara basit bir çözüm getiriyor ve “etiket” leri kullanarak bir içeriğin hem başka bir grupta görünebilmesini sağlıyor hem de  gruplarda ortak katılımla herkesin içerik paylaşmasını sağlıyor. Paylaşımı grup adminlerinin belirlediği gündemler üzerinden yapıyorlar. Yani adminler daha çok konuşulacak gündemleri belirleyen insanlar oluyor. Ondan sonra eşit katılımla insanlar etiketler üzerinden konuşuyorlar.

Örneğin A ve B Üniversite grupları “Bilgi Yarışması” etiketiyle içerik paylaştıklarında herkes içeriği kendi grubunda görüyor ama “Bilgi Yarışması” etiketine tıkladıklarında A ve B Üniversitelerinin içeriklerinin tümünü görüyorlar. Yetiket kendi gruplarındaki içerik şeffaflığıyla içeriğin daha geniş kitleye ulaşmasını sağlıyor. Gelecekte 50 Üniversite’nin “Bahar Festivali” etiketini paylaştıklarını düşünün. “Bahar Festivali” etiket sayfasına giderek 50 Üniversite’nin yazı ve resimlerini aynı anda görebilme şansınız var çünkü “Bahar Festivali” etiketi iki Üniversite’nin de kullandığı ortak etiket oluyor.

Yetiket gruplarındaki bu şeffaflık beraberinde hiyerarşik kurumlar için önemli bir çözüm sunuyor. Yine Üniversite örneğine dönelim. Yetiket grupları ile bir Üniversite’nin altında değişik öğrenci kulüplerini  tek çatı altında tutabilmek mümkün. “A Üniversitesi Kulüpleri” etiketi altına kulüp etiketlerini gündem olarak belirlemeniz hiyerarşik yapı kurmak için yeterli. İlerideki büyük senaryoları hayal edebilirsiniz. Mesela “YÖK” etiketiyle altına bütün Üniversite etiketlerinin eşleştirildiğini düşünün. “YÖK” etiketinin tek bir mesajla bütün Üniversite’lerle içeriğini paylaşabimesi mümkün.

Yetiket’i ilk tasarlarken Facebook gibi grupların çok kapalı olduğunu gördük. Bundan dolayı her bir içeriğe maximum 4 etiket yapıştırabilme özelliğini koyarak “şeffaf gruplama” modelinin temellerini atmış olduk.  Bu modelin sosyal ağlarda sihirli kelime olarak bilinen “açıklık” (openness) özelliğini bir adım daha öteye taşıyacağını öngörüyoruz.

Şu an için Yetiket’in gruplama modeli sitenin kullanıcıları tarafından henüz tam keşfedilmedi. Kullanıcılar şu an için sadece etiketleri seçerek içerik paylaşıyorlar ve kendi gündemlerini belirliyorlar. Zamanla Yetiket gruplarındaki transparan özelliğini keşfettiklerinde Türkiye’de ve belki de dünyada soayal ağlarda bir ilki gerçekleştirerek yeni bir “tagging” kültürünü oluşturmuş olacağız. İşte o zaman kullanıcılar kendi gruplarını oluşturmaya başlayacak ve birlikte ortak etiketler kullanmaya özen gösterecekler. Bu yeni kültür sosyal ağlarda yeni bir “yardımlaşma” (collaboration) kültürü de yaratmış olacak.

Geleceğin sosyal ağları daha şeffaf, açık ve yardımlaşmayı diğerlerinden daha çok derinlemesine sağlayabilenler olacak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s