Başarıda yaş faktörü ne kadar önemli?

Uçak’ta tatilden dönerken eski bir film izlemeye karar verdim. “Büyük İskender” 1996 yılı  Angelina Jolie’nin de İskender’in annesi rolünde oynadığı sürükleyici bir film. Ben henüz yeni izledim ve oldukça etkilendim. Beni etkileyen 20’li yaşlarda bir gencin Adriyatikten Çin seddine kadar İmparatorluğunu genişletmesiydi. Büyük İskender’i merak edip İnternet’ten araştırma yaptım ve filmi mümkün olduğunca gerçeklere uygun olarak yaptıklarını öğrendim. Büyük İskender Makedonyalı genç bir kraldır ve babası II. Filip’in ölümüyle tahta geçmiş,  Pers İmparatorluğu’nu dize getirerek Yunanistan’dan Hindistan’a kadar uzanan büyük bir imparatorluk kurmuş, Eski Yunan uygarlığının Doğu’ya yayılmasında etkili olmuş efsanevi bir kahraman komutana dönüşmüştür.

Büyük İskender’in cesareti, feraseti, hırsı, asilliği hakkında çok şey söylenebilir ancak benim en çok aklıma takılan onun bu genç yaşta bu kadar büyük bir başarıya ulaştıran sebeplerdir. M.Ö. 356 yıllarda ulaşımın sadece atla yapıldığı bir devirde imparatorluğunu bu genç yaşta bu kadar genişletebilmesinin ardında yatan en büyük sebep nedir?

Çok eskiye gitmeye gerek yok, 20 li yaşların başında Fatih’in İstanbul’u fethetmesi de acaba ortak dinamikleri içeriyor mu? Genç Fatih ve genç İskender’i karşılaştırdığınızda pek çok ortak nokta yakalıyorsunuz. İlk öncelikle çok küçük yaşlarda ciddi bir zihinsel eğitimden geçiyorlar, kendi zamanınn ilim hocalarından dersler alarak pek çok lisan bilecek seviyeye geliyorlar. Bunun yanında dövüş sanatlarında kendilerini fiziki olarak ta en iyi şekilde yetiştirmeleri de başka bir ortak nokta. Kısaca genç yaşta devletin en geniş imkanlarından faydalanarak cesaretlerinin, hırslarının ve geniş arzularının hakkını verebilecek donanıma ulaşıyorlar.

Yani ne kadar erken turnikeye girersen o kadar hızlı hedeflerine ulaşma şansın oluyor. Fatih’in Roma seferine çıktığı sırada zehirlenmesi ve İskender’in de 30 lu yaşlarda bir suikasta kurban gitmesi (aşırı baş ağrısı veya zehirlenme) de işin kısmet yönünü gösteriyor. Genç yaşta başarıya ulaşmak gerçekten de çok büyük bir nasip işi ve onlar bile bütün hedeflerini gerçekleştiremiyorlar ama yine yeteri kadar başarı elde ederek kendilerine tarihte eşsiz bir sayfa ayırabiliyorlar.

Başarının kutsandığı ve herşey kabul edildiği günümüze dönelim. Genç yaşta başarı için ilk öncelikle ebeveynlerin çocuklarının yaş mevzusunu çok iyi idrak etmeleri gerekiyor. Onları çocuk yaşlarda spor, gezi, yabancı dil, müzik aleti, dans gibi alanlara yönlendirip duygusal zekalarını geliştirmelerine imkan vermeleri gerekiyor. Fatih Sultan Mehmet ve Büyük İskender örnekleri ekstrim örneklerdir ve normal bir vatandaşın sahip olamayacağı devlet imkanlarına sahip insanlardır.  Biz ise normal vatandaşlar olarak yapabileceğimiz tek şey sistemin bize dayatmalarına maruz kalmadan önce çocuklarımıza mümkün olduğunca değişik alanlarda yetenek kazandırmak.

Bunun en çarpıcı örneği Amerika’da yaşanıyor. Google, Facebook, Apple, Oracle, Microsoft gibi dev IT şirketlerine baktığınızda şu anki CEO’ların ve yöneticilerin silikon vadisinde 70’li yıllarda çok genç yaşlarda başladıklarını göreceksiniz. Bu şirketler şu anda dünyanın kültürünü yönlendiriyorlarsa bunu genç yaşta başlamalarına borçlular. İnanmıyorsanız YouTube’tan onların hayat hikayelerini izleyin ve ne kadar genç yaşta başladıklarını kendi gözünüzle görün. Genç yaşta başlayabilmenin şartı da imkanların olmasında ve yeteneğin doğru kanalize edilebilmesinde yatıyor.

Yalnız tekrar hatırlatayım, yaş mevzusu çok büyük nasip işidir ve 30,40,50,60 lı yaşlarda olsanız bile dünyayı gerçekten değiştirebilmek için İlahi Kudret sizin niyetinizin samimiliğine bakacaktır. Nice yaşlı insan vardır ki Allah onlara zamanı geldiğinde “Yürü ya kulum” demiştir de bütün herkesin ağzı açıkta kalmıştır. Yaşını başarı için sorun yapanlara Melih Arat makalesinde özet olarak şöyle diyor:

“Mimar Sinan kariyerine 50 yaşından sonra başlamıştı, Kolomb Amerika’yı keşfe koyulduğunda 50’yi geçmişti, Pasteur kuduz aşısını 60 yaşında bulmuştu. Verdi, en büyük eseri Fallstaf’ı yazdığında 80 yaşını geçmişti. ” Melih Arat çok önemli bir hususun altını çiziyor çünkü bu örnekler gibi binlerce örnek bulmak mümkün.

 Genç başarılı insanlar da neyim demesinler, ne olacağım desinler. Bir kaç gün önce beni etkileyen bir haber çıkmıştı. Çocukluğumda 1985 yapımı meşhur Red Sonja  filmiyle Brigitte Nielsen’ı tanımştım. Arnold Schwarzenegger ile paylaştığı başrol filmini belki en az 20 kez izlemişimdir. Güzelliği ve yeteneği Hollywood’da o kadar  ileriydi ki şöhretin başarı basamakları ağır geldi, uyuşturucu ve alkol bağımlısı olarak aşağıdaki resimdeki gibi Los Angeles’ta bir parkta bulundu. Evet neyim demeyeceksin ne  olacağım diyeceksin.

Günümüzde başarı tapılacak bir nesne haline gelmiş. İnsanlar başarı için her şeyi gözden çıkartarak etik, ahlak dinlemeden hedeflerine ulaşmak için bütün var güçleriyle çabalıyorlar. Başarıyı bulup tepeye çıktıklarında da tepe taklak düşüyorlar. Genç yaşta olsun veya sonra olsun herşey başarı değil. Sağlığınızın ve ailenizin sizin hayatınızdaki yeri ve oluşturduğunuz ve yaşadığınız değerler çok daha önemli. Medyanın pompaladığı Hollwood yıldızlarına, ultra-milyarder IT CEO’larına ve kişisel gelişim altında egonun tavan yaptırıldığı telkinlere aldanmayın derim.

Başarıyı da hayırlısıysa isteyin. Arzunuz, niyetiniz ve gayretinize göre genç veya ileriki yaşlarda farketmez yüce alemin şefkatli sahibi sizin için bir sayfa açacaktır, sizi en iyi şekilde yönlendirecektir, siz hiç merak etmeyin. Siz sadece tevekkül edin ve kendinizi sadece kendinize ispatlayın yeter.

Evet kısaca yaşınızın ileri olması sizin için umutsuzluk kaynağı olmasın. Yaşlı olanlar daha tecrübelidir ve tecrübeleriyle gençlerden daha avantajlı olabilirler. Gençler de yaşlarının değerini iyi bilsinler, ona göre erken başlasınlar. Genç neslin ebeveynleri de çocuklarının eğitimine çok erken yaşta yetenek kazandırarak başlasınlar ve onları yönledirsinler. Sonrası da Allah’ın takdirine kalmış, çok kurcalamayın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s