Youlike Projesi ile ilgili ilk İzlenimlerim

Ersan Özer sonunda beklenen projesi Youlike.com’u davet yoluyla kullanıcılara açmış oldu. Benim gibi meraklı insanlar davet alır almaz hemen üye olup kullanma şansına sahip oldu.

İlk öncelikle böyle bir projenin global bir hedef olması Türk İnternet sektörünün eninde sonunda artık dışarıya açılmak zorunda kalacağının ilk sinyali sayılabilir. Dışarıya açılmayı bir rekabet unsurundan ziyade zamanla ihtiyaç olarak göreceğiz artık zira Türk piyasasına sığmadığımızı ve Türkiye sınırlarının bize dar geldiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Gelelim Youlike.com ile ilgili ilk izlenimlerime. Bu proje global hedefine ulaşıp ulaşmayacağını şimdiden kestirmek çok zor olsa da içerdiği temel dinamiklerin üzerinden geçebiliriz.

Youlike benim için Facebook’un “Like” özelliğinin gelişmiş versiyonunu andırıyor. Daha doğrusu tamamen “Like” kültürü üzerine odaklanılmış ve ilk girdiğinizde en az 30 resimli “like” sorularına verdiğiniz doğru ve dürüst yanıtlar sayesinde aynı soruları “like” layan insanlarla eşleştiriliyorsunuz. Facebook’ta neden bir “dislike” yok tartışmasını bilirsiniz, kullanıcılar tarafından bu istek çok olmasına rağmen Facebook insan psikolojisini esas alıp sevilmeyen ilgi alanlarını kullanıcının değerlendirmesine hiç sunmamıştı.

Youlike’ta ise bu sınırların dışına cesurca çıkılmış ve beğenilmeyen ilgi alanlarıyla da eşleştirme kriteri esas alınmış. Youlike “Like” kültürünü geliştirmek adına daha da ileri giderek 18+ lı ilgi alanlarını bile koymaktan çekinmemiş.  Cinsel içerikli soruların 18+ lı olarak vurgulanmaması İnternet sitelerinin rahatça kapatıldığı bir ülkede orta vadede hukuken baş ağrıtabilecek bir durum olarak gözüküyor.

Soruların tıklama ayarında ve resimli olması sistemi kullanışlı yapmakla kalmayıp başka profillerin ilgi alanların karşılaştırmasında da görsel bir doygunluk sunuyor. Bunun yanında yüzde (%) olarak ortak ilgi alanındaki kullanıcıları eşleştirmesi sayısal bir veri olarak başka profiller hakkında da iyi bir veri sunuyor.

Her ne kadar “Like” lanan resimler arasında bazı reklamlar göze çarpsa da Youlike toplumsal kültür hakkında da ileriye yönelik önemli bir veribankası sunacağa benziyor.  Mesela insanların etik anlayışları ile ilgili de önemli veriler yakalama imkanınız bulunuyor.

Evlenmeden birlikte yaşamaktan tutun çıplak uyumaya kadar değişik sorulara verilen “çok seviyorum” cevaplarının çoğunluğunu gördüğünüzde ileride tartışma kültürünü seven Türk toplumu için nasıl bir sansasyona kapı aralayabileceğini şimdiden tahmin edebiliyorsunuz.  Bana ilginç gelen bir veri de “Ateizm (Tanrı-Tanımazcılık)” ilgi alanında sitenin ilk günlerinde “422 Kişi Seviyor, 823 Kişi Sevmiyor” oluşudur. Bir Türk toplumu için oldukça ilginç bir veri geldi bana.

Reklamın iyisi kötüsü olmaz deniyorsa Youlike ekibi bu durumu kendi lehine çevirerek üye sayısını patlatma imkanına sahip görünüyor. Zira Youlike’ın şu anki içeriği mesela muhafazakar kitleyi tamamen çemberin dışına itiyor. Youlike bundan dolayı liberallere ve sosyal yaşamı derinlemesine yaşayan kitleye şu an için daha çok hitap ediyor. Bana eskiden iş dünyasının çokça kullandığı cember.net i hatırlattı. Cember.net i cember.net yapan paylaşmayı seven ve normal bir forumu bile dışarıda etkinliklerle devam ettiren liberal yaşam tarzına sahip kullanıcılar olmuştu. Bundan dolayı Youlike’ın liberal bir kitleyi hedeflemesi son derece makul ve isabetli duruyor.

Youlike bazıları tarafından “match-making” gibi flört ve dating sitesi eleştirisi alsa da bunun sadece bir motivasyon unsuru olduğunu rahatlıkla anlama şansına sahipsiniz. Siz de benim gibi hem Erkek hem de Kadın kullanıcılarla sadece sosyalleşme amaçlı bir profil doldurduysanız sistem zaten buna göre size takip edebileceğiniz kullanıcılar öneriyor.

Siteyi ilk kullandığımda gözüm bir arama motoru aradı. Amacım “halı saha maçı” veya “vizyondaki filmler” gibi bir  ilgi alanı arayıp ortak ilgi alanındaki kullanıcıları keşfetmekti. Yani biraz daha “run-time” ilgi alanlarıyla ilgilenenler ve bu ilgi alanıyla ilgili görüşler beyan eden insanları keşfetmeye çalıştım ama başarılı olamadım.

Sanırım Youlike için eleştiri yapabileceğim en önemli eksiklik forumların sunmuş olduğu esnek ve kolay bilgi alış verişini kullanıcılar arasında sunamıyor olması gerek. İlgi alanları şu an için oldukça statik durmuş. Kullanıcılar arasındaki etkileşim konusunda sıkıntı var. Mesela ben dans etmeyi çok severim ama hafta sonu bu etkinliği gerçekleştirmek isteyeceğim bir Salsa grubu da keşfetmek isteyebilirim. Açıkçası aradım da ama belki de sitenin başlangıç aşamasında böyle bir istek oldukça acımasız olacaktır.

Ersan’ın “Like” ilgi alanlarını “real time event” şekline dönüştüreceğinden ve bu eksikliği de gördüğünden eminim. Önemli bir şey daha var. Dün i-phone telefonumdan profil sayfama girmeye çalıştım ama başarılı olamadım. Sitenin mobil versiyonu konusunda ciddi bir eksikliği göze çarpıyor. Şu an için kendilerinden bir app istemek acelecilik olsa da en azından Safari tarayıcımdan normal sitesinden girerek işlemimi yapmak isterdim.

Youlike’ı kullanmaya merakla ve zevkle kullanmaya devam edeceğim. Şu an için global bir proje olup olamayacağını söylemek çok erken olsa da global bir vizyona sahip olması bile insanı heyecanlandırıyor. Çok emek harcandığı bariz bir şekilde görülen sitede emeğe geçen herkese şimdiden başarılar diliyorum.

One thought on “Youlike Projesi ile ilgili ilk İzlenimlerim

  1. Geri bildirim: Youlike ile ilgili 2. İzlenimlerim | 2kere2beseder

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s