Bana erdemlerinden bahset

Bir blogçu olarak başka güzel blogları da okuyup faydalanmaya çalışıyorum. En son yazılarını büyük beğeniyle takip ettiğim Zeynep Selvili’nin bloğundaki “Nerede O Eski Aşklar” yazısını okuyunca erdemlerle ilgili bir yazı yazmaya karar verdim.

Doğrusu ben kısa cümlelerle çok şey anlatabilen bir yeteneğe sahip değilim. Genellikle analizler yapıp farklı bir bakış açısı koymaya çalışırım. Zeynep Hanım ise yazısında öz olarak eski aşkların erdemlerinden bahsederek aslında unuttuğumuz değerleri bize hatırlatıyor.

“Sadakat ise “sil” tuşuna basmanın beraberinde getirdiği kolay ulaşılır bir erdem…” cümlesi ile ilişkilerde en önemli erdem olan “sadakat” e vurgu yaparak yazısını özetliyor.

“Tek iki acizliğimiz de bağlanamama ve kafa karışıklığı. Tabii bir de zamanda problemliyiz; hiçbir zaman doğru zaman değil bizim takvimlerimizde, “doğru insan”lar hep yanlış zamanlarda gelenler.” diyerek te insanın ruhuna dokunuyor ve günümüz insanının psikolojisini tasvir ediyor.

Zeynep Hanım’ın yazısı aslında çok az konuşulan ama günümüzün en önemli meselesini bize hatırlatıyor. Ben bütün bunlara kısaca “erdemler” diyorum. Bir insanın en çok değer verdiği ahlaki unsurlar ve değerler bileşkesi.

Sadakat başkta olmak üzere samimiyet, sabır, alçak gönüllülük, dürüstlük, niyet, hasbilik, yardım severlilik, şefkat gibi klasik gibi duran ama ilişkinin kendisini belirleyen erdemler bizim geleceğimizi de belirliyor.

Bundan dolayı bir insanı tanımak için artık ilk önce onun erdemlerini anlamaya çalışıyorum. Geçmişini soruyorum, yaşadığı acıları anlamaya çalışıyorum, hayatındaki önceliklerini öğrenmeye çalışıyorum.

Ben bir insanda olması gereken en önemli erdemlerden birisinin niyeti olduğunu düşünüyorum çünkü bir insan niyetine göre muamele görür. Hayatımızı en çok şekillendiren erdemlerin başında niyet gelir.

Mesela şekli şemali güzel bir kız veya erkeği beğenirsin, burnunun ucunda daha hayırlısı vardır,burun kıvırırsın,görmezden gelirsin onu, daha yakışıklısını veya güzelini bulursun ama bulduğun kişi burnundan getirir ve illallah edersin.

Fakirsindir, zengin olmak istersin, zengin olursun, fakiri unutursun, lakin gerçek arkadaşlarına hiç zaman ayıramazsın ve malında boğulanlardan olursun. Çocuğum hayatını kurtarsın dersin, dini eğitimini ihmal edersin, çocuk meslek sahibi olur ama bir gram ebeveynine malından koklatmaz da iş işten geçtikten sonra anlarsın.

Sosyal bir okula gitmek istersin. Gidersin, cok arkadasin olur ama icindeki yalnızlık seni öldürür. Evlilik erken oldu dersin, sıkıldım dersin, pişman olursun aşkı ve gençliği yaşayamadığın için, gerekirse eşini terkedersin sonra gidip aşkı da bulursun ama önceki kişinin ahını yanında birlikte götürürsün.  Yurt dışına para kazanmaya gitmek istersin, kazanırsın ama memleketini daha çok özlersin, özlemden adeta ciğerin kavrulur.

Aslında niyetini kendin de bilirsin ama işine gelmez.  Salağa yatarsın, hazıra konarsın. Kendine dürüst olmadığın için Kader de senin niyetine göre hüküm verir ve niyetinle geleceğini her zaman kendin çizersin. Ruhsal zekan olmadığı için ve küçümsediğin erdemleri de hatırlamadığın için başına gelen bir ton belayı anlamlandıramazsın bir türlü.

Nedir erdemlerin bana onlardan bahset. Bırak kişisel gelişim kitaplarını, bırak iş hayatındaki planlarını, başarılarını, bırak şirketin kibirli lakırdılarını, bırak facebook’taki yalancı mutlu fotoğraflarını, bırak Twitter’da 140 karaktere sıkıştırdığın büyülü sözlerini, bunlar zamanla değişen yalancı şeyler. Sen bana erdemlerinden bahset. Değişmeyen şeyler onlar çünkü, ilişkimizi belirleyen, bizi mutlu edecek unsurlar onlar çünkü.  Seni sen yapan, bizi biz yapan değerler çünkü.

Bana aşktan da bahsetme, aşkı sonsuza kadar yaşayan olmadı çünkü. Sen bana sabırdan bahset, bana gelecek planından bahsedip niyetini belli et, bana kalbinin derinlikerinden bahset, bana samimiyetinden bahset, bana malından bahsetme, bana gurunu enaniyetini ayaklar altına alıp helal lokma için hamallık dahi yapabilecek biri olduğundan bahset, bana yaşlandığımda bile sevgi duyabilecek sonsuz şefkatinden bahset, bana kaç tane fakiri doyurduğundan bahset, bana kaç tane öğrenciye burs verdiğinden bahset, değerlerin alt üst olduğu bu devirde sen bana sadece erdemlerinden bahset.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s