Lider Kime Denir?

Liderlikle ilgili o kadar çok şey yazılıp çiziliyor ki, üstüne yüzlerce konferansların yapıldığı ve binlerce kitapların, DVD’lerin çıkarıldığı bir devirdeyiz. Liderliğin bu kadar çok tanımlanıp, tartışıldığı tarih dilimi hiç olmamıştır sanırım. Liderlikle ilgili içerik çok artınca olgunun kendisi de karmaşıklaşabiliyor. Bu yazımda liderliği indirgemeye çalışacağız.

Liderlik basit anlamda insanın kendisine söz geçirebilmesi demektir. Kendine söz geçirebilen başkalarını da etkileyebilir ve peşinden sürükleyebilir. Liderlik kelimesi de zaten “lead” yani rehberlik eden, öncülük eden demektir. Kendini ikna edemeyenin, kendi davasına inanmayanın arkasından ise sadece menfaatçiler gelecektir.

Dolayısıyla liderliği becerebilen insanlar aslında bizim göremediğimiz bir hesaplaşmayı başarmış insanlardır. Bu hesaplaşmaya şahit olanlar onunla davasını ilk başlatan kader birliği yapmış yol arkadaşlarıdır. Başkaları ise ödenen bedeli göremeyip liderlerinin başarılarını konuşmayı  daha çok merak edecek ve sevecektir.

Mesela Mustafa Kemal Atatürk’ün sahneye çıkmasına kadar pek çok bedel ödediğini biz çok işlemiyoruz. Gençliği resmen cephelerde geçmiş bir liderin hayat hikayesindeki ödediği ön bedeli hızlıca geçiştiriyoruz. Halbuki tarihin ona sunacağı ağır yükü omuzlayabilmesi için bir nevi zorluk potasında eriyip pişmesi sağlanmıştır. Hicaz-Yemen, Suriye-Filistin, Kafkas, Kanal, Çanakkale, Irak, Galiçya, Makedonya, Romanya gibi cephelerden biz sadece kendimize yakın bulduğumuz Çannakkale cephesiyle kendisini anıyoruz. Halbuki değişik cephelerde ne zorluklar ne badireler atlatmıştır. Kendisi bir nevi liderlik rolü için hazırlık yapmıştır. Tarih kitaplarında biz onu Anadolu’daki mücadeleyi başlatmasından başlayarak ödediği ön bedeli es geçiyoruz.

Evet liderler ön bedel ödeyerek ilk önce kendisini kendine kabul ettiren insanlardır. Sonra da başkalarına öncülük etmeye hak kazanarak tarihteki yerlerini altın harflerle yazdırırlar. Eğer liderliklerini pekiştirecek hitabet, diksiyon, analitik zeka ve sistemci düşünce gibi meziyetlere sahiplerse etki alanları aynı oranda artacak, insanları kendine mıknatıs gibi çekecek ve tebasını genişleterek büyük bir kitleyi peşinden sürükleyeceklerdir.

Aslında liderlerlik çok istenecek bir olgu değildir. Bedeli ağır, engeller zorlu ve yolu yokuşlu olan bir yolculuktur. Nerede başarılı bir lider varsa orada hazin bir öyküyle karşılaşırsınız. Biz liderlik makamındaki kişilerde sonucu gördüğümüz için çektikleri sıkıntıyı farkedemeyip böyle bir role özeniyoruz. O kadar cazip geliyor ki lider doğulur mu olunur mu tartışmaları yaratıp birbirimizle kavga bile ediyoruz.

Halbuki lideri gerçekten lider yapan oluşturduğu ekibe kendisini kabul ettirme derecesidir. Ekibi onun için herşeydir. Bir lider herşeyi kağıt üzerinde öğrenmez, tersine sahaya çıkar, çarpışır ve başarılı olduğu nispette ekibindeki liderlik makamını pekiştirir. İster doğuştan olsun ister sonradan kazansın hitabet, diksiyon, vizyon, insan tanıma gibi önemli hususları sahada uygulayarak öğrenir. Bir lider ringe çıkmadan insiyatif alınamayacağını çok iyi bilir. İnsiyatif aldığı ölçüde de inandırma gücünü arttırır ve takipçilerinin gözünde liderliğini pekiştirir.

Liderleri farklı kılan en önemli özellike ise değişimci olmalarıdır. Gerçekten de toplumu uzun uğraşlar sonucu ekibiyle birlikte değiştirirler. Liderlere “dönüştürücü” lakabı takılsa çok abartı sayılmaz. Bir lider hitap ettiği kitleyi dönüştürdüğü oranda gelecekte konuşulma yüzdesi de o oranda artar. Menfi veya melek ruhlu bir lider olsun farketmez, ne kadar çok dönüştürürse o kadar çok konuşulur. Yaptığı değişimler nesilden nesile aktarılır. Başka bir lider gelip farklı bir değişim getirmediği müddetçe liderin topluma kazandırmış olduğu yeni kültür öylece devam eder. Yani bir liderin yaptığı değişim ve dönüşüm uzun vadede kendisinin eseri olarak kalır.

Sözü çok uzatmadan liderlerin genel karakteristik özelliklerini şöyle özetleyebiliriz:

  • Bir lider ön bedel öder fakat biz bunu görmeyiz ya da göremeyiz
  • Bir lider önce kendi nefsine söz geçirir, zorluklara katlanır, kader potasında eriyerek ilk önce kendisini kendisine kabul ettirir
  • Bir lider sadık çekirdek bir ekip kurar, bu ekipteki insanlar onu dava arkadaşı olurlar
  • Bir lider hitabet, diksiyon, insan sarraflığı gibi özelliklerini sahada geliştirir
  • Bir lider herkesten önce insiyatif alır, inandırıcılığını arttır ve liderlik makamını pekiştirir
  • Bir lider uzun vadede değişimcidir ve kitlesini dönüştürerek eser sahibine dönüşür

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s