Arabayı Nasıl Kullanıyorsun?

Amerika gibi hayatımızın arabada geçtiği bir yerde insanları en iyi tanımanın yollarından birisi insanların otomobili nasıl kullandıklarını gözlemlemektir. İş arkadaşlarımdan tutun yakın dostlarıma kadar insanların otomobil kullanma biçimleri karakterleri hakkında bana sayısız gözlemleme imkanı vermiştir.

Geçen hafta bir değişiklik yaparak arkadaşlarımla birlikte şehir dışına çıktım. Arabayı kullanan dostum bir kaç kez kaza atlatınca uyarmak zorunda kaldık. Dinlemedi, bildiği gibi devam etti, sonra tekrar bir facianın eşiğinden döndük, tekrar itiraz edince, “gelin siz kullanın, yoksa susun” tarzında kendini müdafaaya çalıştı.

Bu olay üzerine araba kullanan arkadaşlarımı, akrabalarımı ve kendimi de içine katarak tam yarım saat boyunca mütaalaya daldım. Bütün herkesin araba kullanma biçimlerini düşünerek kişilikleriyle karşılaştırmalar yaptım ve araba kullanmanın aynı zamanda insanın kişiliğini yansıttığı sonucuna vardım.

İş adamlarının işe alım ile ilgili yemeğe çıkma gibi hikayeleri duymuşsunuzdur. Sanırım ben birisini işe alacağım zaman onunla ya sinemaya gidip filmden sonra yorum gücünü ve hayata bakış açısını ölçerim ya da ona araba kullandırtırım. Özellikle araba kullanırken göstereceği performans, hız, çeviklik, refleks, kısa yol tercihi, frene basma kuvveti, risk faktörünü hesaplayabilme özelliği, başkalarına yol verip vermeme durumu, araç içindeki insanlarla olan iletişimi gibi herşey  onun kişiliğini ele verecek önemli ip uçlarıdır.

Hatta daha ileri gidip bir milletin araba kullanma alışkanlığıyla o millete has karakteristik özellikleri ortaya çıkartabilirsiniz. Türkiye’de eğitim seviyesinin yüksek olup olmamasına göre kaza oranında bir değişiklik olmaması hatta sürekli zamanla artmasından siz pek çok şey çıkartabilirsiniz. Türkiye’de arabanın insanların nazarında sosyal statüyü yansıttığını da söylememe gerek yok sanırım.

Kanımca arabanın direksiyonuna hakim olma kabiliyeti kişinin özgüvenini yansıtacaktır. Özgüveni düşük arkadaşlarımın direksiyon hakimiyetinin düşük olması ve sürerken sürekli kaygılı olması bir tesadüf değil. Şeriti ortalayamama ve sağlı sollu kalpak kalpak sürmeyi şiar edinmiş Türk oda arkadaşımın günlük yaşantısında da çok enerjik ve hayat dolu olması da bir tesadüf değil. Bütün kurallara uyan, hız sınırını kesinlikle aşmayan ve risk faktörünü minimize eden başka bir tanıdığımın girişimcilikten uzak karakteri de hiç tesadüf değil.

Zaman zaman aşırı hızlı araba kullanan birisi olarak meslek hayatımda hızlı kod yazmaya çalışmam, beklemeyi ve bekletilmeyi hiç sevmemem de kendime ait yaptığım çıkarımlardan. Çok sevdiğim bir arkadaşım hiç bir zaman benim radyoda açtığım şarkılara izin vermiyordu kendi arabasında. Araba kendisinin olduğundan dolayı radyoda istediği parçayı açmayı bir hak sayıyordu ve benim tercihime saygı göstermiyordu. Bir aralar birlikte iş kurma teklifini bu yüzden geri çevirmiştim. Araba içinde en küçük bir eğlencesini paylaşmasını bile bilmeyen ileride benimle işi de paylaşamayacaktı, bundan dolayı sadece  dost olarak kaldık.

Araba kullanmak bazen insanın yaşı ile ilgili bir husustur. Yaşlı insanlarda refleksin azalmasını onlar için bir hak olduğunu bizim gençlerin anlayışla karşılaması lazım. Yurtdışında yaşlı sürücüler ve ergenlik yaşındaki Teenagerlar trafikte çok büyük tehlike saçabiliyor. Her iki yaş grubunda da biz gençlerin daha dikkatli ve müsamahalı olması gerekir.

Araba kullanmayı öğretmek te insanın kişiliğini ele verir. İlk arabayı kullanmayı öğrenirken ilk derslerde kardeşimin en ince detayına kadar bana öğretmesinden dolayı kendisine son derece müteşekkir olmama rağmen beni sürekli terslemesi ve kırıcı olmasına da oldukça içerlemiştim. Evet ikiz kardeşimin yapı itibariyle detaycı ve aynı zamanda sinirli bir insandır. Bize ikiz demeye bin şahit lazım.

Doktorların arabayı temiz kullanmasından tutun, Amerika’da “Redneck” diye tabir edilen kaba, çiftçi insanların büyük, kaba, saba kamyonet arabalar tercih etmelerine kadar pek çok karakteristik özellikler aslında aynı kapıya çıkmaktadır çünkü araba tercihiniz, kullanışınız ve sahiplenme dereceniz sizin kişiliğinizi ele verir. Bencillik, paylaşma, iş bitiriciliğiniz, sohbet anlayışınız, hoşgörünüz, sağlamcı yönünüz ve girişimciliğiniz gibi pek çok özellik araba kullanırken insanı ele verir.

Bu arada istediğim spor arabayı alamamaktan dolayı şu anda muzdarip olsam da aklımın bir köşesinde halen yerini koruyor. Allah hepinizi kaza beladan korusun. Vın vın vın… arabayım ben..

One thought on “Arabayı Nasıl Kullanıyorsun?

  1. “Özellikle araba kullanırken göstereceği performans, hız, çeviklik, refleks, kısa yol tercihi, frene basma kuvveti, risk faktörünü hesaplayabilme özelliği, başkalarına yol verip vermeme durumu, araç içindeki insanlarla olan iletişimi gibi herşey onun kişiliğini ele verecek önemli ip uçlarıdır.” cümlesi babam hakkında övünmeme sebep oldu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s