Yetiket Projesi’nin Felsefesi

Bir şey dikkatinizi çekti mi, geleneksel medya platformları yerini sosyal medya platformlarına bırakırken konuşulan konular çok değişmedi. Twitter’da mesela TT ler pek çok zaman spor ve siyaset olabiliyor. Kısır döngü içinde Televizyonlarda konuşulan gündemleri belirleyenler aslında sosyal medyanın gündemini de belirlemiş oluyorlar. Yani platformlar Facebook, Twitter gibi mecralar olarak değişse de gündemi belirleyenler halen aynı geleneksel medyadaki isimler oluyor.

Televizyonlarda ve gazetelerde gerçekten de çok fazla siyaset, spor ve özellikle diziler derinlemesine işleniyor. Beynimiz geleneksel medya tarafından iyice sulandıktan sonra biz de soluğu sosyal medyada alıyoruz. En çok tweet edilen konular dizi konuları oluyormuş ve bu tweetleme tam da dizi saatlerinde gerçekleşiyormuş. Dolayısıyla kafamıza giren konuları Twitter’a taşıyarak aslında başkalarının yönlendirilmesiyle uyguladığımız eylemlerimizin farkında bile olmuyoruz.

Bunun nedeni çok basit, bizim toplumsal olarak içeriği konumlandırma sorunumuz var. Bize ait olan içeriklerimizi sahiplenme problemimiz var. Daha önceki yazılarımın birinde “Nasrettin Hoca da bir Dünya Starı Olabilir”  fikrini ortaya atmıştım ve bununla ilgili kendime göre çözümler ortaya atmıştım. Noel babayı bize dikte eden kişilere biz yıl başını kutluyoruz noeli değil argümanı yerine kendi değerimiz olan Nasrettin Hoca’yı iyice sahiplenip onu da bir dünya starı yapabileceğimizi iddia etmiştim. Yani helva yapmak için un, süt, yağ, vanilya her türlü malzeme var, helvayı da yapıyoruz ama yaptığımız helvanın sahibi olduğumuzu bütün dünyaya anlatamıyoruz.

Sizi bilmem ama ben TV deki siyasi ve dini tartışmalardan çok bunaldım. Zaten vatandaşın derdi de çok farklı. Her ne kadar Facebook’ta mutlu resimlerini paylaşsalar da derdi başından aşkın. Twitter’da methiyeler düzse de işin sonunda insan yaptığıyla anılıyor. Evet ayinesi iştir kişinin tweetine bakılmaz. Bundan dolayı ikiz kardeşimle birlikte normal vatandaşın da gündemini belirleyebileceği bir sosyal platform oluşturmaya karar verdim: Yetiket.com

Yetiket’in hikayesi buraya sığmaz, ancak fikir olarak son derece basit bir mantığı var.  Yetiket herkesin kendi gündemini belirlemeye, kendisine yakın bulduğu konular etrafında içerik oluşturmaya ve kendisine benzeyen insanları keşfetmesine yarayan yeni nesil sosyal gazetedir. Gündemlerin sadece sığ siyaset gibi konulardan oluşmadığı ve herkes tarafından belirlenebileceği yeni nesil bir sosyal platformdur. Yetiket’in sistematiği de isminden de anlaşılacağı gibi etiketleme üzerine dayalıdır. Yetkinlik ve Etiket isimlerinin birleşmesiyle “Yetiket.com” olarak kurulan site aynı zamanda “Yinka.co” ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMU) öğrencilerine hizmet vermektedir. Şu an için ÇOMU öğrencilerinin ödev paylaştığı site zamanla değişik fonksiyonel özelliklerle bütün herkes için daha yararlı hale gelecektir.

Yetiket ile artık gündemler kendi belirlediğimiz konular etrafında gerçekleşecek. İstediğimiz zaman içeriğe sonra tekrar ulaşabileceğiz ve Twitter’daki gibi gündemler bir gün sonra yok olup gitmeyecek. Her bir içerik maximum 4 etiket aldığı için içerikler anlam bütünlüğü içinde daha kolay ulaşılabilecek ve yayılabilecek.

Etiket Gruplarıyla (Topluluk) kendinize ait gruplar oluşturabileceğiniz gibi, grubunuzun gündemini de birlikte belirleyebilirsiniz. Yetiket’teki grup mantığı da başka DIY (DO IT YOURSELF) benzeri sosyal grup sitelerinden oldukça farklılık arzediyor. Ning, Yammer, Grou.ps, Facebook grupları gibi topluluklarda ilk önce sizden bir konu veya kurumsal grup oluşturmanız bekleniyor. Sonra da belirlediğiniz grubun içinde sosyalleşmeye başlıyorsunuz.

Yetiket gruplarında ise siz ilk önce bir etiket yani gündem oluşturuyorsunuz. Etiketin takipçileri ve içeriği arttınca siz de oluşturduğunuz etiketi isterseniz bir gruba dönüştürebiliyorsunuz. Yani direkt olarak bir grup oluşturmak yerine içerikleri ve takipçileri gruba dönüştürmek Yetiket’in en büyük özelliklerinden. Etiket bir grup etiketine dönüştüğünde alt gündemler belirlenebilir, gizlilik ayarları yapılabilir ve istenirse grup takipçileri yeni moderatör olarak atanabilir. Yani kayda değer etiketleri gruba dönüştürmek ve sonra da grubu özelleştirme yoluna götürmek Yetiket’in başka grup sosyal networklerden en büyük farklarından biridir.

Şu an çok farkedilmese de Yetiket gruplarının yakın gelecekte oluşturacağı yeni sosyal kültür ortak gündem etiketleri olacaktır. Değişik gruplar ortak alt gündem etiketleri kullanabilirler. Dolayısıyla bir etiket farklı gruplardan besleneceği için gruplar kendi aralarında ortak konular etrafında sosyalleşmiş olacaktır. Facebook çıkmadan önce binlerce çöp çatan siteleri vardı. Facebook başka bir mantıkla insanları birbirine bağlayarak sosyal networkün temel yapısını oluşturdu. Facebook 2005 yılında çıktığında aslında başka sosyal network siteleri de vardı ancak Facebook insanların gerçek hayattaki arkadaşlarıyla sıkı bir network halinde ilişki kurmasını başardı.

Şu anda benzer bir sorun var. Çok fazla sosyal grup siteleri var ancak bunlar henüz birbirleriyle ortak konular etrafında sosyalleşemedi. İşte burada Yetiket devreye giriyor. Üniversite, kulüp, şirket veya sinema, mizah gibi etiket gruplarını Yetiket tasarımıyla sosyalleştirmek mümkün çünkü toplulukların mutlaka birlikte kullanacakları ortak gündem konuları olacaktır.

Yetiket ile hem insanlar ortak içerik paylaşarak kendine benzeyen ortak ilgi alanındaki insanlarla tanışma fırsatı yakalayabilir, hem de gündemlerini konumlandırarak kendilerini asıl ilgilendirdikleri konuları belirleyebilir. Facebook ve Twitter’da kendi oluşturduğumuz içeriklerinizin viral yaparak geleneksel medya tarafından haber yapılmaya başlanması son zamanlarda daha da arttı. Gündemler aşağıda yukarı doğru yön değiştirmeye başladığı ve içeriklerin sahibi artık biz olmaya başladığımız halde içeriğimizi konumlandırma sorunumuz halen yerinde duruyor. Yetiket artık bu konumlandırma sorununu çözerek sizin için önemli gördüğünüz içerikleri gündeminiz olarak belirlenmesini sağlar.

Yetiket son derece özgün bir sosyal network fikridir ve Yetiket’te içeriğiniz sizi yansıtır..

5 thoughts on “Yetiket Projesi’nin Felsefesi

  1. biz 2009 da başlamıştık, pinterest te o sıralar başlamış.. birileri bir yerde bir şeyler düşünüyorsa başkaları da düşünüyor, önemli olan kimin önce hayata geçireceği.. 🙂

  2. Geri bildirim: Yeni Medya Düzeni’nde Savaşı Kim Kazanacak | 2kere2beseder

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s