Kony 2012 Gerçeği

Şu anda dünyanın gündemi “Kony 2012”.  Uganda’da Joseph Kony isminde bir eşkiyanın çocukları kaçırıp, beyinlerini yıkayıp onları terörist yapmasını anlatıyor aşağıdaki video.

Video dünyada müthiş bir yankı uyandırarak sosyal medyada en çok viral yapan içerikler arasına girdi. Facebook ve Twitter’da duymayan kalmamıştır sanırım. Oradan duymazsanız bile haber bültenlerinde kesinlikle duymuşsunuzdur. Bir suçlunun reklamının bu kadar yapıldığını hiç hatırlamıyorum. Şahsen ilk önce videoyu tuttum sonra kendimi sorgulamaya başladım. İsterseniz siz videoyu ilk önce izleyin çünkü 30 dakikalık uzun bir video.

Bu videoya cevap gecikmedi. Ugandalı bir kız bu videoya itiraz ederek insanların yanlış yönlendirildiklerini iddia etti. Uganda’da yaşayan ailesinden bahsederek Uganda’daki bütün kötülüklerinin anası Kony olamayacağını vurguladı. Hatta Amerikan yetkililerinin Kony ile uğraşacağına Suriye’deki vahşet için bir şeyler yapması gerektiğini söyledi.

Bütün bu tartışmalar ışığında Batuhan Apaydın ise konuya son derece farklı bir pencereden baktı. Türkiye’de uyanık ve bilgili yazarların varlığının önemini bir kez daha görmüş olduk.

Batuhan’ın yazısını da buradan okuyabilirsiniz. Mutlaka okuyun derim.

Yukarıdaki bütün bilgiler ışığında Kony hakkında kendiniz bir sonuca ulaşabilirsiniz.

Ben sadece şunu söylüyorum: Eğer kötü bir insan olsaydım bütün bu reklamlardan sonra Kony’i idol ve kahraman olarak seçerdim. Bizim kültürümüzde batılı tasvir etmek yoktur. Şu an çete liderlerinin haykırışlarını duyar gibiyim. Koooonnnnnyyyyy!!!!

2 thoughts on “Kony 2012 Gerçeği

  1. Hocam batuhanın yazısınıda okudum ve söylenecek çok şey var. Ama ben sizden bir şey istirham ediyorum meseleyi biraz daha didikleyelim ve açalım. sonra insanlara sunabileceğimiz sağlam deliller olsun. Bu konu hakkında yeni makaleler ve soru işaretleri bekliyorum sizden.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s