“Merak” Duygusunu Kamçılama Sanatı

Türkler olarak ahkam kesmeyi seven bir milletiz. Bir araya geldiğimizde yeri gelir memleketi yeri geldiğinde de dünyayı bile kurtarırız. Bazen eğitim sistemini eleştiririz ama bir yandan da kitap az okuduğumuzu kabulleniriz. Dizileri yerden yere vururuz ama izlemekten çekinmeyiz. Türkiye çelişkilerin olduğu yegane ülkelerden biridir bana göre. İnsanların çok konuştuğu, vakitlerini boş yerlerde bozuk para gibi harcadığı, İnternette gereksiz laf kalabalığının yapıldığı biricik ülkedir Türkiye.

Bu kadar boş ve meyelani işlerin zamanımızı aldığı herkes tarafından kabul edilen bir gerçek olsa da yüzleşemediğimiz bir problem olarak duruyor. Büyük ve karmaşık problemlerin basit bir çözümü olurmuş. Yapılan boş eylemler farklı da olsa sonuç olarak zaman israfi mevzu bahis olduğu için bu büyük problemin de mutlaka basit bir çözümü vardır. Ben çözüm olarak “merak” duygumuzun tekrar kamçılanması gerektiğini düşünüyorum.

Merak eden kişi merakını gidermek için araştırma yapacaktır. Labaratuarda yaptığı deneylerden ancak meraklı bilim adamı haz alacaktır. Akademik makelelerin kalitesini bile merak duygusuyla ölçebilirsiniz. Ne kadar merak edip araştırma yapmışsa özgünlük derecesi de aynı oranda kendisini gösterecektir. Akademik camiada sırf juriye kabul ettirmek için oradan buradan araklanıp yazılan binlerce makale bulabilirsiniz. Bundan dolayı merak ilmin hocasıdır sözü boşu boşuna söylenmiş bir söz değildir. İlim irfan dünyasında hoca olarak “merak” duygusunu kabul etmeyen başka hocaları kabul etse de özgün bir eser ortaya koyması çok zordur.

Merakla yoğrulmuş Holywood film senaryolarına bakın. Bazı filmleri insanı gerçekten de meraklandırıyor ve bizi sonuna kadar izlemeye teşvik ediyor. Bir aralar izlediğimiz meşhur Lost dizisinin en son sezon bölümleri bizi çok tatmin etmediği halde, ilk sezonlarında bizim merakımızı kamçıladıkları için sonuna kadar izledik. Türk filmlerinde bizim merakımızı kamçılayıp sonuna kadar izlememizi sağlayan kaç tane film gösterebilirsiniz.

Ancak meraklı insan bir romanı sonuna kadar okur. İçindeki karakterlerden tutun konunun hikayesine kadar meraklı bir okuyucu bir kitabın hakkını verir. Kitap okuma alışkanlığının kazandırılması merak duygusunu kazandırmakla gerçekleşir. Siz istediğiniz kadar eğitim sistemini Tablet PC lerle donatın eğer içeriğe merak uyandıramıyorsanız öğrenci bir gün bundan da sıkılacaktır.

Merak duyduğumuz için başka ülkeleri geziyoruz, onların kültürlerini öğreniyoruz. Meraklı olduğumuz için Afrika’nın en ücra köşesindeki böceğin kertenkelenin belgesellerini yapıyoruz. En büyük kaşifler en çok meraklı insanlardan olmuştur. Merak duygularını tatmin ettiklerinde başka meraklı bir alana yönelmişlerdir.

Elektrik sadece “0” ve “1” lerden oluştuğu halde, insanoğlu merak duygusuyla ondan teknoloji devşirmeyi becermiştir. “Merak”ımızın peşine öyle düştük ki uydular, televizyonlar, bilgisayar, cep telefonları, uçaklar ve arabaları icat ettik. Kendimizi merak duygusuna o kadar çok kaptırdık ki bu kadar icatın arkasında elektriğin varlığını bile unutur hale geldik.

Bugün Amerika Birleşik Devlet’leri özellikle teknoloji alanında liderliği oynuyorsa bunu “meraklı” insanların çalışmalarına borçludur. Zaten Silikon Vadisinde Teknoloji firmalarının iş mülakatlarında sordukları ortak soru kişinin işine “Passion” (Tutku) derecesinde bağlı olup olmadığıdır. Bir işe merak sarıyorsa ve peşinden gidiyorsa eyleme geçmiş demektir. Zamanla da bu tutkuya dönüşür, onun vazgeçemediği ve sevdiği bir iş olduğu için Amerikan Teknoloji firmalarının tutkuyu sorması son derece anlamlıdır.

Merak insanın içinde tamamlamak istediği boşluğun ruh halidir. Ruhun doyurulması için başta eğitim sistemimiz olmak üzere, sanat, edebiyat ve teknoloji alanlarında uzmanların merak duygusunu kamçılama yöntemleri geliştirmeleri gerekir. Bir merak duygusunu kamçılamak o kadar da zor bir şey değildir. İlk öncelikle insanın sevdiği bir alanı keşfetmesi sonra da onu orada bir şeyleri aramaya itmek, bu süreçte de sorularla kişinin içinde ruhsal bir boşluk oluşturmak son derece rahatlıkla hayata geçirilebilecek sistematik yöntemlerdir.

Özellikle de siyasetçilerimizin İnterneti, Tablet PC’yi, 3G yi ve 4G yi vadetmek yerine insanımızın merak duygusunu kamçılayarak yeni girişimciler, araştırmacılar, kaşifler ve vizyonerler yaratabilmeleri gerekir. Meraklı bir insan zamanını boşa harcamaz, içindeki boşluğu gidermek ve peşine düştüğü şeyi öğrenmek ve gerçekleştirmek için çaba harcar. Bunu yapmadığınız takdirde insanlar magazin dünyasında merak duygularını tatmin yoluna yönelecektir. Bugün magazin dünyasının büyük paralar kazanmasının sebebi “merak” meydanının sadece kendilerine kalmasındandır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s