Twitter’ın Facebook’tan Üstün Yönleri

Sosyal medya denince ilk önce akla Facebook sonra da Twitter geliyordu. Şimdi de yakın arkadaşlarım Twitter’ın Facebook’tan üstünlüğünü anlata anlata bitiremediklerinden Twitter’ın Facebook’tan üstün yönlerini yazmaya karar verdim.

İlk öncelikle Facebook’un hakkını verelim. Facebook koca dünya toplumunu değiştirmekle birlikte İnternet’te yeni bir düzen ve kurallar silsilesini başlatmıştır. 850 milyon kullanıcısının yakında 1 milyar olacağını düşünürsek insanlık tarihinde çok önemli bir yerinin olduğunu iddia edebiliriz. Bundan dolayı Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg dünyayı değiştirebilen yüzyılın adamları listesinde yerini alacaktır. Yine de sosyal medyanın sadece Facebook’tan oluşmadığını bizim gibi Twittercilar yakın zamanda iyice anlamış bulunuyoruz.

Facebook vs Twitter karşılaştırmasını üye sayısına göre yapmak son derece absürd kaçacaktır. İkisinde en önemli ortak yön ise altyapılarındaki “mash-up” (bütünleşik, melez) tasarımdır. Facebook insanları mashup olarak bağlarken Twitter içeriği mash-up bağlayarak farklı insanları ortak ilgi alanlarında bir araya getirir. Bundan dolayı  Twitter’ın Facebook’a attığı ilk gol mash-up yapısının içeriğe dayalı olmasıdır diyebiliriz.

Twitter’daki 140 karakter bir eksiklik gibi gözükse de Facebook’a karşı önemli bir üstünlük yaratan başka bir özelliktir. Karakterin çok sınırlı olması içeriğin dolaşım hızını arttırarak tüketim hızını hızlandırmaktadır. Twitter kullanıcıları tweetlerine daha çabuk geri dönüşüm almakta, içerik “retweet” lenerek kısa zamanda daha fazla kişi tarafından görülebilmektedir. Hızlı tüketime dayalı tweetlerin anlık haber parçacıkları olduğunu biz Türk kullanıcılar biraz geç anladık. Çevremden gördüğüm kadarıyla Türk’ler olarak Twitter’a alışmamız ortalama olarak 2 senemizi aldı. Ondan önce Facebook deyip ölüyorduk.

Twitter’ın başka bir üstünlüğü kullanım basitliğidir. Facebook’taki gibi içeriğe yorum yazmak yerine “@” işareti kullanıcıların iletişim kültürünü basite indirgeyerek daha sade ve esnek olarak birbirleriyle etkileşimini sağlar. Zaten hashtag (#) mantığı da içeriğin dolaşımını ve aranmasını sadeleştirerek yukarıda bahsettiğimiz “mashup” (melez) yapının oluşmasını sağlar.

Twitter’ın Facebook’tan daha açık olduğunu ve karışık gizlilik ayarlarına ihtiyaç duymadığını da söyleyebiliriz. Aslında Twitter’ın bu kadar açık ve şeffaf olması sitenin fikri ile ilgilidir. Bir kullanıcıyı veya kurumu takip etmeye yarayan Twitter kendi yapısı itibariyle herkesin takip edilmesinin mümkün olacağı sistem yaratmıştır. Yine de gizliliğe ihtiyaç duyan kullanıcılar için ekstra gizlilik ayarları mevcuttur. Bazen bir kullanıcı ancak izin verdiği takdirde takip edilebilir.

Twitter’ın en büyük üstünlüğü mü diyelim yoksa şansı mı diyelim kendisine “start-up” itme kuvvetini sağlayan ünlüler olmuştur. Takip denince ilk akla gelen sanatçı, şarkıcı, aktör, aktris, devlet başkanları gibi popülist zevatlar Twitter’ı Twitter yapan zat-ı muhteremler olmuştur. Her başarılı sitenin kemik bir kitlesi olması doğrudur ancak hiç biri Twitter gibi ünlülerin egolarına hitap edebilecek kadar şanslı olmamıştır. İstisna olarak şu an tırmanışa geçen Tumblr sitesi gösterilebilir. Ünlüler tarafınan bu aralar çok tutulduğu için bu sitenin de başka ülkeler de yakında çok popüler olacağını öngörebiliriz. Geçen hafta Beyonce ilk bebeğinin resimlerini Tumblr’dan paylaştığında dünyadaki bütün magazin ajans servisleri buradaki tek fotoğrafı gündem yapmışlardı.

Neyse biz Twitter’a geri dönelim. Bugün Twitter’ı Facebook’tan daha fazla seven ve hergün deliler gibi kullanan yüzlerce kişi gösterebilirim. Twitter hesabı olmayan birisi artık ayıplanır duruma gelmiştir. Konferanslarda insanlar artık Twitter iletişim adreslerini vermektedir. Özelikle iş dünyasında iletişim olarak Facebook çok geride kaldı diyebiliriz. Email yerine “@” ile başlayan Twitter adreslerini vermek artık daha çok tercih edilen bir iletişim yöntemi olmuştur.

Biz bir zamanlar Google’ın çok üstün olduğu ve başka bir İnternet firmasının ona meydan okuyamayacağını düşünüyorduk ama sonra farklı bir platformda Facebook çıktı. Google da Facebook’un ihtişamına kapılıp alternatif olarak Google+ çıkardı. Halbuki Google Facebook ile rekabet etmek yerine Twitter’a benzer bir şey yapsaydı şahsi görüşüm daha başarılı olurdu. Şimdi de Twitter çok moda ve başka bir sitenin çıkacağına ihtimal vermiyoruz.

İnsanoğlu böyle işte, kendi kendine duvarlar örerek mevcut varlıklar üzerine yoğunlaşır ve inovasyonun en önemli “özgünlük” yönünü kaçırır. Twitter bize hazmedilebilir bilginin ne kadar önemli olduğunu ispatlamıştır. Yine de Twitter’ın da yapamadığı ve kaçırdığı pek çok yenilik ve fikir olabilir. Herkesin özlü sözlerle filozof olduğu Twitter’da bir gün elbette başka sosyal medyalara ihtiyaç duyacağız. Genç girişimcilerin kulakları çınlasın.

2 thoughts on “Twitter’ın Facebook’tan Üstün Yönleri

  1. hocam güzel tespitler eline sağlık. bu arada diğer yazılarına yorum yapmıyorum diye onları okumadığımı ve ya güzel bulmadığımı sanma severek takip ediyorum ve okuyorum tüm yazılarını. Yeni makaleler bekliyoruz. kolay gelsin. (amerikaya selamlar)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s