Bir MİT Ajanının Filmi Yapılsın

Gündem olmayan bir kurum vardı, dayanamadık artık devletin bekası için örgütleri, iş adamlarını ve yazarları takip edip ispiyonlayan MİT’i de kendi gündemimizin içine sokmayı başardık. Demek ki içimizde biriktirmişiz. MİT’i de gündem yapmasak olmayacakmış. Onu gündeme alıp böyle önemli bir kurumumuzun varlığını da böylece öğrenmiş olduk.

MİT, yargı, polis, AK Parti, cemaat gibi devlette söz sahibi kurumların ve grupların davranışlarını gözlemlediğimizde Türkiye’de güç dengesinin henüz oturmadığını söyleyebiliriz. Devlette kim ne kadar söz sahibi, yetkisi nedir, görev alanı sınırı nedir gibi soruların cevaplarını bizzat yaşayarak öğreniyoruz.

Devletteki kavgaların içine karışmayarak farklı bir öneride bulunmak istiyorum. Son kavgalardan ben şunu anlıyorum. Milli İstihbarat Teşkilatımızın ne yaptığını, ajanlarının ülkeye ne gibi hizmetler verdiğini hiçbirimiz bilmiyormuşuz. En kötüsü bilinç altımızda bununla ilgili bir kurgu bile yokmuş. MİT ajanlarının PKK örgütü elemanları kılığına girerek gösterilere katılması ve onlar gibi davranmasını bile garip karşıladık. Ben de bundan dolayı şu öneriyi yapıyorum:  Türkiye’de hayal ürünü bir MİT ajanının filmi yapılsın!

Resimde görmüş olduğunuz film Denzel Washington ve Ryan Reynolds‘un başrollerini birlikte paylaştıkları “Safe House” filmidir. Eski bir CIA ajanı Tobin Frost (Denzel Washington) dışlandığı kendi kurumu CIA’ya ait gayri meşru ilişkileri içeren bir dosyaya ulaşmıştır. Yakalanıp sorguya çekildiği yer “Safe House” çok güvenli olmasına rağmen saldırıya uğrar. Onu korumakla genç ajan Matt Weston (Ryan Reynolds) sorumludur. Saldırıya uğradıkları kişilere karşı  Matt bir taraftan Frost’u güvenliğini sağlamak zorundadır bir taraftan da Frost’un kaçmasını engellemek zorundadır. Frost eski ve tecrübeli bir CIA ajanıdır, Matt ise yetenekli fakat sistemin kokuşmuş yüzünü bilmeyen genç bir ajandır. Zamanla Matt Frost’un doğruluğuna inanmakla kalmayıp ilk defa bir adam bile öldürmek zorunda kalacaktır.

Amerika’nın sayısız CIA filmi vardır. Bu filmin senaryosu da klasik gibi gözükse de yaşlı tecrübeli bir CIA ajanı ile genç ve tecrübesiz bir CIA ajanının ilk önce birbiriyle çatışıp sonra da kokuşmuş sisteme karşı birlikte vermiş oldukları mücadeleleri anlatılır. Filmdeki diyaloglar ve olay döngüsü de bu iki karakterin çatışmasından doğan psikolojik unsurlar göz önüne alınarak yazılmıştır.

Amerikan eğlence endüstrisi kendi sistemlerinin, siyasetçilerinin, bürokrasisinin ve kurumlarının eksikliklerini görüp öz eleştiri yapabilecek çok sayıda filmleriyle meşhurdur. Şu an Amerika’da gösterimde olan yukarıda bahsettiğim “Safe House” filmi de Amerikalı’ların öz eleştiri kültürüne en tipik örnek bir filmdir. Bir Amerikalı bu tarz filmi izlediğinde kendi kurumlarına olan saygısını yitirmez sadece her kurumda olabileceği gibi kokuşmanın bir realite olduğu ve buna karşın mücadele veren kahraman ajanlarının varlığının farkına varır.

İşte Türkiye’de eksik olan böyle bir kültürdür, yani öz eleştiri kültürü. Biz öz eleştiriyi sadece siyaset meydanlarında ve açık oturumlarda tartışmaktan ibaret görüyoruz. Eleştiriye de çok tahammül eden bir millet olduğumuz da söylenemez. Eleştiriyi biz bir hakaret ve küfür olarak algılıyoruz.

Bunun için sinema dünyasındaki yönetmenlerimiz son dönemde yaşadığımız MİT kavgasına kendi üsluplarıyla el atıp bizim bilinç altımızı doldurmaları gerektiğini düşünüyorum. Bir MİT ajanının neler yaptığını, ne gibi eğitimlerden geçtiğini, sistemde varsa kokuşmuşluklara karşı nasıl mücadele verdiğini izleyip fikir edinme şansı yakalayalım sonra da aaaahhh MİT örgütle birlikte molotof kokteyl mi atmış, olamaz böyle bir şey demeyelim. Düşünsenize böyle bir film yapıldığında nasıl müthiş bir senaryo çıkabileceğini. Polis, cemaat, medya, yargı.. neler neler çıkar böyle bir senaryodan.

One thought on “Bir MİT Ajanının Filmi Yapılsın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s